Štúdia ukázala, že rastliny vydávajú zvuky po tom, ako ich odrežeme

Vidíš, aj rastliny majú city!

Zdroj: 2001 Warner Bros / moviestillsdb.com

Možno si si myslel, že byť vegánom je úplne nevinné. No štúdia vedcov z Tel Aviv ukázala, že to tak úplne nie je. Pozorovali viacero druhov rastlín, aby zistili, či rastliny nejak reagujú. Ukázalo sa, že rastliny reagujú nielen vonkajšími prejavmi na svojich listoch, ak ich málo polievaš, alebo sa o ne zle staráš. O štúdii informoval web dailymail.

Chris Abney, Unsplash

Tím vedcov v Tel Aviv sa rozhodol sledovať reakcie rastlín po tom, ako ich odrežeš, prípadne sa o ne nedostatočne staráš. Ukázalo sa, že aj rastliny majú nejaké tie city. Všetci dobre vieme, ako rastliny reagujú, ak im nedáme dostatok vlahy, slnka alebo iných nevyhnutných živín.

Nevedeli sme však, že ak rastlinám nejak „ubližujeme“, tak dokážu kričať. Štúdia totiž ukázala, že niektoré rastliny vydávajú zvuk vysokej frekvencie, keď sú vystavené enviromentálnemu stresu.

Testované boli rastliny rajčiaka a tabaku. Vedci im v jednom prípade odopreli vodu a v druhom odrezali ich stonky. Následne ich nahrávali vo vzdialenosti 10 centimetrov. Ukázalo sa, že v oboch prípadoch rastliny vydávali vysokofrekvenčný zvuk v rozmedzí od 20 do 100 kilohertzov. Vedci sa domnievajú, že rastliny dokážu preniesť týmto zvukom svoje utrpenie na rastliny v bezprostrednej blízkosti.

Tím vedcov zistil, že podobne reagujú rastliny aj pri narušení listov chrobákmi alebo aj pri každom našom dotyku. Zaujímavé je, že rastliny tabaku vydávali hlasnejší zvuk, keď im bola odňatá voda, ako keď im bola odrezaná stonka. Každá rastlina vydávala pri rôznych úkonoch rozdielnu intenzitu zvukov.

Dokonca aj rastliny, ktoré neboli v bezprostrednom nebezpečí, vydávajú počas jednej hodiny aspoň jeden zvuk v približnej hodnote 1 kilohertza. Rastliny majú teda akýsi nervový systém. Vďaka týmto zvukom dokonca medzi sebou podľa všetkého dokážu aj komunikovať.

Niečo na tom určite bude, lebo ak si niekedy potreboval odísť na dovolenku a nemal si komu dať na starosti kvetiny, stačilo ti ich umiestniť do kruhu vedľa seba a do stredu medzi ne dať nádobu s vodou. Rastliny si dokázali aj týždeň brať z nádoby vodu samé a takto sa vzájomne polievať. Človek, ktorý je milovníkom rastlín, veľmi dobre vie, že ak sa o svoje kvetiny staráš s láskou, vedia ti to vrátiť späť.

Harry Potter Resources GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: dailymail

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
15
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
21 rozkošných mačičiek s vyplazeným jazykom, ktoré dnes proste potrebuješ vidieť


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME