Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 20.4.2024
sk
Marcel
cz
Marcela

Prípady záhadných zmiznutí jednotlivcov sú vždy poriadne mrazivé. Napokon, celkom pravidelne sa im venujeme aj na EMEFKA. Vieš si ale predstaviť, že by zmizla rovno celá populácia mesta? A to prakticky zo dňa na deň? Niečo podobné sa údajne malo odohrať v Brazílii v roku 1923. Mestečko Hoer Verde prakticky cez noc zmizlo z mapy a jeho obyvatelia sa nikdy nenašli.

V tomto článku sa trochu viac pozrieme na okolnosti celého tohto podivného príbehu.

Zmiznutie 600 ľudí

Hoer Verde bolo mestečko v Brazílii, ktoré malo údajne viac ako 600 obyvateľov. Nachádzalo sa v blízkosti džungle a bolo relatívne často navštevované cestovateľmi či turistami. 5. februára roku 1923 do mesta dorazili piati cestovatelia, ale ostali šokovaní. Nad mestom sa vznášalo znepokojivé ticho a nikde nebolo vidno žiadneho človeka. Dotyční mesto prehľadali a veľmi rýchlo zistili, že Hoer Verde je opustené.

Nenašlo sa nič, čo by naznačovalo, že tu došlo k prepadnutiu či akémukoľvek zločinu. Polícia na miesto dorazila ešte v ten deň, ale ani jej členovia neboli schopní nájsť žiadne stopy. Jediným potenciálnym kľúčom sa zdala byť pištoľ, z ktorej sa (podľa niektorých tvrdení) nedávno strieľalo. Zbraň sa našla v miestnej škole, kde sa zároveň na tabuli skvel kriedový nápis: „Niet žiadnej spásy.“

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/vintage-black-white-old-looking-photo-234542092)

Podrobným skúmaním zbrane sa prišlo na to, že sa z nej naozaj strieľalo (zrejme deň predtým, ako cestovatelia našli opustené mesto). Rozbehlo sa pátranie. Polícia aj mnoho dobrovoľníkov sa snažili nájsť zmiznutých obyvateľov. Človek by si myslel, že 600 ľudí sa predsa nemôže len tak vypariť. Museli zanechať nejaké stopy, ktoré by viedli k nájdeniu aspoň niekoľkých z nich.

Obyvateľov mestečka sa však nikdy nepodarilo nájsť. Nenašla sa ani jediná stopa, ktorá by k ich objaveniu viedla. Teórie o tom, čo sa vlastne stalo, sa rôznili. Naraziť si mohol na tvrdenia o únose mimozemšťanmi či prepade do inej dimenzie, ale našli sa aj racionálnejšie tvrdenia.

Zmiznutie podľa nich mohlo súvisieť s nestabilnou politickou situáciou Brazílie tej doby. Mesto teda mohlo byť evakuované, aby sa zabránilo nájazdom partizánov. V takom prípade by sa ale jednoznačne dotyční obyvatelia museli nájsť v iných mestách.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/abandoned-state-farm-on-island-olkhon-1089515234)

A čo vlastne tá záhadná správa napísaná na tabuli? Podľa niektorých zdrojov išlo o latinský nápis, ktorý presne znel: „Illic est haud salus“. Možno išlo o narážku na známe krédo katolíckej cirkvi „Extra Ecclesiam nulla salus“, čo znamená „Mimo cirkvi niet žiadnej spásy“.

Keďže išlo o oblasť, v ktorej bola dominantná katolícka viera, je podobné vysvetlenie prinajmenšom možné.

Fakt či výmysel?

Ďalším problémom, ktorý sa s príbehom o Hoer Verde spája, je ťažká dostupnosť informácií. Na internete síce môžeš nájsť viac či menej presné údaje toho, čo sa údajne v ten osudný rok stalo, ale veľa „zaručených faktov“ je mylných alebo ťažko overiteľných. Zistilo sa navyše, že informácie na rôznych stránkach pochádzajú z krátkeho ruského článku. Ten bol údajne založený na starých novinových článkoch z Ameriky a iných štátov. Tieto tvrdenia sa ale dnes dajú overiť len veľmi ťažko.

To viedlo mnohých bádateľov k tvrdeniu, že k zmiznutiam v Hoer Verde vlastne nikdy nedošlo a ide len o duchársku historku. Podľa nich možno žiadne mesto menom Hoer Verde ani nikdy neexistovalo a ide teda o obyčajný mýtus. Je podľa nich veľmi zvláštne, že o tejto udalosti neexistujú dostupné archívne záznamy (novinové články či policajné správy). Zmiznutie stoviek ľudí by predsa muselo spôsobiť veľký rozruch a len tak by prachom nezapadlo.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/ghost-town-cody-wyoming-united-states-569358409)

Viaceré stránky na internete sa síce odvolávajú na novinové články, ktoré o zmiznutí informovali, ale samotné články k dispozícii nemáme. Na internete môžeš naraziť na údajné fotky prázdneho mesta, ale opäť: nemáme žiadny relevantný dôkaz, že ide o autentické fotografie. V Brazílii (ale aj na iných miestach sveta, napríklad v USA) naozaj existujú rôzne „ghost towns“ (mestá duchov), ktoré kedysi prosperovali, ale teraz sú opustené. Tento fenomén nie je ničím nový, ani nejako zvlášť záhadný.

Väčšinou išlo o maličké mestá, ktoré sa nachádzali na miestach, kde sa ťažilo zlato či iné drahé kovy. Keď sa všetko vyťažilo, obyvatelia proste mesto opustili a presunuli sa inde. Je možné, že príbeh Hoer Verde má korene niekde v týchto skutočných príbehoch. Ľudská fantázia si následne už len vymyslela historku o tajomnom zmiznutí 600 obyvateľov.

Pokiaľ sa teda neobjaví nejaký hodnoverný dôkaz, napríklad novinový článok z danej doby, ktorý by príbeh o Hoer Verde potvrdil, ostane zrejme celý prípad len jednou z mnohých strašidelných historiek. Ale napriek tomu jej pôsobivosť či zaujímavosť nemožno uprieť.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/historic-mining-town-buildings-ghost-st-111117170)

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.