Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Muži v čiernom nie je len názov úspešnej komediálnej sci-fi série, ale aj údajný fenomén, ktorý sa spája s ufologickými a konšpirátorskými kruhmi. Čo je vlastne zač a kde má svoje korene? Na to sa trochu podrobnejšie pozrieme práve v tomto článku.

Kto sú muži v čiernom?

Ako muži v čiernom sa označujú neznámi muži v tmavých oblekoch (niekedy aj so slnečnými okuliarmi), ktorí vzbudzujú dojem vládnych agentov či členov tajných organizácií, a skúsenosti s nimi majú najmä svedkovia UFO. Tí sa vyjadrili, že nejaký čas po tom, ako polícii nahlásili, že na oblohe pozorovali podivné diskovité objekty, im na dvere zaklopali muži v čiernych oblekoch. Následne im „dôrazne odporučili“, aby o svojom svedectve mlčali, inak „nedopadnú dobre“.

Shutterstock

Svedkovia ich niekedy popisovali ako normálnych ľudí, ale inokedy si všimli, že muži pôsobia nezvyčajne chladne, roboticky, ich hlasy sú monotónne a ich pokožka vyzerá umelo. To viedlo k domnienke, že nejde o ľudí, ale o androidov. Iní zase tvrdia, že muži v čiernom sú mimozemšťania v preoblečení.

Spomínajú sa aj prípady, keď sa títo muži správali skutočne bizarne, menili prízvuky a zdalo sa, že nespoznávajú bežné objekty (dvere či perá). Ich správanie bolo navyše sprevádzané znepokojivým tichým smiechom. To len potvrdilo rôzne tvrdenia o tom, že muži v čiernom nepochádzajú zo Zeme.

Korene príbehov

Hoci príbehy o tajomných mužoch v čiernom na nás vyskakujú takmer z každej konšpirátorskej stránky, je na nich vôbec niečo pravdy? Existujú o nich skutočne nejaké svedectvá, alebo je to celé len výmysel? No, svedectvá síce máme, ale či sú hodnoverné, to je druhá vec. Zdá sa ale, že korene týchto príbehov môžeme vystopovať do dňa 21. júna 1947.

Práve vtedy Harold Dahl a jeho syn Charles podľa vlastných slov počas pracovnej šichty na lodi pri ostrove Maury Island pozorovali šesť podivných objektov na oblohe. Jeden z nich následne dostal poruchu, zrútil sa priamo na ich loď, zabil Dahlovho psa a zranil Charlesa. Dahl následne tvrdil, že nejakú dobu po tomto incidente ho doma navštívil muž v čiernom obleku, ktorý mu s veľkou presnosťou zopakoval, čo Dahl pred pár dňami zažil (a čo muž nemal odkiaľ vedieť).

Shutterstock

„To, čo som vám povedal, je dôkaz, že o celom vašom incidente viem oveľa viac, než by ste verili,“ povedal muž. Potom dodal, že ak chce mať Dahl pokoj, nech drží jazyk za zubami a na celý incident zabudne. Ak sa tak nestane, bude čeliť následkom.

Pravdou je, že mnoho skeptikov a vyšetrovateľov sa o tento prípad veľmi zaujímalo, ale napokon v ňom objavili veľa trhlín. Tak napríklad, bolo dokázané, že Dahl v čase údajného incidentu na lodi nepracoval, a aj viaceré ďalšie detaily nasvedčovali, že príbeh o UFO a tajomnom mužovi v čiernom si proste vymyslel.

Základy pre nový fenomén však už boli postavené, Dahlov príbeh sa začal šíriť a v konšpirátorských kruhoch získal veľkú popularitu. Na túto tému vyšlo viacero kníh, najznámejšia je zrejme They Knew Too Much About Flying Saucers od Graya Barkera. Muži v čiernom sa objavovali nielen v príbehoch o UFO, ale prakticky v akomkoľvek tvrdení o nejakej nadprirodzenej udalosti.

Vyhrážky

Ďalšie známe svedectvo o mužoch v čiernom pochádza od muža menom Robert Richardson a spadá do roku 1967. Ten vypovedal, že počas nočnej jazdy autom v meste Toledo v americkom štáte Ohio narazil priamo do lietajúceho taniera, ktorý stál uprostred cesty. Objekt síce následne zmizol, ale Richardsonovi sa podarilo na ceste nájsť kúsok zvláštneho kovu, ktorý z neho odpadol.

Netrvalo dlho a pri dverách mu zazvonila dvojica mužov v čiernom a tvrdili, že daný úlomok im musí odovzdať. Keď Richardson povedal, že ho dal polícii, muži sa mu začali vyhrážať. Tvrdili, že ak ten kúsok nedostanú, odnesie si to Richardsonova manželka. Doslova mali povedať: „Ak chcete, aby vaša manželka ostala taká pekná, ako je dnes, tak nám ten úlomok dáte.“ Richardson to ale neurobil a mužov už nikdy nevidel. Svoje vyhrážky nesplnili.

Shutterstock

Dôkaz?

V histórii údajných UFO pozorovaní by sme našli ešte mnoho podobných svedectiev. Problémom pri nich je, že vždy ide len o tvrdenia, ktoré nie sú podložené žiadnymi dôkazmi. Máme tu však minimálne dva incidenty, ktoré niektorí ľudia považujú za hodnoverný dôkaz existencie týchto mužov.

Prvý sa odohral v roku 1968. Nadšenec a výskumník v oblasti UFO Jack Robinson tvrdil, že pred jeho bytom v New Jersey tri dni postával muž v čiernom kabáte a sledoval ho. Robinsonovi sa ho podarilo aj odfotografovať, hoci kritici poukázali na to, že pravdepodobne ide o náhodného okoloidúceho.

K druhému incidentu došlo v roku 2008. Shane Sovar, riaditeľ hotela v blízkosti Niagarských vodopádov, vtedy údajne videl obrovské UFO priamo pred svojím hotelom. Svedkom mal byť aj jeden jeho zamestnanec. Do hotela po pár dňoch prišla dvojica mužov v čiernych oblekoch a pracovníkom, ako aj samotnému Sovarovi sa vyhrážali.

Mužov popísal ako bledých, s rovnakými tvárami, ktorí nemali obočie ani mihalnice. Ich oči boli zase neprirodzene veľké. Príchod týchto mužov podľa Sovara zachytila aj bezpečnostná kamera v hoteli. Na záberoch skutočne môžeme vidieť dvojicu mužov v dlhých čiernych kabátoch a malých klobúkoch. Skeptici sa prikláňajú k tomu, že buď ide o náhodných zákazníkov, ktorí nemajú s prípadom nič spoločné, alebo o úmyselný podvrh.

Je na týchto príbehoch niečo pravdy?

Existujú teda muži v čiernom alebo nie? Ľudia, ktorí sa fenoménom UFO dlho zaoberajú, ako aj rôzni skeptici, o tom pochybujú. Podľa nich viera v týchto mužov pramení v obľube záhad a konšpirácií. Poukazujú na to, že úplne prvý prípad Harolda Dahla bol hoaxom aj podľa oficiálneho vyšetrovania vlády. Pritom zároveň išlo o incident, ktorý celú „mániu“ okolo UFO a mužov v čiernom odštartoval.

Gray Barker, ktorý o mužoch v čiernom napísal aj knihu, bol navyše odhalený ako podvodník. Jeho priateľ John C. Sherwood vyhlásil, že incidenty popisované v knihe, v ktorých mali figurovať tajomní muži v čiernom, sú v skutočnosti jeho výmyslom. Navyše máme viacero svedectiev UFO, ktorých účastníci žiadne návštevy tajomných mužov v čiernych oblekoch nezaznamenali.

Z čisto logického hľadiska sa navyše práca týchto mužov zdá byť dosť mizerne odvedená, keďže všetci aj po ich vyhrážkach o UFO a mimozemšťanoch neustále rozprávajú a článkov o samotných mužoch v čiernom je plný internet. Čo asi nie je cieľ, ktorý by členovia tajnej organizácie chceli dosiahnuť.

Muži v čiernom vo filmoch

Tento fenomén ale inšpiroval aj umelcov. V rokoch 1990-1991 vychádzala komiksová séria Muži v čiernom od Lowella Cunninghama a Sandyho Carruthersa, ktorá sa neskôr dočkala aj slávneho filmového spracovania. Hlavné úlohy agentov si zahrali Will Smith a Tommy Lee Jones.

Neskôr sme sa dočkali aj dvoch priamych pokračovaní a spin-offu Muži v čiernom: Globálna hrozba s Chrisom Hemsworthom a Tessou Thompson. Muži v čiernom a rôzne UFO konšpirácie sa spomínali aj v seriáli Akty X a do istej miery sa nimi zrejme inšpirovali aj sestry Wachowské pri tvorbe svojich agentov v sci-fi sérii Matrix. Z ďalších môžeme spomenúť napríklad nezávislý sci-fi film Alien Code.

Sony Pictures Releasing

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.