Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Svarog či Perún. 10 bohov, v ktorých Slovania verili pred príchodom kresťanstva

Slovania mali skutočne zaujímavý panteón všelijakých bohov.


Akých bohov uctievali starí Slovania ešte pred nástupom kresťanstva? Možno máš pocit, že ich mytológia nebola nejako extra zaujímavá, nie je to však pravda. Ide o mimoriadne bohatý a komplexný súbor najrôznejších božstiev a magických bytostí.

V tomto článku sme pre teba vybrali 10 pozoruhodných staroslovanských božstiev a možno ťa ním inšpirujeme, aby si sa začal o staroslovanskú mytológiu trochu viac zaujímať. Je totiž nesmierne zaujímavá!

1. Perún

Perún je pravdepodobne jedným z najznámejších staroslovanských bohov. Podľa všetkého patril k hlavným bohom starých Slovanov (hoci niektoré iné zdroje uvádzajú ako najvyššieho boha Svaroga). Perún bol bohom búrky, hromu a blesku. Niekde by sme sa mohli dočítať, že išlo o boha vojny, ale v skutočnosti bol ochrancom poľnohospodárstva. Slovania ho uctievali, aby bola dobrá úroda, dosť obživy a dostatok slnečných dní.

Perún je zobrazovaný ako silný muž s dlhou medenou bradou a striebornými fúzmi. V ruke často držal sekeru, prípadne kladivo. Z týchto zbraní dokázal metať blesky. Na základe tohto popisu zdieľa celkom očividné paralely s germánskym bohom Thorom. Hlavnou inšpiráciou pre Perúna ale zrejme bol indický boh Varuna.

Wikimedia Commons

2. Vesna

Vesna je tiež pomerne známou bohyňou. Išlo o bohyňu jari, života, plodnosti a mladosti. Spájala sa s príchodom teplých dní, keď konečne odchádzala nehostinná zima (ktorú reprezentovala bohyňa Morena). Zobrazovaná bola ako mladá a krásna žena. Podľa Slovanov bola jej posvätným stromom breza, spájala sa tiež s kukučkou.

Wikimedia Commons

3. Mokoša

Mokoša zdieľa určité paralely s Vesnou. Uctievali ju hlavne východní Slovania. Podľa mytológie bola manželkou boha Velesa a išlo o patrónku ženskosti, plodnosti, manželstva a domova. Dá sa povedať, že išlo o „matku Zem“, ľudia jej ďakovali za dobrú úrodu a časy blahobytu.

Často bola zobrazovaná pri kolovrate, keďže sa tradovalo, že práve ona naučila ľudí priasť a vyšívať. Počas roka sa Mokoša uctievala hneď niekoľkokrát. Jednak to bolo s príchodom jari, neskôr v čase letného slnovratu a začiatkom novembra, teda pred nástupom zimy.

Wikimedia Commons

Odporúčame prečítať:

20 užitočných rád do života, ktoré ťa raz môžu zachrániť

4. Svarog

Svarog je pravdepodobne vôbec najstarším slovanským bohom. Išlo o patróna Slnka a ohňa. Jeho manželkou bola bohyňa Lada, jeho bratmi bohovia Veles a Perún. Podľa legiend Svarog ukul samotné Slnko. Často je teda zobrazovaný ako kováč a trochu sa podobá na gréckeho boha Héfaista.

Podľa odborníkov bol Svarog veľmi vážený, ale aj obávaný. Predstavoval totiž mimoriadne prísneho boha. Jeho uctievanie však postupne slablo a na jeho miesto sa dostal Svarožič, jeho syn.

Wikimedia Commons

5. Veles

Aj Veles patrí medzi vôbec najstarších staroslovanských bohov. Išlo o boha dobytka, bol ochrancom stád a pastierov. Podľa ďalších zdrojov patril medzi slnečné božstvá, bol ale aj vládcom mŕtvych a pánom podsvetia.

Zároveň bol Perúnovým protikladom. S týmto bohom mal podľa mýtov večný konflikt, keďže Veles v podobe hada Perúnovi ukradol syna. Ich nepriateľstvo je interpretované ako striedanie cyklov sucha a dažďa, keďže Veles v legende nikdy nie je zabitý. Zobrazovaný bol ako muž s býčou hlavou.

Wikimedia Commons

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť