Na základnej ťa pravdepodobne naučili, že Ameriku objavil Krištof Kolumbus. Je to ale naozaj tak? Odkiaľ potom pochádza názov Amerika? Nebol to náhodou Amerigo Vespucci, po ktorom je tento svetadiel pomenovaný?
Nech teórie hovoria, čo sa im chce, existuje množstvo vecí, ktorých pomenovania nedávajú príliš veľkú logiku – a vysvetlenia k desiatim z nich ti ponúkne práve tento článok. Tak poďme na to.
1. Kokosový orech
Kokosové orechy sú veľmi populárnou a zdravou ingredienciou modernej kuchyne, no málokto o nich vie, že kokosové orechy vôbec nie sú orechy. Z biologického hľadiska sú to kôstkovice. Škrupina kokosového orecha je v skutočnosti kôstka a samotný kokos je semeno.
2. Morské prasa
Odborný názov tohto roztomilého zvieratka je morča domáce a má pôvod v Južnej Amerike, konkrétne v oblasti Ánd. Jeho biologické vyhotovenie nijako nesúvisí s morom – je to rýdzo suchozemský živočích.
3. Arabské číslice
Pojmom arabské číslice väčšinou rozlišujeme naše štandardné numerické znaky od rímskych číslic. Číslice používané v arabských krajinách však vyzerajú úplne inak – tie naše totiž pochádzajú z Indie, v Európe ich však preslávili perzskí matematici.
4. Big Ben
Aj tí, ktorí v Londýne ešte neboli, aj tí, ktorí majú jeho návštevu dávno za sebou, pravdepodobne vedia, ako vyzerá Big Ben. Tento názov je však nesprávny – Big Ben je len prezývka zvonu, ktorý na Elizabeth Tower vyzváňa každú hodinu, no jednoduchosť tohto názvu primäla svet k tomu, aby podľa neoficiálneho mena zvonu pomenoval rovno celú vežu.
5. Arašidy
Arašidy, tiež prezývané búrske orechy, podobne ako tie kokosové, tiež nie sú orechy. Odborný názov tejto strukoviny je podzemnica olejná a s orechmi zdieľa nanajvýš akú-takú chuťovú podobnosť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane