Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva
Zdroj: ©Touchstone Pictures

Štúdiá im neverili, ale zarobili milióny. 10 filmov, z ktorých sa neplánovane stali hity

Nenápadné filmy, ktoré sa štúdiám výrazne oplatili.

V Hollywoode sa to stáva pomerne často. Do kín dorazí film, ktorý je už na prvý pohľad nenápadný, a predpokladá sa, že prefrčí sálami bez väčšieho záujmu. Lenže nezriedka práve podobné snímky finančne (a často aj kriticky) zabodujú a štúdio si vďaka nim pripíše milióny dolárov.

O nečakaných filmových hitoch sme ti na EMEFKA priniesli už tri články (prvý tu, druhý tu, tretí tu). Nižšie nájdeš ďalších 10 kvalitných a dnes už aj kultových filmov, ktoré dokázali nečakane finančne uspieť.

1. Terminátor

Dnes je už sci-fi Terminátor právom kultovým dielom, ale pravdou je, že v roku 1984 si jeho úspechom nikto nebol príliš istý. Režisér James Cameron ale dokázal bodovať. Príbeh chladnokrvného kyborga (Arnold Schwarzenegger), ktorý je z budúcnosti vyslaný do minulosti, aby zabil Sarah Connor (Linda Hamilton), sa stal obrovským hitom.

Zatiaľ čo rozpočet bol len 6,4 milióna dolárov, na box office dokázala snímka utŕžiť viac ako 78 miliónov. Film zároveň položil základ pre ďalšie (viac či menej úspešné) diely.

2. Sám doma

Komédia Sám doma dnes patrí medzi absolútnu klasiku, bez ktorej si nevieme predstaviť vianočné sviatky. Film Chrisa Columbusa o vynaliezavom Kevinovi McCallisterovi (Macaulay Culkin), ktorého rodičia zabudnú doma a on musí dom ubrániť pred dvojicou zlodejov (Joe Pesci a Daniel Stern), bol natočený za 18 miliónov dolárov. Na box office ale slávil parádny úspech a do pokladničky nasypal neuveriteľných 476,7 milióna dolárov.

3. Pretty Woman

Romantická komédia Pretty Woman od Garyho Marshalla rozpráva o mladej prostitútke Vivian Ward (Julia Roberts), do ktorej sa zamiluje boháč Edward Lewis (Richard Gere). Marshall film dokázal natočiť za pomerne skromných 14 miliónov dolárov a asi ani sám nepredpokladal, aká hitovka sa z neho stane. Film na box office utŕžil viac ako 463 miliónov a patrila mu priečka tretieho finančne najúspešnejšieho filmu roku 1990. Julia Roberts si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus aj Oscara.

4. Duch

Romantický fantasy film Duch natočil Jerry Zucker. Hlavným hrdinom je mladý Sam (Patrick Swayze), ktorý sa stane obeťou vraždy. Vráti sa však ako duch a snaží sa skontaktovať so svojou priateľkou Molly (Demi Moore). Snímka sa síce nedočkala vyslovene nadšených kritických reakcií, ale finančne sa jej darilo neuveriteľne dobre. Nečakane totiž utŕžila 505,7 milióna dolárov. Rozpočet bol pritom len 22 miliónov. Snímka si odniesla aj päť nominácií na Oscara, pričom získala dve sošky.

5. Čeľuste

Hororový triler Čeľuste od Stevena Spielberga si určite videl. Adaptácia rovnomenného románu od Petera Benchleyho vtrhla do kín v roku 1975 a išlo o bezprecedentný úspech. Príbeh krvilačného žraloka, po ktorého stope sa vydá trojica drsných lovcov, divákov poriadne vydesil.

Čeľuste si navyše držali titul finančne najúspešnejšieho filmu až do roku 1977 (keď ich zosadili prvé Hviezdne vojny). Film si odniesol nadšené kritiky a oproti rozpočtu 9 miliónov dokázal získať omračujúcich 472 miliónov. Zo štyroch nominácií na Oscara navyše získal tri sošky.

6. Bezsenné noci v Seattli

Romantická komédia Bezsenné noci v Seattli vznikla pod režisérskym dohľadom Nory Ephron. Príbeh sa točil okolo vdovca Sama (Tom Hanks), ktorý stále trúchli nad stratou svojej ženy. Jeho syn ho ale tak trochu prinúti, aby so svojím príbehom zavolal do rozhlasového programu.

V rádiu ho začuje aj Annie (Meg Ryan), ktorú to k Samovi z nejakého dôvodu ťahá, hoci ho vôbec nepozná. Snímka si odniesla pozitívne recenzie a slávila aj veľký finančný úspech. Natočená bola za 21 miliónov a na box office si pripísala 227,8 milióna dolárov. Odniesla si aj dve nominácie na Oscara.

7. Clerks

Komédiou Clerks sa podarilo zabodovať dovtedy neznámemu Kevinovi Smithovi. Príbeh predavača Danteho (Brian O’Halloran) a jeho kamoša Randala (Jeff Anderson), ktorí sa celý deň len flákajú, prípadne riešia svoje komplikované vzťahy, sa vyznačoval skvelým dialógovým humorom, absurdnými nápadmi a výbornými hercami.

Film chválili aj kritici a dnes už patrí k overeným kultovkám. Vznikol pritom prakticky na kolene a za skromných 230-tisíc dolárov. Medzi divákmi snímka slávila prekvapivý úspech a na box office získala 3,2 milióna dolárov. V roku 2006 sme sa dočkali sequelu, ktorý bol tiež prijatý pozitívne a išlo aj o finančný úspech. Kevin Smith momentálne pracuje na tretej časti.

8. Niečo na tej Mary je

Komédiu Niečo na tej Mary je natočili bratia Peter a Bobby Farrellyovci. V centre príbehu je krásna Mary (Cameron Diaz), ktorá dokáže popliesť hlavu každému mužovi, s ktorým sa stretne. Snímka si odniesla vcelku pozitívne recenzie, ale jej finančný úspech vyrazil štúdiu 20th Century Fox dych. Niečo na tej Mary je Farrellyovci natočili za 23 miliónov, ale na box office v štúdiu prepočítavali úžasných 369 miliónov dolárov.

9. Noc živých mŕtvych

Nezávislý zombie horor Noc živých mŕtvych natočil George A. Romero. Dnes je jeho film považovaný za základný kameň zombie hororu a nesmrteľnú klasiku. Príbeh bol jednoduchý: skupina siedmich ľudí sa počas zombie apokalypsy zabarikáduje na opustenej farme a snaží sa prežiť. Kritici chválili sugestívnu atmosféru, cynický, satirický humor a mrazivé scény. Romero snímku natočil za 114-tisíc dolárov, ale na box office sa mu podarilo trhnúť perfektných 30 miliónov. V ďalších rokoch následne natočil mnoho ďalších zombie hororov.

10. Baby Driver

Významným kritickým a finančným úspechom bola aj akčná komédia Baby Driver od Edgara Wrighta. Hlavným hrdinom je šofér Baby (Ansel Elgort), ktorý pracuje pre nebezpečných zločincov a vždy ich včas dokáže dostať do bezpečia.

Jeho život sa ale zmení, keď stretne mladú servírku Deboru (Lily James) a rozhodne sa pre ňu opustiť svet zločinu. Baby Driver vznikol za 34 miliónov, ale na box office dokázal získať takmer 227 miliónov dolárov. Odniesol si tiež nadšené ohlasy a tri nominácie na Oscara. V budúcnosti by sme sa mali dočkať aj sequelu (opäť vo Wrightovej réžii).

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť