Koaličná SNS plánuje na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR predložiť návrh na čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií. Tento návrh sa bude týkať živnostníkov a menších firiem s obratom nepresahujúcim 100 000 eur.
Predseda SNS Andrej Danko oznámil, že toto opatrenie by malo začať platiť už od polovice roka 2025. Zdôraznil, že úplné plošné zrušenie transakčnej dane by bolo v súčasnej situácii nezodpovedným krokom. Danko tiež informoval, že už rokoval s ministerstvom financií a prioritne chce komunikovať s členmi vládnej koalície.
Podľa predloženého návrhu by mala transakčná daň prestať platiť pre živnostníkov k 30. júnu a pre spoločnosti s minuloročným obratom do 100 000 eur k 30. júlu tohto roka. Na tlačovej konferencii v parlamente Danko uviedol: „Návrhy, aké nám dáva opozícia typu absolútneho plošného zrušenia, by boli nezodpovedné aj k iným výdajom v rámci štátneho rozpočtu, s ktorými minister financií ráta.“ Zároveň uistil, že zmeny, ktoré SNS navrhuje, nebudú mať negatívny dopad na štátny rozpočet.
Diskusia o technických aspektoch transakčnej dane
Pre väčšie spoločnosti, ktoré by mali naďalej podliehať transakčnej dani, je podľa Danka potrebná rozsiahlejšia odborná diskusia. „Chceme dať priestor ministerstvu financií vychytať chyby, ktoré sú pri transakčnej dani, či už sú to jednotlivé technické veci alebo nastavenie tej transakčnej dane,“ vysvetlil predseda SNS. Dodal, že na tento účel by mohla vzniknúť špeciálna pracovná skupina, ktorá by analyzovala a vyhodnocovala všetky pripomienky.
Danko ocenil doterajšie rokovania s Ministerstvom financií SR, ktoré podľa jeho slov zaujalo pozitívny postoj k oslobodeniu živnostníkov od transakčnej dane. O malých firmách s obratom do 100 000 eur majú ešte prebiehať ďalšie diskusie.
Predseda SNS však jednoznačne deklaroval: „V prípade ale, že ak aj ministerstvo financií nám k tomu pozitívne stanovisko nedá, tak SNS to ešte na tejto alebo na najbližšej májovej schôdzi podá. My trváme s našim klubom na zrušení transakčnej dane pre živnostníkov a firmy s obratom do 100 000 eur.“