Medvede boli horúcou témou minulý rok v lete pred parlamentnými voľbami. Ľudia hlásili viacero útokov z rôznych kútov Slovenska. Diskusiu o tejto téme rozdúchal najmä medializovaný prípad z obce Háj, kde na mladého 20-ročného muža zaútočila šelma a spôsobila mu hryzné poranenia oboch rúk.
Medveď sa potom uložil na zimný spánok a istý čas nebol hlavnou ani politickou témou. Najnovšie hlásené útoky však, zdá sa, medveďa opäť radia medzi najhorúcejšie témy spoločnosti a niektorí politici sa už stihli k problematike vyjadriť.
Zneužijú túto tému slovenskí kandidáti do eurovolieb? Odpovedal na to politológ Radoslav Štefančík. Sú medvede premnožené? Čo robiť, keď stretneme medveďa v meste? Čo by mohlo vyriešiť súčasný problém s medveďmi? Pýtali sme sa odborníka na veľké šelmy a bývalého šéfa Zásahového tímu pre medveďa hnedého Mariána Hletka.
Na pobehujúceho medveďa v uliciach Liptovského Mikuláša upozornili v nedeľu 17. marca okolo obeda obyvatelia mesta na sociálnej sieti. Zverejnili aj fotografie a videá. Zviera videli na Nábreží aj v okolí nákupného centra. Policajné hliadky ho vtedy vytlačili do lesa medzi Iľanovom a Závažnou Porubou. Medveď poranil piatich ľudí.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Medveďa, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši, našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Medvedicu nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu, zviera bolo usmrtené 26. marca. Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici, kde priblížila zásah súvisiaci s prípadom na Liptove.
„Prienik medveďa do Liptovského Mikuláša bol podľa môjho názoru vyvolaný vyplašením medveďa, ktorý následne vo vysokom strese vbehol do mesta a pri pokuse o únik zranil okoloidúcich ľudí. Nešlo o medveďa so zmeneným správaním, pretože taký by v tej situácii reagoval na ľudí úplne inak,“ uviedol pre EMEFKA Marián Hletko.
Zastrelili správneho medveďa?
Podľa europoslanca Michala Wiezika z Progresívneho Slovenska (PS) v Liptovskom Mikuláši nebol zastrelený medveď, ktorý pred tromi týždňami zranil v Liptovskom Mikuláši piatich ľudí. “Našli sa dokumenty z odstrelu medveďa, ktoré stratil zásahový tím. Vyplýva z nich, že ulovená bola 67-kilogramová medvedica, takýto odstrel teda nemôže súvisieť so stokilogramovým samcom, ktorého hľadali,” povedal Wiezik a vyzval šéfa envirorezortu, aby zverejnil podrobné informácie o ulovenom medveďovi a okolnostiach jeho zabitia.
K situácii sa vtedy vyjadril aj primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. „Je najvyšší čas, aby sa s touto situáciou okolo premnožených medveďov niečo robilo,“ skonštatoval.
O ďalšom útoku sme ťa informovali aj v tomto článku, keď sa mladý bieloruský pár vybral na prechádzku do lesa. Dvojica si vybrala nebezpečný les nad Demänovskou dolinou, kde sa môže chodiť iba v určitých dátumoch. Tam narazili na medveďa, ktorý sa rozbehol za mladou ženou, ktorá podľa všetkého mala pri naháňačke spadnúť z obrovskej výšky, čo viedlo k zraneniam nezlučiteľným so životom.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) sa k problému vyjadril na sociálnej sieti nasledovne.
Medvede politickou témou
Téma medveď sa riešila vo veľkom aj v lete minulého roka pred parlamentnými voľbami. Budú s ňou politici narábať rovnakým spôsobom aj v tomto období, alebo sa niečo zmení? Niektorí vtedy volali po regulácii medveďa hnedého.
„Táto téma sa objavuje vo verejnom diskurze každoročne, takže ani tento rok to nebude inak. Akurát hlavní aktéri tohto diskurzu si medzitým vymenili politické pozície a tentokrát budú strašiť ako zástupcovia verejných funkcií. Predpokladám, že sa pokúsia navrhnúť také riešenia, ktoré bude obsahovať okrem iného odstrel medveďa,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.
V júni nás čakajú aj voľby do Európskeho parlamentu. Ako bolo vyššie uvedené, z medveďa sa stala politická téma a niektoré strany ho môžu zneužiť aj pred eurovoľbami, aby získali viac priaznivcov. O ktoré strany či politikov môže ísť?
„Spravidla o tých, ktorým ide o šírenie strachu. Teda SNS a Smer, možno sa chytí aj nejaká iná, ale nie s takým účinkom ako práve dve menované. Vyvolávaním zbytočnej paniky sa pokúsia nájsť legitimitu pre svoje rozhodnutia. Predpokladám, že rozumná argumentácia bude na okraji a tí najväčší krikľúni dostanú najviac priestoru,“ povedal Štefančík.
V spoločnosti sa šíri tvrdenie, že medvede sú premnožené, a mnohí žiadajú regulovaný lov. V niektorých ojedinelých prípadoch zvyknú ľudia zobrať situáciu aj do vlastných rúk a zviera usmrtia. „O premnožení medveďov sa na Slovensku hovorí už niekoľko rokov. Názor o premnožení medveďa si osvojila aj časť verejnosti, a to aj navzdory faktu, že mnohí z nich pravdepodobne ani nevedia, čo termín ‚premnoženie‘ z ekologického pohľadu vlastne vyjadruje,“ uviedol Hletko.
Ďalej vysvetľuje, že premnožiť sa môžu kobylky. „Tak, ako ich populácia rýchlo narastie, rovnako rýchlo začne aj klesať, pretože spotrebujú všetky zdroje potravy. Za premnoženie môžeme označiť jav, keď populácia určitého druhu dosiahne hranicu kapacity prostredia, čo zákonite vyvolá spätnú väzbu okolia,“ vysvetlil bývalý šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Medveďov je na Slovensku toľko, koľko sa ich uživí
Hletko dodáva, že medveďov je na Slovensku toľko, koľko sa ich uživí. „Svoju úlohu pri zväčšovaní populácie v minulosti zohrávala najmä dostupnosť vysokoenergetickej potravy, ktorú medvede aj dnes nachádzajú na kukuričných poliach a v blízkosti poľovníckych posedov, kam práve často tí, ktorí dnes hovoria o premnožení medveďa, vozili na prívesných vozíkoch kopy pečiva, kukurice či ovocia a zeleniny,“ vysvetlil.
Podľa Hletka sú prípady, keď ľudia zoberú „spravodlivosť do vlastných rúk“, výnimočné. „Oveľa viac medveďov na Slovensku zahynie po kolízii s autom alebo vlakom,“ uviedol. Ďalej vysvetľuje, že mnohí ľudia zvyknú nárast takýchto dopravných nehôd pripisovať práve premnoženiu medveďa hnedého. „Málokto si však uvedomuje, že hlavným dôvodom môže byť zdvojnásobenie počtu osobných automobilov medzi rokmi 1998 – 2021, čo vyplýva z údajov Štatistického úradu,“ vysvetlil Hletko.
Marián Hletko radí, ako sa správať pri stretnutí s medveďom
Základným pravidlom je nepribližovať sa k medveďovi. Medvede, ktoré sú k ľuďom tolerantnejšie (habituované – pred človekom neutekajú), sa správajú menej agresívne, ak človek naruší ich osobný priestor. Takéto medvede sa v prítomnosti človeka správajú často veľmi pokojne, čo môže mnohých ľudí motivovať k pokusu o urobenie peknej fotky. Z takejto situácie je potrebné však pokojne vycúvať a z bezpečia nahlásiť výskyt medveďa na tiesňovú linku.
Úplne iná situácia však vznikla nedávno v Liptovskom Mikuláši, kde vnikol medveď, ktorý nebol zvyknutý na prítomnosť človeka. V takejto situácii sa musí človek snažiť dostať čím skôr do bezpečia, vojsť do obchodu, preliezť za plot alebo sa dostať za akúkoľvek pevnú prekážku. V prípade, že medveď človeka napadne, odporúča sa takzvaná pasívna obrana, ktorá je známa tiež pod odporúčaním „hrajte mŕtveho“.
Človek by si mal pri útoku medveďa ľahnúť na brucho a hlavu si kryť rukami. Cieľom tejto polohy je minimalizovať rozsah zranení, chrániť hlavu a orgány v brušnej dutine. Aktívna obrana človeka pred medveďom totiž často vedie k predlžovaniu útoku, a teda aj k vážnejším zraneniam.
Medvede sa k mestám a obciam približujú z rôznych dôvodov
Najviac zarezonoval spoločnosťou spomínaný útok medveďa hnedého v Liptovskom Mikuláši. Správanie zvieraťa sa v posledných rokoch očividne zmenilo. Môže za tým byť väčší zásah do jeho prirodzeného prostredia, narušenie jeho života ľuďmi v lese či nedostatok potravy.
„Predstavu o tom, že medvede schádzajú do blízkosti človeka pre nedostatok potravy vo svojom prirodzenom prostredí, považujem za mylnú. Medvede sa k intravilánom miest a obcí približujú z rôznych dôvodov, no ten podľa môjho názoru najbežnejší je snaha o migráciu medveďov medzi jednotlivými pohoriami. Historické migračné trasy voľne žijúcich zvierat sme zatarasili výstavbou cestnej infraštruktúry a rôznych sídelných prvkov,“ uviedol Hletko.
Pokračuje: „Takéto medvede, ktoré chcú len v okolí obce prejsť, aby si mohli nájsť partnerku, chce minister Taraba so svojím návrhom strieľať v okruhu 500 metrov od obce. Sú to pritom jedince, ktoré nikoho neohrozujú.“
Lov nie je možné považovať za účinný nástroj
Hletko uvádza, že „lov medveďov nie je možné považovať za účinný nástroj na znižovanie konfliktov človeka s medveďom, čo potvrdzuje tiež vedecká štúdia z oblasti Britskej Kolumbie“. Autori štúdie v nej analyzovali dáta z rokov 1960 – 2014, na základe ktorých dospeli k zisteniu, že frekvencia konfliktov medzi človekom a medveďom sa lovom medveďa neznížila.
Hletko na záver dodáva, že ak sa chceme vyhnúť tomu, aby medvede chodili do miest a obcí, mali by sme poriadne zabezpečiť odpad a neprikrmovať zver v blízkosti ľudských obydlí. „Situáciu by mohla do značnej miery zlepšiť aj finančná podpora preventívnych opatrení pre chovateľov hospodárskych zvierat alebo včelárov. Európska komisia nám finančné prostriedky na tento účel ponúka, no súčasné vedenie envirorezortu zrejme trpí selektívnou hluchotou a odporúčania eurokomisie v tomto smere ignoruje,“ dodal.