Študenti vytvorili automatizovaný systém na výrobu memes. Pobavia ťa jeho vtipy?

Budúcnosť je tu!

Dlhé desaťročia sa múdri ľudia zaoberajú tým, aký dopad na spoločnosť bude mať masívna automatizácia. Roboty môžu v budúcnosti nahradiť človeka pri kope rôznych aktivít. Humor vyzerá ako jedna z málo oblastí, ktorá bez ľudského faktoru nemôže existovať. Každý si všimne, že pre pochopenie vtipných dvojzmyslov a referencií treba určitý um a zmysel pre humor. Ten sa nenájde ani u niektorých pomalších ľudí, nieto ešte pri „hlúpych“ počítačoch. Vyzerá to tak, že stroj jednoducho nemôže byť vtipný. Je to ale skutočne tak?

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

Abel L. Peirson V a E. Meltem Tolunay zo Stanfordskej univerzity  predsa len dokázali stroj naučiť vytvárať obrázky s vtipným popisom. Nejde dokonca ani o prvý pokus o vytvorenie systému na automatické generovanie memes. Už od roku 2015 beží na viacerých sociálnych sieťach systém Shitpostbot 5000. Ten ale funguje na úplne inom princípe – miesto snahy zmysluplne spájať popisy so šablónami Shitpostbot pracuje len s obrázkami, ktoré čisto náhodne kombinuje.

SENTIENCE

Gepostet von SentiencePostBot 5000 am Montag, 11. Juni 2018

Jedno z majstrovských diel Shitpostbota (ktorý sa dal na konšpiračné teórie)

Pri vytváraní svojho memegenerátoru vedci zo Stanfordu využili technológiu neurálnych sietí. Konkrétne nasadili sieť Inception – v3, ktorú „nakŕmili“ obrovským množstvom už existujúcich memes. V texte sa uvádza neuveriteľné číslo 400 000 memes! Ako veľký paradox pôsobí spojenie najmodernejších technológií s meme formátmi spred desiatich rokov.

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

Tvorba memes je veľká veda. Všetky procesy, ktoré sprevádzali vznik strojovo generovaných memes, by sa dali zhrnúť v tomto komplikovanom grafe…

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf

…alebo sa to dá všetko zjednodušiť a uviesť len hlavnú podstatu – neurálna sieť analyzovala vstupné memes, všímala si určité pravidlá a opakujúce sa vzorce a vďaka ním sa naučila vytvoriť obrázky vlastné.

Na čo by boli memes, ak by nemali žiadne publikum? Vedci sa nové diela okamžite rozhodli otestovať. Testovacej skupine predviedli súbor memes, medzi ktorými boli obrázky vytvorené ľuďmi aj obrázky vytvorené strojom. Účastníci výskumu následne ich vtipnosť hodnotili na stupnici od 1 do 10. Vtipnosť generovaných memes sa pohybovala v rozpätí 5,5- 6,9. Človekom tvorené memes dosiahli skóre 7,0. Počítaču sa teda za určitých okolností podarilo takmer sa vyrovnať človeku.

Keďže obsah výsledných memes sa odvíjal od vstupných, vedcom neunikla tendencia robota produkovať vtipy s rasistickou a sexistickou pointou. Ďalším problémom bola podľa autorov neschopnosť systému nájsť v texte správne miesto na jeho rozdelenie. Vrchný a spodný text musel byť preto oddelený manuálne.

Môžeme sa obávať toho, že roboty ovládnu svet memes? Nech si každý pozrie nasledujúce obrázky, vygenerované strojom, a nech si utvorí názor sám.

https://arxiv.org/pdf/1806.04510.pdf
https://thenextweb.com/artificial-intelligence/2018/06/15/stanford-researchers-taught-ai-to-make-dank-memes/

Zdroj: techcrunch.com
Titulná fotka: Meme Generator

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zamestnanci vyvracajú najčastejšie mylné predstavy ľudí o ich povolaní

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME