„V tomto texte upozorňujem na nedávny pokrok v reológii Felis catus, ktorý môže byť potenciálne aplikovaný aj na ďalších členov rodiny felidae,“ znie úvod vedeckej práce, ktorá by len ťažko hľadala páru.
Pre laika to môže znieť troška neprehľadne, preto je na mieste objasniť, o čo vlastne ide. M. A. Fardin, fyzik z univerzity vo francúzskom Lyone sa rozhodol vedeckými metódami overiť pravdivosť známeho internetového meme: sú mačky kvapalné? Podnetom na tento výskum sa mu stali snímky ako tieto:
Seriózny vedecký článok s názvom „O reológii mačiek“ zverejnil žurnál Rheology Bulletin. Čo je vlastne tá reológia? Ide o odvetvie fyziky, ktoré sa zaoberá deformáciou a tokovými vlastnosťami látok. Jedna z poučiek vraví, že kvapalina musí byť schopná zmeniť svoju formu tak, aby sa dokázala prispôsobiť nádobe.
Aký je celkový výsledok štúdie? Podľa Fardina môžu byť mačky pevné aj kvapalné, všetko závisí od momentálnych podmienok. „Mačky dokážu svoj tvar prispôsobiť nádobe, pokiaľ im dáme dosť času. Mačky sú teda kvapaliny, ak im dáme dostatok času na to, aby sa nimi stali,“ objasňuje vedec. Dôležitými premennými sú okrem času typ nádoby a miera stresu, ktorému je mačka vystavená.
Aj keď Fardin svoju prácu publikoval už v roku 2014, až teraz sa dočkal adekvátneho uznania. Za svoj prínos vede dokonca obdržal Ig Nobelovu cenu. Ig Nobelove ceny sú každoročne udeľované bádateľom, ktorých výskumy sa zaoberajú komickými, šialenými a bizarnými témami. Odovzdávanie cien sa koná v honosných priestoroch Harvardskej univerzity.
Zdroj: theconverstion.com
Titulná fotka: cakes1todough1 / reddit.com