Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

O tom, že žiaci na školách či v reedukačných centrách sa niekedy správajú naozaj zle, niet pochýb. Otravujú ostatných, vyrušujú, alebo ešte horšie: v extrémnych prípadoch sa správajú agresívne, prípadne si ubližujú. S takýmito javmi sa stretávame hlavne v špeciálnych školách pre problémové deti. Ako s nimi ale bojovať?

Ako uvádza portál LADbible, v Spojených štátoch súd povolil značne kontroverzný spôsob. Problémoví študenti musia nosiť náramky, ktoré im v prípade nutnosti dajú pomerne silný elektrický šok. Pôvodne bol tento spôsob zakázaný vládnou agentúrou FDA. Tá tvrdila, že tieto náramky sú nebezpečné.

Podľa školy sú náramky nevyhnutné

Špeciálna škola Judge Rotenberg Educational Center v štáte Massachusetts, v ktorej sa nachádza mnoho problémových študentov, však celý prípad posunula na súd. A ten rozhodol v jej prospech. Podľa oficiálneho vyjadrenia školy sú tieto náramky nutné, keďže študenti majú často závažné „poruchy správania, emócií, psychiatrické problémy či intelektové poruchy, prípadne sa nachádzajú na autistickom spektre“.

Shutterstock

Iste si vieš predstaviť, že táto metóda má svojich zarytých odporcov. Už v roku 2010 ju bojovníci a právnici za ľudské práva označili ako „mučenie“. Riaditeľka organizácie Mental Disability Rights International, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv psychicky chorých ľudí, je z rozhodnutia súdu tiež zhrozená. „Myšlienka používania elektrických šokov na mučenie detí bola prakticky na celom svete označená ako neuvážená,“ uviedla.

Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že ide o mučenie

S rozhodnutím sú ale, naopak, spokojní samotní rodičia detí. Zvyšuje to podľa nich ich bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť sebapoškodzovania a agresívneho správania. Hoci sa teda takáto prax môže zdať krutá, podľa niektorých odborníkov je v ťažkých prípadoch nevyhnutná.

Uchyľujú sa k nej až vtedy, keď zlyhajú všetky možnosti liečby či snahy o nápravu. Treba tiež dodať, že tieto náramky nenosí každý študent. Momentálne je v Judge Rotenberg Educational Center 300 študentov, z ktorých tieto náramky nosí 55. Na sociálnych sieťach sa tiež vyrojili statusy s hashtagom StopTheShock, v ktorých ľudia vyjadrujú nespokojnosť s rozhodnutím súdu a volajú po zákaze elektrických náramkov.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.