Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Možno si si myslel, že byť vegánom je úplne nevinné. No štúdia vedcov z Tel Aviv ukázala, že to tak úplne nie je. Pozorovali viacero druhov rastlín, aby zistili, či rastliny nejak reagujú. Ukázalo sa, že rastliny reagujú nielen vonkajšími prejavmi na svojich listoch, ak ich málo polievaš, alebo sa o ne zle staráš. O štúdii informoval web dailymail.

Chris Abney, Unsplash

Tím vedcov v Tel Aviv sa rozhodol sledovať reakcie rastlín po tom, ako ich odrežeš, prípadne sa o ne nedostatočne staráš. Ukázalo sa, že aj rastliny majú nejaké tie city. Všetci dobre vieme, ako rastliny reagujú, ak im nedáme dostatok vlahy, slnka alebo iných nevyhnutných živín.

Nevedeli sme však, že ak rastlinám nejak „ubližujeme“, tak dokážu kričať. Štúdia totiž ukázala, že niektoré rastliny vydávajú zvuk vysokej frekvencie, keď sú vystavené enviromentálnemu stresu.

Testované boli rastliny rajčiaka a tabaku. Vedci im v jednom prípade odopreli vodu a v druhom odrezali ich stonky. Následne ich nahrávali vo vzdialenosti 10 centimetrov. Ukázalo sa, že v oboch prípadoch rastliny vydávali vysokofrekvenčný zvuk v rozmedzí od 20 do 100 kilohertzov. Vedci sa domnievajú, že rastliny dokážu preniesť týmto zvukom svoje utrpenie na rastliny v bezprostrednej blízkosti.

Tím vedcov zistil, že podobne reagujú rastliny aj pri narušení listov chrobákmi alebo aj pri každom našom dotyku. Zaujímavé je, že rastliny tabaku vydávali hlasnejší zvuk, keď im bola odňatá voda, ako keď im bola odrezaná stonka. Každá rastlina vydávala pri rôznych úkonoch rozdielnu intenzitu zvukov.

Dokonca aj rastliny, ktoré neboli v bezprostrednom nebezpečí, vydávajú počas jednej hodiny aspoň jeden zvuk v približnej hodnote 1 kilohertza. Rastliny majú teda akýsi nervový systém. Vďaka týmto zvukom dokonca medzi sebou podľa všetkého dokážu aj komunikovať.

Niečo na tom určite bude, lebo ak si niekedy potreboval odísť na dovolenku a nemal si komu dať na starosti kvetiny, stačilo ti ich umiestniť do kruhu vedľa seba a do stredu medzi ne dať nádobu s vodou. Rastliny si dokázali aj týždeň brať z nádoby vodu samé a takto sa vzájomne polievať. Človek, ktorý je milovníkom rastlín, veľmi dobre vie, že ak sa o svoje kvetiny staráš s láskou, vedia ti to vrátiť späť.

https://giphy.com/gifs/harry-potter-psd-for-Z5Qw812KIY03C

Zdroj: dailymail


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.