Sviatky nám spríjemní horor Čierne Vianoce. Tieto zaujímavosti by si mal vedieť pred premiérou

Čierne Vianoce dorazia do kín 12. decembra.

Zdroj: CinemArt SK

Advent je už v plnom prúde, ale pokiaľ dávaš pred pohodou prednosť tak trochu mrazivejším zážitkom, dávame ti do pozornosti nový horor Čierne Vianoce, ktorý práve teraz vstupuje do našich kín. Snímka Sophie Takal pôsobí z ukážok mimoriadne lákavo a nádejne.

Čo všetko potrebuješ vedieť pred premiérou? Dali sme pre teba dohromady niekoľko zaujímavých bodov.

1. Film je remakom klasického hororu z roku 1974

Pôvodné Čierne Vianoce sú dnes už zaslúženou kultovkou. Film režíroval Bob Clark a do kín zamieril v roku 1974. Aj v ňom sme mohli sledovať niekoľko študentiek, ktoré sa snažia zachrániť pred psychopatickým vrahom. Snímka dokonca o štyri roky predbehla aj slávny horor Halloween od Johna Carpentera.

Ten je všeobecne považovaný za zakladateľa takzvaných slasher hororov. Carpetner priznal, že Čierne Vianoce mu slúžili ako výrazný inšpiračný materiál.

2. Ide už o druhý pokus o prerábku

Jedného remaku Čiernych Vianoc sme sa už dočkali. V roku 2006 natočil remake Glen Morgan. Režisér originálu Bob Clark na snímke participoval ako výkonný producent. Remake si odniesol negatívne recenzie a pomerne rýchlo upadol do zabudnutia.

Z dnešného pohľadu síce môžeme vyzdvihnúť herecké výkony Michelle Trachtenberg a hlavne Mary Elizabeth Winstead, ale inak išlo skôr o premárnenú šancu.

3. Ako producent dohliada overený Jason Blum, ktorý má na svojom konte mnoho hitov

Tentokrát by sme však v kinách mohli dostať skutočne vydarenú žánrovku. Svedčí o tom aj fakt, že ako producent dohliada hitmaker Jason Blum. Ten má na svojom konte mnoho skvelých hororov či thrillerov. Za všetky môžeme spomenúť tituly, ako napríklad Uteč, Rozpoltený, Creep, Upgrade či nový Halloween. Okrem toho sa Blum podieľal aj na výrobe oscarových drám, ako Whiplash a BlacKkKlansman.

Blum sa už teda niekoľkokrát osvedčil ako mimoriadne talentovaný producent, ktorý má čuch na zaujímavé látky. Pevne veríme, že svojej povesti dostojí aj v tomto prípade.

CinemArt SK

4. Snímka si ešte pred premiérou zlízla kritiku

Aj napriek tomu, že premiéra nás ešte len čaká, snímka si už stihla vyslúžiť kritiku. Čo bol dôvod? Divákom a fanúšikom sa totiž nepozdávalo, že Čierne Vianoce majú prístupnosť PG-13, a nie R. Ide tak o vôbec prvý diel Čiernych Vianoc, ktorý bude mládeži prístupný. To môže v niektorých divákoch vyvolávať obavy, ale samé o sebe to ešte nemusí byť tragédiou.

Oveľa dôležitejšie bude, ako budú tvorcovia s násilím pracovať a aké kvalitné budú ostatné aspekty filmu. Takže zatiaľ sa príliš nebojíme.

CinemArt SK

5. Film by mal zohľadňovať aj súčasnú politickú klímu (nielen) v USA

Režisérka Sophia Takal sa nechala počuť, že Čierne Vianoce budú moderným remakom, ktorý si nebude zatvárať oči pred súčasnou politickou situáciou v USA a rôznymi predsudkami (najmä myzogíniou). „Pre mňa je ten film aj o tom, čo znamená byť ženou v roku 2019,“ prezradila. Spomenula tiež, že chce dodať ošúchanému subžánru vyvražďovačiek novú a sviežu perspektívu.

Pevne veríme, že sa jej to podarí.

CinemArt SK

6. Podľa režisérky pôjde skôr o voľný remake

Sophia Takal zároveň poznamenala, že pôjde o voľný remake originálu. „Myslím, že príbeh je úplne iný,“ povedala. „Je to skôr inšpirácia atmosférou, ktorou na mňa pôvodné Čierne Vianoce pôsobili. Tá myšlienka, že nenávisť voči ženám je tu stále s nami a je nemožné ju úplne odstrániť. Od toho som sa odrazila pri vytváraní nového príbehu.“ 

Je teda jasné, že Takal sa nebude snažiť natočiť len spotrebnú žánrovku, ale pokúsi sa jej dodať na pozoruhodných podtextoch. Podobne ladeným hororom sa (najmä vďaka Jordanovi Peelemu) darí veľmi dobre, takže sa na nové Čierne Vianoce už tešíme. Slovenská premiéra sa uskutoční 12. decembra 2019.

Zdroj: CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 zaujímavých faktov o ľudskej psychike, ktoré však v školskej učebnici nenájdeš

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME