Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

O tom, že žiaci na školách či v reedukačných centrách sa niekedy správajú naozaj zle, niet pochýb. Otravujú ostatných, vyrušujú, alebo ešte horšie: v extrémnych prípadoch sa správajú agresívne, prípadne si ubližujú. S takýmito javmi sa stretávame hlavne v špeciálnych školách pre problémové deti. Ako s nimi ale bojovať?

Ako uvádza portál LADbible, v Spojených štátoch súd povolil značne kontroverzný spôsob. Problémoví študenti musia nosiť náramky, ktoré im v prípade nutnosti dajú pomerne silný elektrický šok. Pôvodne bol tento spôsob zakázaný vládnou agentúrou FDA. Tá tvrdila, že tieto náramky sú nebezpečné.

Podľa školy sú náramky nevyhnutné

Špeciálna škola Judge Rotenberg Educational Center v štáte Massachusetts, v ktorej sa nachádza mnoho problémových študentov, však celý prípad posunula na súd. A ten rozhodol v jej prospech. Podľa oficiálneho vyjadrenia školy sú tieto náramky nutné, keďže študenti majú často závažné „poruchy správania, emócií, psychiatrické problémy či intelektové poruchy, prípadne sa nachádzajú na autistickom spektre“.

Shutterstock

Iste si vieš predstaviť, že táto metóda má svojich zarytých odporcov. Už v roku 2010 ju bojovníci a právnici za ľudské práva označili ako „mučenie“. Riaditeľka organizácie Mental Disability Rights International, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv psychicky chorých ľudí, je z rozhodnutia súdu tiež zhrozená. „Myšlienka používania elektrických šokov na mučenie detí bola prakticky na celom svete označená ako neuvážená,“ uviedla.

Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že ide o mučenie

S rozhodnutím sú ale, naopak, spokojní samotní rodičia detí. Zvyšuje to podľa nich ich bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť sebapoškodzovania a agresívneho správania. Hoci sa teda takáto prax môže zdať krutá, podľa niektorých odborníkov je v ťažkých prípadoch nevyhnutná.

Uchyľujú sa k nej až vtedy, keď zlyhajú všetky možnosti liečby či snahy o nápravu. Treba tiež dodať, že tieto náramky nenosí každý študent. Momentálne je v Judge Rotenberg Educational Center 300 študentov, z ktorých tieto náramky nosí 55. Na sociálnych sieťach sa tiež vyrojili statusy s hashtagom StopTheShock, v ktorých ľudia vyjadrujú nespokojnosť s rozhodnutím súdu a volajú po zákaze elektrických náramkov.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť