Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Žije medzi nami. Je na nerozoznanie od ostatných. Jeho pravú tvár odhalíš, až keď s ním začneš bývať alebo prekĺzneš do jeho sveta. Syseľ domáci. Zbiera a skladuje všetko, čo potrebuje. Alebo aj nepotrebuje.

Možno si sa s ním stretol a ani o tom nevieš. A možno s ním už nejaký ten rôčik žiješ a poriadne ti pije krv. Syseľ domáci je druh človeka, ktorý ničoho nemá dosť. Verí, že jedného krásneho dňa použije všetko, čo dosiaľ nahromadil: tégliky od jogurtov, nefunkčné spotrebiče, skrutky nájdené na chodníku. My mu veríme tiež a prinášame ti jeho krátku charakteristiku.

Začína to cukrom

Už na prvom rande sa prejaví zberateľská vášeň sysľa domáceho. Pokiaľ ho pozveš na kávičku, môžeš dať ruku do ohňa za to, že po jej dopití si ukoristí porciovaný cukor. V jeho bezodnej taške tiež skončí drobná sladkosť, ktorú si mal vychutnať spolu s kávou. A ak si nikto nevšimne, možno nenápadne zmizne lyžička, potom šáločka a nakoniec celá kaviarnička.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Všetko sa zíde

…je syslia mantra, ktorú si dennodenne opakuje. Syseľ predsa všetko potrebuje a nemôže sa ničoho vzdať. Aj tá najväčšia hovadina je najvzácnejší kúsok v jeho zbierke. Žiadna chybička krásy nie je preňho prekážkou. Prasknutý tanier? Trochu sa zlepí a hneď bude ako nový. A čo špáradlo ponúknuté návšteve? Aj to sa dá predsa použiť ešte raz.

Skrine praskajú vo švíkoch

Otvoríš sysliu skriňu a odpadneš od úžasu. Tých pár nepotrebných harabúrd, ktoré sa povaľujú v tvojej domácnosti a stále si ich nevyhodil, je kvapkou v mori oproti jeho nahromadeným cárachom.

Napriek tomu, že po prehliadke syslej skrine máš pocit, že sa do nej už nič viac nezmestí, tvoj vytrvalý zberateľ ťa rýchlo presvedčí o opaku. V odspodu až po vrch preplnenej skrini sa stále nájde miesto na tutovky, napríklad na dedičný skvost – zuby po dedkovi starostlivo odložené v krabičke alebo na prázdny obal od cukríkov, ktorý je len príliš pekný na to, aby putoval do koša.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Žije zero waste

Nie preto, že je zarytý ekológ, ale preto, že tvorí minimum odpadu. To, čo má vyhodiť, ešte päťkrát prehodnotí a kôpku s názvom „smeti“ zredukuje na nevyhnutnú. Rozlúčka s na franforce roztrhanou bagandžou sa preto pri kontajneri často mení na polhodinový smútočný obrad.

Nenosí, skladuje

Chceš sysľovi na Vianoce podarovať praktický darček, z ktorého bude mať radosť a určite ho využije? Popravde, radosť mu urobíš čímkoľvek, ale s tým používaním to pôjde o čosi ťažšie. Ďalšia vlastnosť sysľa domáceho, z ktorej ťa môže trafiť šľak, je jeho šetrnosť. Syseľ nielenže syslí veci (rozumej zbiera nepotrebné haraburdy), ale aj syslí veci (rozumej nepoužíva darované veci, ale šanuje ich, aby sa používaním, nedajbože, nezničili). Takže predtým, ako mu podaruješ pekný rolák, sa priprav na to, že si ho do konca života možno vôbec neoblečie.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Pociťuje nedostatok

Syseľ domáci neustále žije v strese. Pravidelne kontroluje svoje nahromadené zásoby a dáva pozor, aby z nich veľa neubudlo. Ak ubudne, strata sa musí nahradiť. V hlave si tiež vytvára siahodlhé zoznamy toho, čo ešte nemá, čo sa rýchlo míňa a čo má doplniť. Často sa strháva zo sna s tým, že sedí na záchode s posledným útržkom toaleťáku…

Kupuje všetkého viac

Sysľa domáceho spoznáš podľa nákupného košíka. V drogérii nekúpi jeden sprcháč, ale rovno tri, aby mal hneď do zásoby. Rovnakých párov ponožiek kupuje desať, pre istotu, ak sa mu jeden pár zničí alebo mu jednu ponožku zožerie práčka. Knihy tiež kupuje dve – veď čo ak jednu náhodou prečíta?

ArtCaveManiac / EMEFKA

Pandémia zhoršuje jeho stav

V roku 2018 si si povedal, že horšie to už nemôže byť. V roku 2019 si zistil, že horšie to môže byť stále. Z preplnenej domácnosti sa stala megapreplnená domácnosť a z tvojho syslieho partnera extraškrečkujúci syseľ.

Zúriaca pandémia, prísne opatrenia a zavreté obchody prinútili sysle myslieť na nedostatok. Ten sa prejavil vyrabovanými regálmi v potravinách a minimálne ročnými zásobami toaleťáku u vás doma. Ehm, tým toaleťákom to, samozrejme, nekončí, iba začína. Nemenej potrebné sú dlhodobé zásoby hygienických produktov, oblečenia a respirátorov, respirátorov a ešte raz respirátorov, o ktoré je ochotný pobiť sa s dôchodcami ako lev.

Zmení ťa

Pokiaľ chceš zmeniť sysľa, vedz, že šanca je jedna k miliónu. Syseľ domáci však postupnými krôčikmi zmení teba. Keď sa ho opýtaš, či to svoje obľúbené polorozpadnuté tričko už konečne nechce vyhodiť, bez váhania odpovie nie.

Keď sa on teba spýta, či chceš naozaj hodiť do koša obal od tyčiniek, v ktorom nie sú tyčinky, ale zvyšná soľ nad zlato, sčasti ťa nahlodá. V tvojej mysli utká pavučinu otázok „Naozaj to chcem vyhodiť?“, „Nezíde sa mi to ešte?“, „Viem to využiť?“, až dospeješ k záveru, že sa ti to vlastne zíde. Zíde sa ti všetko. A tak sa z teba nevedomky stáva ďalší syseľ domáci…

ArtCaveManiac / EMEFKA

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.