Súd v USA povolil používanie elektrických náramkov na študentoch. Za zlé správanie dostanú šok

Rozhodnutie amerického súdu mnohých popudilo a nahnevalo. Iní ho zase vítajú.

Zdroj: Shutterstock

O tom, že žiaci na školách či v reedukačných centrách sa niekedy správajú naozaj zle, niet pochýb. Otravujú ostatných, vyrušujú, alebo ešte horšie: v extrémnych prípadoch sa správajú agresívne, prípadne si ubližujú. S takýmito javmi sa stretávame hlavne v špeciálnych školách pre problémové deti. Ako s nimi ale bojovať?

Ako uvádza portál LADbible, v Spojených štátoch súd povolil značne kontroverzný spôsob. Problémoví študenti musia nosiť náramky, ktoré im v prípade nutnosti dajú pomerne silný elektrický šok. Pôvodne bol tento spôsob zakázaný vládnou agentúrou FDA. Tá tvrdila, že tieto náramky sú nebezpečné.

Podľa školy sú náramky nevyhnutné

Špeciálna škola Judge Rotenberg Educational Center v štáte Massachusetts, v ktorej sa nachádza mnoho problémových študentov, však celý prípad posunula na súd. A ten rozhodol v jej prospech. Podľa oficiálneho vyjadrenia školy sú tieto náramky nutné, keďže študenti majú často závažné „poruchy správania, emócií, psychiatrické problémy či intelektové poruchy, prípadne sa nachádzajú na autistickom spektre“.

Shutterstock

Iste si vieš predstaviť, že táto metóda má svojich zarytých odporcov. Už v roku 2010 ju bojovníci a právnici za ľudské práva označili ako „mučenie“. Riaditeľka organizácie Mental Disability Rights International, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv psychicky chorých ľudí, je z rozhodnutia súdu tiež zhrozená. „Myšlienka používania elektrických šokov na mučenie detí bola prakticky na celom svete označená ako neuvážená,“ uviedla.

Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že ide o mučenie

S rozhodnutím sú ale, naopak, spokojní samotní rodičia detí. Zvyšuje to podľa nich ich bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť sebapoškodzovania a agresívneho správania. Hoci sa teda takáto prax môže zdať krutá, podľa niektorých odborníkov je v ťažkých prípadoch nevyhnutná.

Uchyľujú sa k nej až vtedy, keď zlyhajú všetky možnosti liečby či snahy o nápravu. Treba tiež dodať, že tieto náramky nenosí každý študent. Momentálne je v Judge Rotenberg Educational Center 300 študentov, z ktorých tieto náramky nosí 55. Na sociálnych sieťach sa tiež vyrojili statusy s hashtagom StopTheShock, v ktorých ľudia vyjadrujú nespokojnosť s rozhodnutím súdu a volajú po zákaze elektrických náramkov.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
13
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Oasis, One Direction či Guns N' Roses. Vieš, prečo sa rozpadli tieto obľúbené skupiny?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME