Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Sudca predbežne schválil rovnosť platov v americkom futbale, USSF rozdelí hráčkam 23 miliónov eur

Americké futbalové reprezentantky budú dostávať rovnaký plat aj odmeny ako ich mužskí kolegovia.


Federálny sudca Robert Gary Klausner predbežne schválil dohodu medzi Americkou futbalovou federáciou (USSF) a americkými futbalovými reprezentantkami o tom, že budú dostávať rovnaký plat aj odmeny ako ich mužskí kolegovia. USSF prerozdelí vybraným hráčkam 24 miliónov dolárov (približne 23,3 milióna eur) podľa individuálnych potrieb a zriadi tiež fond vo výške 1,9 milióna eur na podporu futbalistiek po aktívnej kariére a začínajúcich hráčok.

„Najdôležitejšie je to, že proti dohode nikto nenamietal a žalobkyne dosiahli svoj cieľ – rovnosť platov. Súd je spokojný s tým, že táto dohoda je férové a rozumné riešenie,“ uviedol sudca Klausner vo svojom stanovisku. Dohodu by mal oficiálne schváliť 5. decembra. Dovtedy sa majú hráčky s pomocou svojich právnikov dohodnúť na tom, ako bude spomenutá suma prerozdelená, ktoré hráčky dostanú finančnú podporu a v akej výške. Malo by to byť na základe odohraných minút.

Najviac sa o téme rovnosti platov v americkom futbale hovorilo počas majstrovstiev sveta žien v roku 2019 vo Francúzsku, na ktorých triumfovali práve Američanky. Rovnaké podmienky pre obe reprezentácie USA presadzovali najmä hviezdne hráčky Alex Morganová a Megan Rapinoeová.

Profimedia

Futbalistky USA sa sťažovali najmä na obrovský rozdiel v odmenách pre ženy a mužov na majstrovstvách sveta. Za svoj triumf na MS žien 2019 dostali bonus vo výške približne 104-tisíc eur. Ak by na MS 2018 zvíťazili Američania, získali by za celkové prvenstvo bonusy v hodnote asi 387-tisíc eur. USSF bude po novom odmeňovať rovnako futbalistov na MS 2022 v Katare aj futbalistky na MS žien 2023 v Austrálii a na Novom Zélande. Rovnosť platov sa bude týkať aj šampionátov v rokoch 2026 a 2027.

V rokoch 2023 až 2028 by mali americkí futbalisti a futbalistky, ktorí sa zúčastnia všetkých reprezentačných zápasov, zarobiť v priemere 427-tisíc eur ročne. Mzdy sa budú vždy deliť na polovicu medzi oba národné tímy a ich výška bude závisieť aj od dotácie z Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Jej prezident Gianni Infantino už avizoval, že celkový balík odmien na MS 2022 v Katare bude 418 miliónov eur a navrhol, aby sa futbalistkám na MS žien 2023 rozdalo dvakrát viac peňazí ako pred štyrmi rokmi. Vtedy dostali víťazné Američanky 3,8 milióna eur a všetky družstvá dokopy 28,5 milióna eur.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť