Nielen na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách ľudia podľahli panike a v súvislosti s koronavírusom doslova vykúpili obchody. Mnohí ľudia nakupujú viac produktov, ako je vôbec potrebné. To sa týka múky, toaletného papiera, ale aj dezinfekcie rúk či mydla.
Podobný fenomén postihol aj Dánsko. Na Twitteri niekto upozornil na skvelý nápad jedného dánskeho supermarketu, ktorý sa rozhodol nadmerným nákupom jednoducho zamedziť.
Ľudia by nemali nakupovať viac, ako potrebujú
Je pochopiteľné, ak si niekto spraví nákup potravín aj na dva týždne či dlhšie. Ťažšie sa už chápe to, že niekto nakúpi desať kíl múky, ak nevlastní pekáreň. V podobných množstvách, ako to je s múkou a cestovinami, niektorí nakupovali aj dezinfekciu na ruky. Tento fenomén sa dial na Slovensku, v Taliansku aj v iných európskych krajinách.
Enormné nákupy dezinfekcie na ruky, ktorú momentálne potrebujú všetci, sa rozmohli aj v Dánsku. Jeden zo supermarketov sa však rozhodol takýmto nákupom zamedziť. Neobmedzili počet kusov dezinfekcie, ktorú si môžu ľudia kúpiť. Vymysleli to ešte lepšie. Dali totiž na dezinfekciu špeciálnu cenovku.
A supermarket in Denmark got tired of people hoarding hand sanitizer, so came up with their own way of stopping it.
1 bottle kr40 (€5.50)
2 bottles kr1000 (€134.00) each bottle.Hoarding stopped!#COVID19 #coronavirus #Hoarding pic.twitter.com/qaJb7UZwLr
— ?????????? ?️ ???????? (@_schuermann) March 15, 2020
Jedno balenie dezinfekcie na ruky malo bežnú cenu, v prepočte na eurá 5,50. Dve fľašky podľa cenovky nemali akciovú cenu ani dvojnásobnú cenu. Ich cena je totiž až 134 euro. Jednoduchý nápad, ktorý zrejme funguje.
Pod príspevkom sa, samozrejme, našli ľudia, ktorí pochválili tento nápad, no zároveň kritizovali supermarket, že je tá cena za jeden sprej i tak prehnaná, načo hneď dotyčný dostal odpoveď, že je to v Dánsku a v Dánsku je všetko drahé.
Mnohí ľudia si však nápad pochvaľovali a vyjadrili sa, že niečo podobné by mohli zaviesť aj v ich krajine. Nielen na dezinfekciu rúk, ale aj na toaletný papier, cestoviny a ďalšie potrebné veci. Vo viacerých krajinách by bolo podobné pravidlo však nelegálne, keďže je tam zákaz zvyšovania cien nutných potrieb v prípade núdzového stavu.
Zdroj: Twitter @_schuermann