Sú dezodoranty naozaj škodlivé? Mnohí Slováci stále spochybňujú názor odborníkov

Aká je odpoveď?


Medzi základné hygienické návyky patrí aj používanie dezodorantu. Mnohí ľudia sa pri ich výbere rozhodujú na základe osobných a kultúrnych preferencií. Teda viac než podľa preferencií lekárov, uvádza CNN.

„Ľudia majú silné preferencie a sú citliví na vôňu. Už od počiatku vekov používali parfumy (alebo) kolínske na maskovanie zápachu,“ uviedla pre CNN docentka dermatológie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu Nina Botto.

„Žijeme v spoločnosti, kde telesný zápach nie je všeobecne akceptovaný, a preto je dezodorant súčasťou vašej každodennej hygienickej rutiny,“ povedal pre portál doktor Joshua Zeichner, docent dermatológie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Kedy ho aplikovať?

Dezodoranty neutralizujú telesný zápach, antiperspiranty podľa Zeichnera zase znižujú aj vlhkosť pokožky. Napriek tomu sú oba často ponúkané v jednom produkte. Podľa odborníkov by sa mal antiperspirant aplikovať večer pred spaním. 

„Počas spánku sa potíme menej. Aplikovaním antiperspirantu sa potné žľazy uzatvoria, čím zároveň zabráni vzniku zápachu a zníži aj mieru potenia,“ dodáva Zeichner. Telesný zápach je ovplyvnený aj tým, čo konzumujeme.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Sú nebezpečné?

Táto otázka koluje internetom aj v roku 2023. „Používanie anorganických prísad, ako sú hliníkové soli v kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti, je problémom pre výrobcov a spotrebiteľov,“ povedala pre CNN doktorka Amanda Doyle, certifikovaná dermatologička, ktorá spolupracuje s Russakom na dermatologickej klinike Russak.

„Aj keď sa hliník používa na liečbu hyperhidrózy, objavili sa určité obavy z úlohy hliníka pri rakovine prsníka, cystách prsníka a Alzheimerovej chorobe. Absorpcia hliníka pokožkou ešte nie je úplne objasnená, ale karcinogenita hliníka nebola dokázaná,“ doplnila.

dezodorant, muž, pot, zápach, vôňa
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné