Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel

Dlhé desaťročia sa múdri ľudia zaoberajú tým, aký dopad na spoločnosť bude mať masívna automatizácia. Roboty môžu v budúcnosti nahradiť človeka pri kope rôznych aktivít. Humor vyzerá ako jedna z málo oblastí, ktorá bez ľudského faktoru nemôže existovať. Každý si všimne, že pre pochopenie vtipných dvojzmyslov a referencií treba určitý um a zmysel pre humor. Ten sa nenájde ani u niektorých pomalších ľudí, nieto ešte pri „hlúpych“ počítačoch. Vyzerá to tak, že stroj jednoducho nemôže byť vtipný. Je to ale skutočne tak?

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

Abel L. Peirson V a E. Meltem Tolunay zo Stanfordskej univerzity  predsa len dokázali stroj naučiť vytvárať obrázky s vtipným popisom. Nejde dokonca ani o prvý pokus o vytvorenie systému na automatické generovanie memes. Už od roku 2015 beží na viacerých sociálnych sieťach systém Shitpostbot 5000. Ten ale funguje na úplne inom princípe – miesto snahy zmysluplne spájať popisy so šablónami Shitpostbot pracuje len s obrázkami, ktoré čisto náhodne kombinuje.

https://www.facebook.com/sentiencepostbot/posts/630305103998776

Jedno z majstrovských diel Shitpostbota (ktorý sa dal na konšpiračné teórie)

Pri vytváraní svojho memegenerátoru vedci zo Stanfordu využili technológiu neurálnych sietí. Konkrétne nasadili sieť Inception – v3, ktorú „nakŕmili“ obrovským množstvom už existujúcich memes. V texte sa uvádza neuveriteľné číslo 400 000 memes! Ako veľký paradox pôsobí spojenie najmodernejších technológií s meme formátmi spred desiatich rokov.

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

Tvorba memes je veľká veda. Všetky procesy, ktoré sprevádzali vznik strojovo generovaných memes, by sa dali zhrnúť v tomto komplikovanom grafe…

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

…alebo sa to dá všetko zjednodušiť a uviesť len hlavnú podstatu – neurálna sieť analyzovala vstupné memes, všímala si určité pravidlá a opakujúce sa vzorce a vďaka ním sa naučila vytvoriť obrázky vlastné.

Na čo by boli memes, ak by nemali žiadne publikum? Vedci sa nové diela okamžite rozhodli otestovať. Testovacej skupine predviedli súbor memes, medzi ktorými boli obrázky vytvorené ľuďmi aj obrázky vytvorené strojom. Účastníci výskumu následne ich vtipnosť hodnotili na stupnici od 1 do 10. Vtipnosť generovaných memes sa pohybovala v rozpätí 5,5- 6,9. Človekom tvorené memes dosiahli skóre 7,0. Počítaču sa teda za určitých okolností podarilo takmer sa vyrovnať človeku.

Keďže obsah výsledných memes sa odvíjal od vstupných, vedcom neunikla tendencia robota produkovať vtipy s rasistickou a sexistickou pointou. Ďalším problémom bola podľa autorov neschopnosť systému nájsť v texte správne miesto na jeho rozdelenie. Vrchný a spodný text musel byť preto oddelený manuálne.

Môžeme sa obávať toho, že roboty ovládnu svet memes? Nech si každý pozrie nasledujúce obrázky, vygenerované strojom, a nech si utvorí názor sám.

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf
https://thenextweb.com/artificial-intelligence/2018/06/15/stanford-researchers-taught-ai-to-make-dank-memes/

Zdroj: techcrunch.com
Titulná fotka: Meme Generator


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.