Hoci si to neuvedomujeme, mnohé z obľúbených filmov od Disneyho majú zaujímavý pôvod. Príbehy, ktoré stoja za rozprávkami nášho detstva, až také ružové nie sú, či už ide o srdcervúci koniec malej morskej víly Hansa Christiana Andersena, alebo brutálne zúfalstvo Popoluškiných nevlastných sestier v rozprávke bratov Grimmovcov.
V tomto článku ti predstavíme príbehy stojace za princeznami, ktorým dal Walt Disney nezabudnuteľnú podobu. Nejde len o tradované rozprávky, inšpiráciu hľadal Disney na rôznych miestach, od mytológie cez klasické romány až po historické udalosti a postavy dejín.
Snehulienka (1937)
Snehulienka a sedem trpaslíkov sa stala Disneyho prvým animovaným celovečerným filmom. Svetu ju predstavili v roku 1937, no jej námet existuje pravdepodobne už od stredoveku. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že Snehulienka pochádza z Nemecka. V pôvodnom nemeckom príbehu sa zlá kráľovná v skutočnosti volá kráľovná Grimhilde, čo by mohlo byť toho dôkazom.
Aj keď ide o krásny príbeh so šťastným koncom, v skutočnosti „rozprávka“ o Snehulienke taká pekná nie je. Nemecký historik Eckhard Sander zverejnil totiž kontroverzný článok, v ktorom tvrdil, že objavil dôkazy, že príbeh o Snehulienke hovorí o udalosti zo 16. storočia.
Konkrétne by malo ísť o nemeckú grófku Margarete von Waldeck, ktorá zomrela záhadne, pravdepodobne po otrave. S Disneyho príbehom to má spoločné napríklad to, že keď mala 16 rokov, nevlastná matka ju prinútila odísť z domu. Trpaslíci v príbehu mohli byť inšpirovaní malými ľuďmi, ktorí pracovali v baniach jej otca.
Ďalšou inšpiráciou môže byť aj príbeh Marie Sophie von Erthal, ktorá bola dcérou nemeckého princa zo 17. storočia. Máriin život sa v mnohom prelína s Disneyho Snehulienkou. Vychovávala ju nevlastná matka, o ktorej sa vedelo, že nemá rada svoje nevlastné deti. Zaujímavé je, že v dome vraj mala aj „hovoriace zrkadlo“, ktoré je dodnes uložené v múzeu v Spessart.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Oproti Disneyho spracovaniu rozprávky sa pôvodný príbeh ale líši vo viacerých veciach, ktoré určite nie sú vhodné pre malé deti. Po prvé, kráľovná v rozprávke bratov Grimmovcov nechcela vnútorné orgány Snehulienky len ako dôkaz, že je naozaj mŕtva.
Chcela ich zjesť, aby sa stala najkrajšou ženou v celej krajine. Lovec jej vraj priniesol srdce zvieraťa, no v pôvodnom príbehu to boli pľúca a pečeň. Snehulienku z ríše mŕtvych nepriniesol späť bozk od princa.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Odkiaľ pochádza príbeh o Popoluške
- Čo sa na konci príbehu stalo s Popoluškinými sestrami
- Kto naozaj zachránil spiacu Šípkovú Ruženku
- Prečo chcela zlá kráľovná uvariť deti Šípkovej Ruženky
- Aká bola skutočná Aladinova Jasmina
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom