6. Pytagorova veta
Je pravda, že slávny grécky matematik Pytagoras svoju teóriu a2 + b2 = c2 preslávil, no vedci už desaťročia vedia, že teória dĺžok v pravouhlom trojuholníku pochádza už z Mezopotámie. Dôkazom je hlinená tabuľka s názvom Plimpton 322, ktorá bola nájdená na tomto území a jej vek sa odhaduje na 18. až 15. storočie pred naším letopočtom.
7. Kanárske ostrovy
Mnohí si myslia, že toto africké súostrovie je pomenované podľa kanárikov, žlto-zelených spevavcov, ktoré v tejto oblasti žijú. Je to presne naopak. Kanárske ostrovy sú totiž nazvané po svorkách divých vlkov (po latinsky canis), ktoré na Kanárskych ostrovoch zhliadli ich prví objavitelia.
8. Asteroid
Slovo asteroid by sa dalo z latinčiny preložiť približne ako hviezdový, no v tomto prípade sa stráca súvislosť medzi samotným asteroidom a jeho názvom. Asteroidy totiž nie sú hviezdy, ale miniatúrne planétky.
9. Grónsko
Málokto tuší, že Grónsko nie je samostatná krajina a že patrí Dánsku. Lokálny názov tejto krajiny je Kalaallit Nunaat – a presne tu sa predkladá otázka – prečo Grónsko? Jednoducho preto, lebo tamojší kráľovský rod chcel atraktívnym názvom nalákať usídlencov. Preto vznikol názov Grœnland („zelená krajina“).
10. Svetelný rok
Svetelný rok, aj keď to tak intuitívne môže znieť, nie je jednotkou času, ale jednotkou vzdialenosti. Predstavuje dráhu, ktorú fotóny alebo elektromagnetické vlny svetla prejdú za jeden rok a rovná sa približne 9 461 000 000 000 km.