Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Svet praje vysokým. Nízki ľudia vo všetkých oblastiach ťahajú za kratší koniec

Výškovo úsporní sú menej vzdelaní, menej bohatí, nezdravší a majú tlstejších partnerov.


Každý vie, že slabšie pohlavie preferuje dlháňov. Až do takej miery, že sa o seba starajú viac, ak idú na rande s vyšším Adonisom než s chlapíkom, ktorý sa nemusí zohýnať pri vstupe do miestnosti. Tieto preferencie majú logické evolučné argumenty.

Faktom je, že dámy vydaté za vyšších mužov sú zdravšie, majú nižšie BMI, vyššie vzdelanie i príjmy v porovnaní so ženami vydatými za nižších mužov. Avšak výška človeka nezasahuje len do milostného života.

Koľko centimetrov jej stačí?

Prieskum o preferenciách výšky žien a mužov ukazuje, že ženy sú najspokojnejšie, keď ich partner je o 21 cm vyšší. Muži sú spokojní, keď sú o 8 cm vyšší od partnerky

Ďalšia štúdia uvádza, že 13,5 % mužov uprednostňuje rande s dámou kratšou od nich. Ale medzi ženami takmer polovica pôjde skôr na drink s mužom nad jej parametre.

V priemere najnižší muž, s ktorým je ochotná randiť, má 175 cm. Najnižšia žena, s akou by muž chodil, by mala dosiahnuť hranicu nad 155 cm. Rovnaká štúdia ukazuje, že 23 % mužov a len 4 % žien by išli do vzťahu, v ktorom by bola žena vyššia.

výška, vedecká štúdia, fakty a zaujímavosti, nízki muži
Shutterstock

Chýba centimeter – chýba atraktivita a úspech

V rámci výskumu o stereotype výšky požiadali účastníkov, aby si predstavili ženu nízku (148 cm), priemernú (165 cm) alebo vysokú (177 cm) a ohodnotili ich atraktívnosť a záujem. Vysoké a priemerné ženy hodnotili ako atraktívnejšie a úspešnejšie. Ale medzi vysokými a priemernými neboli v hodnotení rozdiely.

Účastníci tiež hodnotili vnímanie mužov nízkych (165 cm), priemerných (177 cm) a vysokých (193 cm). Nízkych považovali za menej spoločensky a fyzicky atraktívnych, menej úspešných, menej prispôsobivých a menej mužných ako priemerných či vysokých. Avšak priemerní a vysokí sa v týchto charakteristikách nelíšili. 

Respondenti považovali vysokých za atletickejších ako mužov s priemernou výškou. O nízkych nehovoriac. Z týchto, ale aj mnohých iných štúdií vyvstáva, že nízka postava je skôr hendikepom a vysoká aktívom.

výška, vedecká štúdia, fakty a zaujímavosti, nízki muži
Shutterstock

Vysokí zarábajú viac

Ekonómovia tomu hovoria výškový bonus. Väčšia výška je spojená s vyšším príjmom. Štúdia orientovaná na vzrast a jeho koreláciu so mzdou zistila, že u mužov aj žien je nárast výšky o 2,5 cm spojený s 1,4 až 2,9 % lepším zárobkom.

Ďalší m vypozoroval, že každý centimeter ti dopraje takmer 800 dolárov ročne navyše. To naznačuje, že muži s výškou nad 180 cm zarobia počas svojej kariéry cca o 160 000 dolárov viac ako 165-centimetroví.

Odporúčame prečítať:

V Bratislave sa stal poriadne bizarný incident. Najskôr zbili vodiča električky, potom sa ukájali

Vysokí sú vzdelanejší 

To je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo vyšší ľudia v priemere zarábajú viac. Vďaka lepšiemu vzdelaniu sa skôr dostanú na pozície s uspokojivejším platom.

USA sú muži pracujúci na pozíciách tzv. bielych golierov približne o 2,5 cm vyšší ako v robotníckych zamestnaniach. V Británii je situácia podobná. Manažéri, právnici, podnikatelia sú v priemere o 1,5 cm vyšší ako ľudia pracujúci manuálne.

výška, vedecká štúdia, fakty a zaujímavosti, nízki muži
Shutterstock

Týka sa to aj žien. Na odborných a manažérskych pozíciách sú dámy cca o 2,5 cm vyššie v porovnaní s ekonomicky slabšími profesiami. Zaujímavosťou je, že boli pozorované aj rozdiely vzdelania súvisiace s výškou v rámci rodiny.

Medzi bratmi je vyššia pravdepodobnosť, že ten dlhší získa vyššie vzdelanie. U mužov nad 194 cm sa šanca trojnásobne zvyšuje. Štúdia sledovala aj rok narodenia, socioekonomický status, rodinné faktory a kognitívne schopnosti. Všetky ukazujú rovnakú pozitívnu koreláciu medzi výškou a vzdelaním.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje