Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Tak ako niektorí z nás momentálne spomínajú na biele Vianoce so snehovou prikrývkou, tak teraz niekto spomína na Vianoce, keď si mnohé z vecí nemohol len tak zadovážiť v obchode. Nie všetky veci, ako napríklad ozdoby, svetielka alebo kolekcie, boli vždy samozrejmosťou.

Momentálne nám stačí ísť do najbližšieho obchodu a nájdeme tam všetko, čo potrebujeme. V minulosti však prípravu na Vianoce sprevádzalo oveľa viac náročných úloh.

Stromček sa ozdoboval rôzne

Kedysi nebolo na výber z rôznych druhov a farieb ozdôb na stromček. Na stromček sa dávalo ovocie, orechové škrupinky, jednoducho všetko, čo ste mali možnosť nájsť v prírode.

Neskôr sa začali vyrábať v domácnostiach ozdoby. Tie sa robili z rôznych vecí. Niekto zdobil napríklad medovníkmi, iní si zas vyrábali ozdoby zo slamy. Až neskôr prišli sklenené ozdoby, ktoré má niekto doma doteraz. Netreba zabúdať ani na fakt, že v rokoch minulých býval stromček zavesený na strope.

Už je to samozrejmosťou mať na stromčeku salónky alebo kolekcie. Aj tie sa kedysi vyrábali doma. Bolo možné zakúpiť farebný alobal, do ktorého ste si zabalili podomácky vyrobené čokoládky alebo iné cukrovinky. Rovnako to bolo aj s kolekciou. V niektorých rodinách je dodnes tradícia vyrábania domácej kolekcie.

Profimedia

Nezabúdajme na svetielka

Teraz si môžeme vyberať zo všelijakých farebných, blikajúcich, dokonca si môžeme vyberať aj všakovaké tvary svetielok. V minulosti na stromčekoch svetielka ani neboli. Neskôr sa dávali na stromček naozajstné sviečky, prskavky a až neskôr prišli elektrické svetielka.

Možno aj vy máte doma typické svetielka v tvare muchotrávky so zeleným káblikom. Zaujímavosťou je, že sa kedysi nezdobil stromček, ale každý mal v domácnosti betlehem.

https://www.instagram.com/p/B5xiB-4HEOp/

Plný stôl dobrôt

Aj v minulosti bola štedrá večera štedrá, no rozhodne nie natoľko ako teraz. Aj na mandarínky a banány sa muselo stáť v rade pred obchodom. Viete si to predstaviť teraz? Sme nervózni, keď musíme stáť v rade pri pokladni dlhšie ako 5 minút. A už vôbec neboli na stole vyložené viaceré druhy nealka tak, ako je tomu teraz.

Vianočné statusy tiež vyzerali inak

Vplyvom technológií nahradili tradičné pohľadnice, listy a telegramy smsky, emaily, a teraz hlavne internetové pozdravy. Ešte dávnejšie sme zvykli každému priať pekné sviatky v súkromných správach. Momentálne zaplaví sociálne siete množstvo statusov, ktoré všetkým prajú pekné a príjemné sviatky. Ak ti náhodou niekto pošle sms, a nie je to operátor, je to pre teba veľmi milým prekvapením.

https://www.instagram.com/p/Bpoae5PA1cG/


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť