Ako spraviť vanilkovú tortu, ako predávať na blšáku, ako pomôcť kamarátovi so zlomeným srdcom alebo ako si nechať spraviť obriezku. WikiHow pozná odpoveď naozaj na všetko. Sú známe prípady, keď sa vďaka WikiHow podarilo zachrániť ľudské životy alebo odrodiť dieťa bez prítomnosti lekára.
WikiHow.com funguje na podobnom princípe ako Wikipedia – ide o otvorenú databázu, do ktorej dobrovoľníci pridávajú poznatky a pomôžu tým niekomu, kto si trebárs nevie zaviazať šnúrky. Wikihow sa vďaka svojmu jedinečnému štýlu ilustrácií stala kultovou modlou.
Vďaka svojskému štýlu a kolísavej kvalite sa ilustrácie v priebehu rokov stali miláčikom meme komunít. Čudné obrázky sa (hlavne po vytrhnutí z kontextu) veľmi ľahko stávajú perfektným materiálom na výrobu memes. Môžeme ich vidieť napríklad na stránkach WikiHowArt alebo WikiHow Image Macros. Umenie z WikiHow má oddaný kult fanúšikov.
How to Choose a Name for a Pethttps://t.co/jRhEO3hbGi pic.twitter.com/jvXzikcwxj
— WikiHowArt (@WikiHowArt) September 20, 2016
How to Tell If a Horse Needs Teeth Floatedhttps://t.co/VCk5yrHWS3 pic.twitter.com/8aHlPCvSrN
— WikiHowArt (@WikiHowArt) August 20, 2016
Obrázky z WikiHow patria k internetovému folklóru dlhé roky, no málokto sa zamýšľal, kto ich vyrába a odkiaľ sa berú. Reportér z portálu OneZero sa našťastie rozhodol vrhnúť svetlo na túto problematiku a priniesť odpovede. Vďaka nemu máme jasnejšiu predstavu o tom, kto je človek, podľa ktorého pes vyzerá takto:
i dont think any of the wikihow artists have seen a dog in real life pic.twitter.com/iiKCUdlMKX
— leon (@leyawn) December 18, 2014
Podľa zistení OneZero má WikiHow k dispozícii celosvetovú sieť freelancerov, zásobujúcich web miliónmi ilustrácií. Nebolo až také ľahké dostať sa k týmto informáciám, pretože WikiHow sa svoj proces tvorby grafického obsahu snažil dlhé roky udržať v tajnosti. Autori sú viazaní zmluvou o mlčanlivosti.
Chris Hadley, ktorý má na starosti vizuálnu stránku WikiHow, pre OneZero potvrdil, že „s výnimkou Antarktídy sa ich kresliči nachádzajú všade vo svete“. Ich najväčšia koncentrácia je na Filipínach, v Indii a v Indonézii, kde môžu autorom vyplácať mzdy také nízke ako 40 centov za obrázok.
Väčšinou ide o študentov umeleckých škôl, ktorí sú naverbovaní cez inzeráty alebo dokonca návštevou priamo v škole. Freelanceri majú k dispozícii systém, v ktorom sú zobrazené všetky články s chýbajúcimi ilustráciami. Kreslič si sám zvolí atraktívnu tému a pustí sa do jej práce. Systém zároveň slúži na odovzdávanie hotového diela a získavanie spätnej väzby.
How to Understand Guinea Pig Languagehttps://t.co/eh4PgMIiKY pic.twitter.com/shhp0ziuji
— WikiHowArt (@WikiHowArt) April 20, 2019
Wikihow zostavil pre ilustrátorov príručku, ktorá má za cieľ pomôcť usmerniť ich činnosť. Medzi rôznymi technickými tipmi môžeme nájsť aj „hodnotové body“. Firma kresličov vyzýva, aby sa nebáli diverzity a do kresieb umiestňovali ľudí rôznych rás a vekových kategórií, mužov aj ženy.
Zároveň tam môžeme natrafiť na skvelé odporúčanie, podľa ktorého by v článkoch o určitých fóbiách nemali byť zobrazené podnety, ktoré tieto fóbie spúšťajú.
How to Play Office April Fool's Day Prankshttps://t.co/ri7wYDVujU pic.twitter.com/bUyXNu1axb
— WikiHowArt (@WikiHowArt) May 18, 2016
WikiHow momentálne ponúka viac ako 212-tisíc článkov a státisíce ilustrácií. Môžeme si byť istí, že kým stránka bude fungovať, prinesie nám mnoho ďalších meme klenotov, ako napríklad obľúbený formát „Hard to swallow pills“.