Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Štvordňový pracovný týždeň sa vo Veľkej Británii zatiaľ neujal. Spôsobuje problémy, tvrdia firmy

Niektoré firmy štvordňový pracovný týždeň nevidia ako dobré riešenie.


Už nejakú dobu sa diskutuje o možnosti zavedenia štvordňového pracovného týždňa. Niektorí odborníci sa domnievajú, že by tým výkonnosť firiem neklesla a zároveň by sa zlepšila rovnováha pracovného a mimopracovného života zamestnancov.

Ako píše portál LADbible, niektoré firmy vo Veľkej Británii sa rozhodli štvordňový pracovný týždeň vyskúšať aj v praxi. Aké sú výsledky? Zmiešané. Niektoré firmy majú s novým režimom dosť problémov. Podľa dostupných informácií z asi 70 spoločností priniesol štvordňový pracovný týždeň na pracovisku niektorých z nich „veľký chaos a zmätok“.

štvordňový pracovný týždeň, firmy, experiment, zamestnanie, Veľká Británia, práca, zamestnanci
Shutterstock

„Je pravdepodobné, že nateraz v tom nebudeme pokračovať,“ vyjadrila sa Samantha Losey zo spoločnosti Unit. Dodala, že nie každá firma je „dostatočné zrelá“ na to, aby zvládla prácu v takomto režime. „Keď nerobí na štyri dni zvyšok sveta, je to náročné,“ vysvetlila. „Je otázka, či je to pre nás z dlhodobého hľadiska správna vec.“

Podobné skúsenosti majú aj ďalšie spoločnosti. V zásade sa zhodli, že štvordňový pracovný týždeň prácu skôr skomplikoval, než uľahčil. Claire Daniels z firmy Media podotkla, že prijímanie zamestnancov sa stalo problémom, keďže im nemohli zaručiť, či kratší týždeň potrvá aj po skončení „skúšobnej doby“.

Skúšobná doba šesť mesiacov

Celý projekt odštartoval v júni na podnet neziskovej organizácie 4 Day Week Global, ktorá za štvordňový pracovný týždeň lobuje. Skúšobná doba potrvá šesť mesiacov. Počíta sa pritom s tým, že zamestnanci dostanú 100 % platu.

Ako sa ale ukazuje, už po pár mesiacoch sa začínajú objavovať problémy. Na komplexnejšie výsledky si však ešte budeme musieť počkať, kým celý projekt skončí. Nie je vylúčené, že ťažkosti sú spôsobené len nezvykom na tento štýl práce.

štvordňový pracovný týždeň, firmy, experiment, zamestnanie, Veľká Británia, práca, zamestnanci
Shutterstock

Podľa 4 Day Week Global má však tento spôsob práce svoje nespochybniteľné benefity. „Zvyšuje produktivitu, má pozitívne výsledky v oblasti zdravia pracovníkov, silnejšie rodinné väzby a vytvára udržateľnejšie pracovné prostredie,“ uvádzajú zástupcovia neziskovky. A treba dodať, že viacerí zamestnanci si deň voľna navyše veľmi pochvaľujú.

Lisa Gillbert, ktorá pracuje v Charity Bank, označila tento systém práce za „fenomenálny“ s tým, že si môže oveľa viac užiť víkend. Má totiž jeden deň voľna k dobru a dokáže tak stihnúť všetky svoje domáce povinnosti a zároveň si oddýchnuť či venovať sa rodine.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť