Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Symbol „cool S“ pozná každý. Aký je jeho pôvod?

Vyriešenie tejto záhady zo školských lavíc dáva internetu poriadne zabrať.


Ak dáš náhodnému človeku do ruky pero a papier, s veľkou pravdepodobnosťou sa stane jedna z dvoch vecí – nakreslí mužský orgán alebo štylizované hranaté S. Tento symbol S pozná doslova každý a väčšina z nás sa s ním stretla v školských laviciach. V detských časoch predstavovalo jeho kreslenie atraktívnejšiu alternatívu k písaniu poznámok počas hodiny.

Zvláštne písmeno je známe pod mnohými názvami – cool S, Stussy S, univerzálne S či grafiti S. Ak si chodil do školy niekedy v období posledných 30 rokov, určite ho poznáš aj ty. Ide o globálny fenomén, ktorého prítomnosť v škole dokážu potvrdiť ľudia takmer zo všetkých krajín sveta. Izrael, USA, Japonsko, Rumunsko – všade ho poznajú!

Z príspevkov na diskusných fórach a sociálnych sietí sa zdá, že vrchol popularity dosiahlo cool S v 90. rokoch, avšak mnohí ľudia tvrdia, že ho videli aj v 80. a dokonca už v 70. rokoch. Aký je jeho príbeh?

Teórie pôvodu

Kde sa cool S vzalo? Možno to znie prekvapivo, ale aj v internetovej dobe je veľmi ťažké dopátrať sa k uspokojivej odpovedi. Teórie pôvodu sú naozaj veľmi rozmanité – hovorí sa napríklad, že ide o logo nejakej firmy (nesprávne sa uvádza ako staré logo Suzuki), logo kapely (najčastejšie a mylne sa spomínajú skupiny Styx, Saxon a Slipknot). Hlavne v minulosti sa cool S spájalo s gangmi. Mnohí Američania uvádzajú, že z toho dôvodu bolo na ich škole zakázané ho kresliť.

Jack [email protected]

Veľmi rozšíreným, avšak opäť nepravdivým tvrdením je to, že ide o logo módnej značky Stussy. Kalifornská značka orientovaná na mladých by bola logickým zdrojom symbolu, ktorý si obľúbili decká. Ďalším omylom je spájanie cool S so Supermanom. Obe teórie vyvrátil reportér z Vice počas svojho pátrania. Skontaktoval módnu značku aj komiksové vydavateľstvo DC, ktoré obe potvrdili, že logo im nepatrí a nikdy nepatrilo.

Aj ty si kreslil toto S-ko? 😉

Posted by EMEFKA on Thursday, October 28, 2021

Jedna z teórií hovorí, že cool S používali americkí vojaci počas druhej svetovej vojny ako značku, označujúcu bezpečné (safe) budovy. Ustupujúci Nemci často nechávali v budovách míny a iné nástražné systémy, ktorých zneškodňovanie dokázalo Spojencov poriadne zdržať. Žiaľ, neexistujú žiadne historické fotografie, ktoré by umožnili potvrdiť toto tvrdenie.

Občas sa dokonca hovorí, že vôbec nemusí ísť o písmeno S, ale môže to byť číslovka 8 alebo symbol pre nekonečno.

Dieťa ulice?

Esko sa zvykne spomínať v súvislosti s rôznymi subkultúrami. V niektorých častiach sveta ho nazývajú skaterským alebo surferským S, privlastňujú si ho raperi, punkeri aj metalisti. Je možné, že pochádza z prostredia niektorej z mestských subkultúr?

Cool S môžeme vidieť na niekoľkých dielach významného newyorského umelca Jeana-Michela Basquiata, aktívneho v 80. rokoch. Basquiat vo svojej tvorbe vychádzal z punkovej, rapovej a grafiti estetiky a symbol nazval „klasickým grafiťáckym S“. Dá sa teda povedať, že už na začiatku 80. rokov išlo o zaužívaný symbol, minimálne v prostredí grafiti.

JEAN-MICHEL BASQUIAT, "Portrait of the Artist as a Young Derelict," 1982; acrylic, oil and oil stick on wood; 80 by 82 in.

Posted by Brian Appel on Wednesday, July 26, 2017

Basquiat by bol zrejme ten najpovolanejší človek, ktorý by toho vedel k histórii cool S veľa porozprávať. Teda ak by v roku 1988 nezomrel na predávkovanie heroínom ako 27-ročný.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako by vyzeral svet, ak by nacisti vyhrali druhú svetovú vojnu? Odpoveď na to ponúklo viacero umelcov

Vyzerá to tak, že grafiti kultúra je správny smer, ktorým by sa pátranie malo uberať. Ďalšiu stopu poskytuje rozhovor s Jonom Naarom, ktorý fotografoval grafiti už od 70. rokov. Pozorní diváci si všimli, že v bode 1:38 tohto videa môžeme vidieť cool S. Zhodou okolností video natočila už spomínaná značka Stussy, ktorá býva veľmi často spájaná so symbolom. Akoby sa nám všetkým ukrýval priamo pred nosom!

Asi najstaršou dochovanou fotografiou zachytávajúcou cool S je táto z roku 1973, na ktorej Howard Gribble zaznamenal niekoľko pouličných nápisov v Los Angeles. Ako vidíme, v pravej dolnej časti sa na stenu podpísal „lobo SPIDER Playboy“ a nezabudol uviesť rok – 1970. Priamo nad týmto nápisom sa nachádza veľké cool S, ktoré je preškrtnuté a značne vyblednuté. Dá sa preto usudzovať, že sa na stene objavilo oveľa skôr, možno už niekedy v 60. rokoch.

Howard [email protected]

Symbol starý storočia?

Youtuber LEMMiNO vo svojom videu o cool S predstavuje provokatívnu myšlienku. Čo ak cool S vzniklo už v 19. storočí? Ako argument používa S, ktoré sa objavilo v knihe Mechanical Graphics (1890) od amerického profesora geometrie Fredericka Newtona Willsona. Je pravda, že mnohé staré ozdobné fonty z prelomu 19. a 20. storočia používajú S podobné tajuplnému symbolu a korene cool S môžu siahať až k nim.

Frederick Newton Willson

Jeden používateľ Redditu si všimol, že z cool S je možné ľahko vytvoriť nekonečne dlhú reťaz, pripomínajúcu folklórny vzor. Ak sa človek pozrie do histórie, vzory v štýle cool S alebo takéto reťaze boli rozšírené v mnohých starovekých a stredovekých kultúrach. S troškou nadhľadu by sa dalo tvrdiť, že v istej forme s nami cool S bolo už od počiatku vekov.

Jednoduché symboly, ktoré v takmer identickej podobe vznikli v rôznych častiach sveta nezávisle od seba, nie sú ničím vzácnym. Stačí si spomenúť na svastiku – v Ázii je tisícročia vnímaná ako náboženský symbol či Slnko, na začiatku 20. storočia bola v Amerike považovaná za znak šťastia, stala sa emblémom fínskeho letectva a neskôr to všetko pos*al istý fúzatý Rakúšan, kvôli ktorému si dnes veľká časť sveta spája svastiku s najväčším zlom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ľudia nadávajú už stáročia. Akú históriu má vztýčený prostredník a iné vulgarizmy?

Aj cool S teda mohlo nezávisle od seba vzniknúť v rôznych krajinách v rôznej dobe, meniť svoju podobu a rozširovať sa do iných kultúr. Všade mohlo mať iný význam. Alebo nemuselo mať význam žiadny. Ak sa nevieme dopátrať, čo cool S symbolizuje, možno ani nikdy nič nesymbolizovalo a rozšírilo sa jednoducho preto, že je cool a človek má z jeho nakreslenia super pocit.

Dôvodom, prečo je esko úplne neodolateľné pre malé deti, môže byť to, že pôsobí veľmi sofistikovane, ako tajomstvo, do ktorého chce byť každý zasvätený. Vyzerá veľmi štýlovo, ako niečo, čo si vyžaduje určitú úroveň zručností – aj keď v skutočnosti sa ho naučiť nakresliť zvládne doslova každý. Zrejme v tom spočíva tajomstvo univerzálnosti a virálnosti nesmrteľného symbolu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť