K životu na vidieku neodmysliteľne patria aj zvuky rôznych poľnohospodárskych zvierat. Človeku tak rozhodne nepríde zvláštne, keď každé ráno počuje kikiríkať kohúta. Ako ale uvádza portál The Times, v nemeckej dedinke Abtweiler sa hlasné kikiríkanie stalo predmetom susedského sporu, ktorý skončil až na súde!
Kikiríkanie kohúta vraj ruší nočný pokoj
Jablkom sváru je kohút, ktorý patrí farmárke Karin Pfeifer-Rockenfeller. Jej sused sa dlhodobo sťažuje na jeho hlasné kikiríkanie, ktoré podľa neho ruší nočný pokoj. Od farmárky chcel, aby kohúta na noc zavrela do zvukotesnej miestnosti, ale ona to rázne odmietla. Spustila tiež petíciu, ktorej cieľom má byť vyhlásenie zvukov vidieka za národné dedičstvo hodné ochrany.
Pfeifer-Rockenfeller vyhlásila, že Abtweiler je poľnohospodárska oblasť a podobné zvuky sú v nej teda úplne bežné. „Ak je môj sused citlivý na zvuky, tak si má premiestniť posteľ alebo si dať štuple do uší,“ vyhlásila. Podľa nej neprichádza do úvahy, aby kohúta zavrela do nejakej zvukotesnej miestnosti, keďže by uňho mohlo dôjsť k prehriatiu organizmu.
O celej veci tak bude rozhodovať súd. Farmárka sa vyjadrila, že sa rozhodne nechystá susedovi ustúpiť. Argumentuje tým, že na vidieku sa nachádza mnoho ďalších zvierat, ktoré vydávajú hlasné zvuky. Ak by aj susedovi vyhovela, nikde nie je napísané, že by sa neskôr nesťažoval napríklad na bečanie oviec či erdžanie koní.
Farmárku navštívil aj štáb miestnej televízie, ktorý zmeral hlučnosť kohúta. Prišlo sa na to, že jeho kikiríkanie dosahuje len 70 decibelov, teda ešte menej než napríklad vysávač. Podobné súdne spory prebiehali aj vo Francúzsku, kde napokon boli vidiecke zvuky uznané za národné dedičstvo. Karin Pfeifer-Rockenfeller tak má slušnú šancu, že zo súdu vyjde ako víťazka.