Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Švédi uzavreli oblasť v okolí únikov z plynovodov v Baltskom mori

Dánske úrady počas víkendu oznámili, že úniky z plynovodov sa zastavili, švédska pobrežná stráž však v pondelok informovala, že jedno z jej lietadiel hlásilo, že menší únik z Nord Streamu 2 sa zväčšil na asi 30 metrov v priemere.


Švédsky prokurátor, ktorý má na starosti vyšetrovanie únikov z plynovodov v Baltskom mori, v utorok oznámil, že nariadil uzavretie oblasti. Rozhodol tak v súvislosti s vykonávaním predbežného vyšetrovania „podozrenia na vážnu sabotáž“.

„Chápem veľký záujem verejnosti, ale keďže sme na začiatku predbežného vyšetrovania, nemôžem zverejniť detaily o tom, aké kroky uskutočňujeme,“ povedal ešte neskoro v pondelok prokurátor Mats Ljungqvist.

Profimedia

Podľa švédskej pobrežnej stráže majú lode, potápači, rybárske a podvodné plavidlá zakázané priblížiť sa na viac ako 9,3 kilometra od dvoch únikov v blízkosti Švédska.

Podmorské explózie, pravdepodobne spôsobené stovkami kilogramov výbušnín, minulý týždeň poškodili plynovody Nord Stream 1 a 2 na štyroch miestach južne od Švédska a Dánska a viedli k obrovským únikom metánu do medzinárodných vôd v Baltskom mori.

Dánske úrady počas víkendu oznámili, že úniky z plynovodov sa zastavili, švédska pobrežná stráž však v pondelok informovala, že jedno z jej lietadiel hlásilo, že menší únik z Nord Streamu 2 sa zväčšil na asi 30 metrov v priemere. Neposkytli pritom žiadne vysvetlenie, prečo sa to mohlo stať. Druhý únik z Nord Streamu 1 sa však podľa nich zastavil.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť