Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 4.4.2025
sk
Izidor
cz
Ivana
, Ivanka
Zdroj: ©Shutterstock

Študujú na Slovensku, no zostať tu nechcú. Traja Slováci nám prezradili, čo ich núti k odchodu za hranice

Dôvodov je hneď niekoľko.

Majú títo Slováci Slovensku čo „splácať“?

V mnohých zahraničných krajinách treba za štúdium platiť nemalé peniaze. Aj preto sa čoraz častejšie stáva, že si mladí Slováci „prekusnú“ vysokoškolské štúdium u nás, keďže je bezplatné, a do sveta sa vyberú až neskôr. Táto praktika je ale pomerne kontroverzná. Neraz počúvame argument, že ak raz vo svojej rodnej krajine vyštudovali zadarmo, mali by túto službu „splatiť“. V preklade – ostať na Slovensku, nájsť si prácu a odvádzať dane do našej štátnej pokladnice.

Traja Slováci nám prezradili, čo ich núti k odchodu za hranice
Shutterstock

Ani jeden z trojice našich respondentov sa s týmto názorom nestotožňuje. Na bezplatné štúdium majú ako občania Slovenskej republiky právo. A keďže ide o slobodnú krajinu, také isté právo majú po ňom aj odísť. „Ľudia by mali rešpektovať, že mladí chcú ísť za hranice, aby si zarobili,“ hovorí Pavla. Za pravdu jej dal aj Filip, ten sa však na celú problematiku pozerá o čosi komplexnejšie.

Podľa mladého IT-čkára nie je štúdium na Slovensku také bezplatné, ako sa zdá. Reč pritom nie je o učebniciach či nájomnom za internát. Apeluje na to, že slovenské školy sú predsa financované z daní – daní, ktoré odvádzajú jeho rodičia a ako pracujúci vysokoškolák aj on sám. Väčším problémom, ako to, že mladí odchádzajú, je podľa neho fakt, že im na to štát dáva dôvod… alebo hneď niekoľko.

Slováci neodchádzajú, štát ich vyháňa

Filip sa nazdáva, že ak by krajina ponúkala absolventom stabilné prostredie na život a kvalitné finančné ohodnotenie, ľudia by neodchádzali. A možno by sa dokonca tí, ktorí odišli v minulosti, vrátili späť. Ako príklad uvádza neďaleké Poľsko. „Treba sa na to pozerať zo širšieho spektra,“ tvrdí Filip. „Nie je to len o tom, že Slováci vyštudujú a idú preč. Fakulty majú množstvo zahraničných študentov, ktorí stoja viac peňazí a chodia si sem len pre titul.“

Traja Slováci nám prezradili, čo ich núti k odchodu za hranice
Shutterstock

Upozorňuje aj na to, že navzdory svojej bezplatnosti štúdium na Slovensku rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. „Niektoré školy sú náročné a financie sú jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú ich úspešné ukončenie,“ hovorí. Študenti by mali mať právo plne sa sústrediť na učenie, často je však realita úplne iná. Hoc neplatia školné, väčšina slovenských vysokoškolákov nemá na výber. Ak chcú utiahnuť nájom, zaplatiť za študijné materiály a občas ešte aj čo-to zjesť, musia popri škole pracovať.

Si najedený, no stále máš chuť na niečo sladké. Odborníci vysvetlili, prečo to tak je

Odporúčame prečítať:

Si najedený, no stále máš chuť na niečo sladké. Odborníci vysvetlili, prečo to tak je


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.