Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Návrat do normálu po skončení pandémie? Ako píše portál DesertNews, pre štúdio Disney to asi neplatí. Už to bude pomaly viac než rok, čo nám do životov radikálne vstúpila pandémia koronavírusu. Tá tvrdo zasiahla celú spoločnosť a prakticky nenájdeme odvetvie, ktorému by sa vyhla. Inak tomu nie je ani v Hollywoode. Premiéry očakávaných trhákov sa museli niekoľkokrát odsunúť, navyše situácia stále vyzerá (aj napriek dostupným vakcínam) dosť bledo.

Zdá sa, že kiná sa ešte tak skoro neotvoria. Mnohí si iste kladú otázku, čo bude korona pre filmový priemysel znamenať. Vrátime sa po odznení pandémie do kín? Alebo dajú štúdiá prednosť streamovacím platformám? Na odpovede na tieto otázky si ešte budeme musieť počkať, ale minimálne jedno štúdio už svoje plány poodhalilo.

The Walt Disney Company – https://disneyplus.com/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Disney%2B#/media/File:Disney+_logo.svg)

Návrat do starých koľají? Zrejme nie

Štúdio Disney sa ústami svojho šéfa Boba Chapeka vyjadrilo na margo svojej distribučnej stratégie v post-covidovej ére. A zdá sa, že jeho slová milovníkov prítmia kinosál príliš nepotešia. Chapek poznamenal, že starý distribučný model, ktorý fungoval pred pandémiou, „nie je udržateľný“.

„Myslím si, že zákazníci sú dnes netrpezlivejší, než kedykoľvek predtým,“ povedal Chapek. „Obzvlášť odvtedy, odkedy majú luxus pozerať rôzne filmy doma, kedykoľvek sa im zachce. Takže si nie som istý, či existuje cesta späť. Ale určite by sme nechceli totálne vyškrtnúť premiéry v kinách.

Unsplash

Z jeho slov sa teda dá vyčítať postupný príklon veľkého štúdia k streamovacím platformám. Samotné Disney spustilo vlastnú streamovaciu službu Disney+, ktorá sa u divákov teší veľkému úspechu. Počas pandémie na ňu poslali napríklad hranú verziu svojej animovanej rozprávky Mulan, čo sa im finančne mimoriadne osvedčilo.

Zdá sa teda, že možnosť hodiť nejaký film na stream, prípadne na stream a zároveň do kín, je pre štúdio lákavá. A ako sa zdá, je to alternatíva, s ktorou musíme v budúcnosti počítať.

Neudržateľný prístup

Chapek sa vyjadril tiež v tom zmysle, že diváci nemajú trpezlivosť a nechce sa im mesiace čakať, kým si film po kino premiére budú môcť kúpiť na DVD či na streame. „Nechceme sabotovať uvádzanie filmov v kinách, ale starý prístup, keď už snímka v kinách nebola a stále ste ju nemohli vidieť doma, proste nie je udržateľný,“ dodal Chapek.

K tomu treba dodať, že streamovacie spoločnosti rozbiehajú aj ďalšie štúdiá. HBO Max má pod palcom Warner Bros., ktoré doň pošle všetky svoje trháky na tento rok (zároveň ale pôjdu aj do kín, teda tam, kde sa bude dať) a máme tu aj Paramount+ (štúdio Paramount). Okrem toho nesmieme zabudnúť na overené značky Netflix, Hulu, Amazon Prime či Apple TV+. Sme naozaj zvedaví, ako sa distribučný model filmov v post-covidovej ére zmení. Pretože už teraz je isté, že k nejakej zmene určite dôjde. Otázkou je, nakoľko bude pre fanúšikov kín bolestivá.

Unsplash

Ak ťa tento článok zaujal, odporúčame ti tiež tento:

Aká bude budúcnosť kín po pandémii? Máme sa pripraviť na ich zánik?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť