Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.1.2025
sk
Drahoslav
cz
Diana
Zdroj: ©Warner Bros., Metro-Goldwyn-Mayer / MovieStillsDb

Tablety aj videohovory. 7 technológií, ktoré boli predpovedané slávnymi filmami a seriálmi

Vizionárske diela, ktorými sa určite inšpirovali aj Steve Jobs a Elon Musk.

Technológie vo filme narobili naprieč rokmi veľmi veľa predpovedí správnych, ale i nesprávnych. Ako sa už ale v tomto článku dočítaš, boli to práve staršie filmy, ktoré boli schopné predpovedať to, ako to vyzerá s technológiami dnes. Dnešné filmy sa veľakrát točia v takých neuveriteľných konceptoch, že je si až nemožné predstaviť, ako by to fungovalo v skutočnosti. Možno si to ale nahovárali aj diváci tých starších filmov.

V tomto článku sa pozrieme na filmy a seriály, ktoré predpovedali niektoré z technológií používaných dnes. Ku niektorým sme sa ešte, bohužiaľ, ani len nedostali, no sme na ceste. Robotickí ľudia, rozprávajúce autá, inteligentné domy schopné vzoprieť sa svojim majiteľom a mnoho ďalších.

Videohovory – 2001: A Space Odyssey

Začneme asi najviac očividným príkladom, legendárnym filmom od Stanleyho Kubricka 2001: A Space Odyssey z roku 1968. Kubrick na výrobe filmu spolupracoval s najväčšími technologickými profesionálmi tej doby, vrátane NASA. To sa vo filme aj ukazuje, keďže sa mu darí predpovedať hneď niekoľko technológií, ktoré sú používané aj dnes. Ide pritom o takmer 60 rokov starý film. Prvou z týchto technológií sú napríklad videohovory.

V danej scéne sa jedna z postáv rozhodne, že ide zatelefonovať svojej dcére, ktorá je na Zemi. Postava je ale na prestupnej stanici medzi Mesiacom a Zemou. Ako to vyrieši? Jednoducho vojde do kabínky, zapne stroj a na obrazovke sa objaví jeho dieťa. Dnes je to obyčajná vec, okrem tej stanice medzi Mesiacom a Zemou. Vtedy ale išlo o veľkolepý technologický skok, ktorý pravdepodobne ešte len zažijeme, keď pôjdeme na Mesiac. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s videohovormi cez telefón alebo počítač.

Robotickí ľudia – Metropolis

Technológie vo filme sa neraz opierajú o základnú esenciu tohto elementu, a tým sú robotickí ľudia. Čo je viac sci-fi než mimozemšťania a roboti? Budeš ale prekvapený, drahý čitateľ, keď zistíš, že robotickí ľudia sa vo filme objavovali takmer od jeho počiatku. Dalo by sa, samozrejme, rozprávať o filmoch ako Bladerunner a Ja, Robot, ktoré posúvali hranicu toho, akí by mohli robotickí ľudia v budúcnosti byť a aké vzťahy s nimi budeme mať.

Prvým veľkým filmom zobrazujúcim roboty v podobnom svetle, ako ich zažívame dnes, je však legendárny Metropolis z roku 1927. Režisérom bol ikonický Fritz Lang, ktorý patrí medzi najvplyvnejších a najdôležitejších filmových režisérov všetkých čias. Metropolis je prototypom dystopických sci-fi filmov a okrem technológií rieši aj témy rôznych spoločenských problémov. Na svoj čas veľmi, možno až priveľmi vizionárske dielo. Elon Musk ho určite videl.

Inteligentné domy – The Electric House

Znova sa pozrieme do hlbšej minulosti. Technológie vo filme boli neraz zobrazené trocha inakšie než v podobe robotov a veľkých ničivých áut. Božský komediant Buster Keaton v roku 1922 natočil film The Electric House. V ňom hrá aj hlavnú úlohu amatérskeho elektrikára, ktorý prichádza do domu opraviť problémy s elektrinou. Skutočne problémy ale nastanú, keď sa proti nemu postaví samotný dom.

Film starý 100 rokov už vtedy predpovedal megalomanské inteligentné domy, ktoré si dnes mnohí boháči kupujú. Stačí povedať „zhasni svetlo, zatiahni žalúzie“ a nehnúť ani prstom a dom všetko spraví. Keaton sa ale v tomto filme stretáva so zlomyseľným domom, ktorý s ním má úplne iné plány. Je to perfektná komédia, no zároveň aj varovanie proti veciam, ktoré k nám ešte len prídu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú bohovia filmu. TOP 10 filmových režisérov, ktorí vyhrali najviac Oscarov za najlepšiu réžiu

Tablety – 2001: A Space Odyssey

Tento film zas určite videl Steve Jobs. Samozrejme, Microsoft a iné značky vymysleli isté formy tabletov o niečo skôr, avšak nedotiahli to do takej dokonalosti ako Apple. Vo filme 2001: A Space Odyssey môžeme v jednej scéne vidieť, ako sa dve postavy putujúce naprieč vesmírom kŕmia a popritom pozerajú správy na tenkých tabletoch, ktoré pripomínajú presne tie, ktoré máme dnes.

Čo všetko nám ešte film odhalí, že odhadol správne? Stačí si počkať na prvé komerčné lety na Mesiac. Vtedy uvidíme. Pravdepodobne tam toho bude omnoho, omnoho viac, čo Stanley Kubrick a jeho kolegovia odhadli správne.

Digitálne billboardy – Bladerunner

Bladerunner z roku 1982 si taktiež zobral technológie vo filme plným útokom. Niektorí hovoria, že Bladerunner od Ridleyho Scotta je zodpovedný za objavenie robotických ľudí, iní zas poukazujú na lietajúce autá, ďalší na preľudnenie planéty a následný úpadok technologického pokroku. Všetky tieto elementy ale nie sú až také dôležité a originálne ako digitálne billboardy. Tie sa vo filme prvýkrát vo veľkom objavili v Bladerunnerovi.

Dnes stačí ísť do nejakého väčšieho svetového mesta a je zaručené, že na hlavnej ulici bude stáť jeden z týchto pohyblivých a vysvietených billboardov. Tieto billboardy sa stali bežnou súčasťou dystopickej estetiky, spoločne s parou, neustálym ručaním mesta, neustálym dažďom, lietajúcimi autami a ponurými ulicami.

Hologramy – Star Wars

Prvé zjavenie hologramov by mohlo vyvolať otázky. Objavili sa totižto aj v iných filmoch než Star Wars z roku 1977. Hologram sa objavil aj v iných starších sci-fi filmoch, avšak vďaka spoločenskému dopadu filmu Star Wars sa z hologramov stala vec, o ktorej vedel takmer celý svet. Od toho bodu sa táto technológia využíva vo filme Star Wars neustále. Vtedy to bola rarita, dnes je to skôr súčasť estetiky. Spýtajme sa ale, kto z nás videl za svoj život viac než 1 poriadny hologram?

Hologramy sú ale budúcnosť. Technológie vo filmoch Star Wars nemôžu byť viac prominentné, i keď ide o vzdialenú budúcnosť. Na ostatné vynálezy, ako napríklad „lejzrový meč“, si hádam ešte trocha počkáme. Robotickí ľudia a rôzne mechanické vylepšenia sú už tu a „the force“ už niektorí ľudia ovládajú. Aspoň sa toho domnievajú.

Inteligentné autá – Knight Rider

Ikonický seriál Knight Rider z rokov 19821986 s Davidom Hasselhoffom predpovedal zas niečo, čo sa k nám už pomaličky blíži. Knight Rider je prvé dielo, ktoré zobrazilo inteligentné elektrické auto schopné rozprávať, rozpoznávať svojho majiteľa a vlastne robiť všetko, čo si vieš v prípade auta predstaviť. Na takejto úrovni dnešné elektrické autá ešte nie sú, ale ako to už technológie vo filme neraz predpovedali, čoskoro asi budú.

Mohlo by ťa zaujímať:

Kto je zodpovedný za vzhľad filmu? 10 najlepších filmových kameramanov súčasnosti


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.