Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Súčasťou obvinenia v kauze Súmrak sú aj neoprávnené lustrácie

Účelom lustrácií malo byť „vytvorenie vhodných podmienok pre ďalšie účelové a neobjektívne zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní".


Medzi skutky, ktoré pripisujú obvineným v kauze Súmrak, patria aj neoprávnené lustrácie. Ako vyplýva z uznesenia o vznesení obvinenia, výkonná zložka zločineckej skupiny pozostávajúca z príslušníkov Policajného zboru alebo finančnej správy lustrovala neoprávnene v informačných systémoch rezortu vnútra a iných systémoch. Takto získavala informácie o súkromnom a pracovnom živote rôznych osôb.

Účelom lustrácií malo byť „vytvorenie vhodných podmienok pre ďalšie účelové a neobjektívne zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní“. Tie sa mali týkať exprezidenta Andreja Kisku, vtedajších opozičných politikov Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina), Daniela Lipšica a prokurátora Vasiľa Špirka. Obvinení expremiér Robert F. a bývalý minister vnútra Robert K. mali podľa uznesenia na výsledkoch trestných konaní „osobný, politický alebo iný záujem“.

AKTUÁLNE: NAKA OBVINILA OSOBY R.F., R.K. A M.PNárodná kriminálna agentúra dnes vykonáva na území SR viaceré akcie, v…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, April 20, 2022

Príslušníci zločineckej skupiny podľa uznesenia tiež informovali obvinených o štádiu trestných konaní voči Kiskovi a Matovičovi „za účelom ich následnej medializácie“.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Roberta F., Roberta K., Norberta B. a Tibora G. pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Robert F. a Robert K. sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť