Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Svarog či Perún. 10 bohov, v ktorých Slovania verili pred príchodom kresťanstva

Slovania mali skutočne zaujímavý panteón všelijakých bohov.


6. Svarožič

Svarožič bol synom Svaroga, o ktorom sme sa zmieňovali vyššie. Medzi niektorými Slovanmi bol nazývaný Dažbog. Spočiatku si ho spájali so Slnkom a bohatou úrodou, neskôr pôsobil ako boh-ochranca a bojovník proti zlu a nečistým silám.

Má podobu silného mladíka v zlatej zbroji s dlhými zlatými vlasmi a slnečnou korunou. Ako zbraň používa ohnivý meč. Prinášali sa mu rôzne obety, napríklad chlieb, med, pšenica, jačmeň či ovocie. Tie sa následne hádzali do plameňov posvätného ohňa.

Wikimedia Commons

7. Trihlav

Ako hovorí už jeho meno, Trihlav bol najčastejšie zobrazovaný s troma hlavami. Tie symbolizovali miesta jeho vlády – juh, východ a západ. Zároveň ide o odkaz na ďalšie miesta, kde panuje: nebo, zem a podsvetie, ako aj tri živly: vodu, vzduch a oheň.

Spočiatku bol vnímaný ako boh-ochranca, neskôr ako boh vojny a sily. Zobrazovaný bol ako pyšný kráľ sediaci na tróne. Jeho úhlavným nepriateľom je boh Černobog, pričom súboj medzi nimi je považovaný za akúsi formu zachovávania rovnováhy vo svete.

Wikimedia Commons

8. Živa

Živa bola dcérou Mokoše a manželkou Svarožiča. Jej sestrou bola Morena, bohyňa smrti a zimy. Samotná Živa predstavovala bohyňu života a zdravia. Dokázala kriesiť mŕtvych a uzdravovať chorých. Spájajú sa s ňou všetky pozitívne aspekty života: plodnosť, bohatá úroda či časy blahobytu.

Tradovalo sa, že vo všetkom, čo je živé, prúdi Živina sila. Jej uctievanie sa konalo najmä na jar, keď sa zem prebúdzala a začínala kvitnúť. Najčastejšie sa zobrazuje ako mladá žena v bielom rúchu. Niekedy má v jednej ruke klasy a v druhej kvety.

Wikimedia Commons

Odporúčame prečítať:

Slovenská letuška Bibiána o cestovaní: Život vo veľkomeste nebol nikdy mojím snom. Bali nie je to, čo vidíte online

9. Morena

Morena je bohyňou smrti a zimy. Ide tiež pravdepodobne o jedinú bohyňu, ktorej zvyky sa zachovali až do súčasnosti. Tým hlavným je, pravdaže, takzvané vynášanie, pálenie či utopenie Moreny. To sa vykonáva vždy na konci zimy, keď prichádza jar. Morena vtedy stráca svoju moc a ľudia ju symbolicky upália či utopia v potoku.

Aj napriek tomu, že je spájaná so smrťou a nešťastím, je zobrazovaná ako mimoriadne krásna žena.

Wikimedia Commons

10. Belboh

V niektorých zdrojoch sa dočítame, že Belboh bol najvýznamnejším bohom starých Slovanov. Ide o jedno z najstarších božstiev. Belboh bol bohom dňa a svetla. Jeho protikladom je boh Černoboh, ktorého vždy porazil počas letného slnovratu. Mal podobu dôstojného starého muža s dlhou bielou bradou a bielym plášťom. Pomáhal blúdiacim nájsť cestu a všeobecne sa predpokladá, že išlo o pozitívnu postavu slovanskej mytológie.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.