Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Svedok opísal, ako od neho žiadali úplatok za vybavenie veci na súde

Ide o kauzu z roka 2016.


Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračuje súdny proces v kauze korupcie na súdoch na východnom Slovensku. Obžalobe z prečinu nepriamej korupcie v tomto prípade čelia podnikateľ Marián S., bývalý sudca Miroslav N. a advokát Alexej I. Ten bol v roku 2002 až 2006 aj poslancom Národnej rady SR zvoleným za SDKÚ. Na dnešné pojednávanie prišiel vypovedať svedok Anton Prokopius, ktorý uviedol, že od neho žiadali peniaze za vybavenie záležitosti na prešovskom súde.

Svedok konkrétne povedal, že v roku 2016 sa dom, ktorý vlastnil, dostal neoprávnene do konkurzu a hrozilo, že tam ostane podobu ďalších dvoch rokov. „Ja som nepotreboval nič riešiť, len čas skrátiť,“ povedal. Za týmto účelom sa stretol s advokátom Alexejom I. Ten mu podľa neho povedal, že má „poslať na účet 15-tisíc eur a sa to vyrieši“.

„Alex mi povedal, že tu je číslo účtu a tam treba poslať 15-tisíc,“ povedal. Svedok podľa vlastných slov peniaze poslal, pričom neskôr zistil, že ich dostal podnikateľ Marián S. S jeho vecou sa však napriek zaplateniu peňazí podľa svedka nič nedialo, pričom od neho žiadali ďalších 5 000 eur. „Ja som povedal, že už nikomu nič nedám,“ povedal s tým, že následne podal aj žalobu na vrátenie spomenutých 15-tisíc eur. Celú vec následne ohlásil na Národnú kriminálnu agentúru.

TASR

Obžaloba sa v tomto prípade týka troch skutkov, pri ktorých mali obžalovaní sprostredkovať úplatky v sumách tisícov eur pre sudcov z Košíc a Prešova. V dvoch prípadoch išlo o zmiernenie uloženého trestu a v jednom prípade o vyňatie nehnuteľností z konkurzného konania. Všetci traja obžalovaní pred súdom v novembri minulého roku uviedli, že sú nevinní. Súd už o vine Mariána S., Miroslava N. a Alexeja I. rozhodol trestným rozkazom. Keďže však podali odpor, vo veci bolo nariadené hlavné pojednávanie.

Národná kriminálna agentúra dotyčných obvinila v októbri 2021 v rámci protikorupčnej akcie Syseľ. Podnikateľ Marián S. bol podľa medializovaných informácií blízky viacnásobne stíhanému Marianovi Kočnerovi. Vo februári 2022 ho samosudkyňa ŠTS v inom prípade uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Za to mu uložila úhrnný trest odňatia slobody tri roky s podmienečným odkladom na dobu štyroch rokov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje