Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Sučka Kabosu, známa ako Doge, dnes oslavuje 16. narodeniny

Japonský psík je rovnako nestarnúci ako jeho legendárne meme.


Roztomilý psík Doge je jedným z tých memes, s ktorými sa musel stretnúť úplne každý. Ide o neodmysliteľnú súčasť internetového folklóru – Doge svoju tváričku prepožičal nielen tisíckam meme obrázkov, ale vidieť ju môžeme aj na rôznych formách merchu či dokonca úspešnej kryptomene.

Doge prešiel celkom dlhú cestu od obdobia medzi rokmi 2013-2015, keď sme sa s ním stretávali na meme stránkach prakticky každodenne. Fotky psíka sprevádzali farebné texty vo fonte Comic Sans, ktoré obsahovali množstvo chýb. Veľmi obľúbenou disciplínou bolo nahrádzanie tváre psíka tvárami iných postáv.

Odkiaľ sa ale Doge vzal? Čo za psíka sa skrýva za týmto meme? Je vôbec skutočný? Niektorí si dokonca myslia, že Doge nemôže byť skutočný pes, lebo skutočné psy sa takto ksichtiť jednoducho nemôžu! Omyl! Doge nie je ako iné psy, a práve preto sa stal legendou!

Únik pred smrťou

Psík, ktorý svoju podobizeň prepožičal tomuto meme, nie je nejaké náhodné zvieratko z fotobanky. Už niekoľko rokov je známa identita tejto psej celebrity – je ňou sučka Kabosu z Japonska. Vďaka mnohým detailom zo života Kabosu vieme, že dnes oslavuje svoje šestnáste narodeniny, čo je na psie pomery skutočne požehnaný vek!

Nechýbalo veľa a Kabosu s nami vôbec nemusela byť, čo by taktiež znamenalo neexistenciu obľúbeného meme. Jej majiteľka Atsuko Sato hovorí, že psíka si adoptovala v novembri 2008 z útulku. Pokiaľ by tak vtedy nespravila, Kabosu by čoskoro hrozila eutanázia.

Sučka bola jedným z 20 psíkov shiba inu, ktoré zostali opustené po tom, čo chovná stanica ukončila svoju prevádzku. Kabosu svoje súčasné meno dostala už v útulku, keď ju niekto z jeho pracovníkov pomenoval podľa druhu japonského citrusu. Sato hovorí, že toto meno výborne sedí jej zvieraťu s okrúhlou tvárou, preto ho po adopcii nemenila.

Psia blogerka

Je zaujímavé, že v Japonsku je Kabosu vnímaná skôr ako klasický „zvierací influencer“ než ako celebrita známa kvôli meme. Môžeme povedať, že z Kabosu sa stalo meme vďaka jej popularite (hoci vtedy obmedzenej na Japonsko), nie naopak. Pani Sato hovorí, že popularitu svojej sučky využíva na to, aby upozorňovala ľudí na problematiku chovných staníc a pripomenula, že v útulkoch je kopa psíkov, čakajúcich na nový domov.

Osudovým dňom sa stal 23. február 2010. Vtedy sa na blogu Kabosu objavil príspevok s niekoľkými fotografiami, medzi inými aj s tou, ktorá sa o tri roky neskôr stala všeobecne známym meme. Majiteľka sučky vraví, že Kabosu má veľmi svojský temperament a na rozdiel od bežných shiba inu, ktoré sú veľmi pojašené a temperamentné (pôvodne sú to lovecké psy), je úplne pokojná a rada sa nechá fotiť.

Medzinárodný fenomén

Ako by si zareagoval, ak by si na internete objavil fotku svojho psíka s čudným textom? Asi by si to chvíľu musel spracovávať. Inak na tom nebola ani pani Sato. Doge ako meme sa stal v roku 2013 hotovým fenoménom a nebolo pred ním úniku. Obľúbili si ho hlavne komunity na Reddite a 4chane, web KnowYourMeme ho vyhlásil za meme roka 2013. Na to sa nedá pripraviť!

Zhruba posledných 5 rokov môžeme vidieť zvláštny revival doge memes. Výraznú popularitu nabrali temnejšie memes, ktoré Dogeho uvádzajú do situácií nie veľmi vhodných pre mládež. Doge v nich často prezentuje antisemitské, rasistické a sexistické myšlienky, prejavuje tendencie k depresii, k násiliu a sexuálnemu fetišizmu. Už to nie je ten roztomilý psíček, ktorého si pamätáme z minulosti!

Osem rokov sa nemusí zdať ako dlhá doba, ale vo svete memes je to ako celé tisícročie. To, že si meme udrží popularitu tak dlho, je niečo úplne nezvyčajné a výnimočné. Doge a jeho predstaviteľka Kabosu sa aj napriek rokom stále výborne držia a vyzerá to tak, že s nami budú ešte dlhé roky!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť