Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Svet pozná svojho najstaršieho psa! Je ním 21-ročná čivava

Na svoj vek vyzerá fakt skvelo!


Guinnessova kniha rekordov potvrdila nového držiteľa titulu najstarší žijúci pes. Je ním čivava TobyKeith, narodená 9. januára 2001. Má teda 21 rokov. Nezvyčajné meno TobyKeith je zrejme odvodené od country hudobníka Tobyho Keitha, uvádza Guinness World Records.

Gisela Shore, majiteľka psíka, hovorí, že s TobyKeithom je väčšiu časť jeho dlhého psieho života. Adoptovala si ho ako šteniatko, keď pracovala ako dobrovoľníčka v útulku. Dopočula sa o postaršom páre, ktorý hľadal nového majiteľa pre psíča, o ktoré sa nedokázal postarať.

Ako veľkej milovníčke zvierat robí Gisele okrem čivavy spoločnosť niekoľko ďalších zvierat. Americký buldog Luna, čínsky chocholatý pes Lala a dva papagáje Coco a Coqui. TobyKeith má s nimi veľmi priateľský vzťah.

Mnohé dlhoveké zvieratá už na prvý pohľad vyzerajú, akoby boli jednou labkou v hrobe. To však ani zďaleka nie je prípad tohto psíka, ktorý aj napriek svojmu rekordne vysokému veku vyzerá celkom fajn a čulo. Bežná čivava sa dožije 12-18 rokov.

TobyKeith má diagnostikované problémy so srdcom, tento stav však nie je vážny. Gisele ako skúsená chovateľka sa o neho dokáže skvelo postarať a psík dostáva len veľmi zdravú a kvalitnú stravu. Dlhovekosť svojho psieho kamoša pripisuje aj genetickým faktorom a milujúcemu domovu.

Nakoľko si môžeme byť istí?

„Najstarší pes na svete“ je jedným z tých rekordov, ktoré je náročné presne overiť. Nie vždy totiž poznáme presný dátum narodenia zvieraťa. Zároveň tiež platí, že je celkom možné, že po svete pobehujú desiatky či stovky ešte starších psov, ktorým však médiá nevenujú pozornosť.

Najväčšiu výletnú loď na svete nie je ťažké si všimnúť a rovnako nie je náročné exaktne zmerať jej rozmery. Naháňať však psích seniorov po celom svete a zisťovať ich presný vek je predsa troška komplikovanejšie!

Pes, ktorý sa takmer dožil tridsiatky

Podľa Guinnessovej knihy rekordov bol najdlhšie žijúcim psom, o ktorom vieme, austrálsky pes Bluey. Ten sa údajne dožil 29 rokov. Približne dve tretiny svojho dlhého života strávil prácou na farme, kde strážil a zaháňal stáda dobytku a oviec.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť