Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Motýlí muž je záhadnou postavou, ktorá má svoje korene v oblasti mestečka Point Pleasant v Západnej Virgínii v USA. Nejde však len o bežnú legendu, nájdeme totiž niekoľko ľudí, ktorí tvrdili, že Motýlieho muža na vlastné oči videli. Navyše sa táto entita spája aj so skutočnou tragickou udalosťou, a síce zrútením mosta Silver Bridge, ku ktorému došlo v roku 1967.

V samotnom Point Pleasant sa Motýlí muž stal obľúbeným strašidelným príbehom a miestni si ho pripomínajú aj každoročným festivalom. V tomto článku sa bližšie pozrieme na celý podivný príbeh, svedectvá a názory o tom, či Motýlí muž naozaj existuje.

Prvé svedectvá

Motýlí muž sa mal začať objavovať v blízkosti mestečka Point Pleasant v novembri 1966. Prvé dochované svedectvá pochádzajú z 12. novembra 1966, keď päť hrobárov na cintoríne blízko mesta Clendenin videlo humanoidnú postavu s veľkými krídlami, ktorá preletela nad ich hlavami.

Tim Bertelink/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mothman#/media/File:Mothman_Artist’s_Impression.png)

Krátko nato začali svedectvá o Motýľom mužovi prichádzať častejšie. Podľa nich išlo o vysokú bytosť (podľa popisov mala viac ako dva metre) s obrovskými krídlami, ktorej oči svietili načerveno. Šerif George Johnson a predstavitelia polície boli voči týmto svedectvám skeptickí a špekulovali, že svedkovia možno videli nejaké zviera, ktoré si v zníženej viditeľnosti splietli s človekom.

Zaujímavým svedectvom bolo to od dvoch manželských párov Lindy a Rogera Scarberryovcov a Stevea a Mary Malletteovcov, ktorí videli podivného tvora s krídlami v blízkosti opustenej elektrárne. Priblížili sa k nemu, aby lepšie videli, ale vtom ich bytosť spozorovala. Oba páry nasadli do auta a dali sa na útek, ale podľa ich slov ich lietajúci tvor nejakú dobu prenasledoval.

Spojenie s tragédiou?

Všetky tieto udalosti zaujali aj miestnu tlač, a boli to práve novinári, ktorí tajomnú bytosť pokrstili menom Mothman (teda Motýlí muž). Policajti sa aj napriek skepticizmu snažili jednotlivé svedectvá overiť, ale o prítomnosti tohto tvora nenašli žiadne stopy ani dôkazy.

S tým, ako sa celý príbeh dostal do novín, sa ho chytili aj ufológovia a samozvaní experti na paranormálne javy. Tí tvrdili, že Motýlí muž je mimozemšťan, prípadne nejaká nadprirodzená bytosť z inej dimenzie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/mothman-cryptid-mythological-being-illustration-1473671720)

Ako sme ale napísali už vyššie, legenda sa neobmedzila len na očité svedectvá vydesených obyvateľov. Priamo sa totiž spája s jednou tragickou udalosťou: kolapsom mosta Silver Bridge, ku ktorému došlo 15. decembra 1967. Pri zrútení mosta zahynulo 46 ľudí. Oficiálnym záverom vyšetrovania bolo, že most sa zrútil v dôsledku poruchy v spojoch.

Jedným z prvých ľudí, ktorí tvrdili, že za pád Silver Bridge možno môže Motýlí muž, bol novinár a ufológ John Keel. Ten v roku 1975 vydal knihu The Mothman Prophecies, v ktorej zozbieral očité svedectvá a priamo spojil Motýlieho muža s pádom mosta.

To viacerých ľudí viedlo k tomu, že Motýlieho muža vnímali ako posla tragických správ, a jeho prítomnosť mala naznačovať blížiacu sa katastrofu. Dokonca máme k dispozícii tvrdenia, že k jeho pozorovaniu došlo aj v iných častiach sveta, a to tiež predtým, ako došlo k nejakej tragickej udalosti.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/point-pleasant-west-virginia-usa-04112019-1368336908)

Vidieť ho mali v Černobyle len niekoľko dní pred výbuchom jadrového reaktora, v nemeckom Freiburgu pri zavalení bane, ale napríklad aj 11. septembra 2001 počas teroristických útokov v New Yorku. Tieto svedectvá však nie sú doložené hodnovernými dôkazmi a väčšina skeptikov ich berie s veľkou rezervou.

Čo na to skeptici?

Aké je teda vysvetlenie tejto záhady? Naozaj obyvatelia Point Pleasant videli niečo, čo nepochádza z nášho sveta? Skeptici o tom pochybujú.

Mnoho z nich detailne celý prípad skúmalo a ich záverom bolo, že vystrašení ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou videli nejaké zviera, pravdepodobne vtáka. Podľa biológa Roberta L. Smitha mohlo ísť napríklad o žeriava kanadského, ktorý je vysoký približne ako dospelý človek.

Skeptik Joe Nickell, ktorý sa venuje skúmaniu najrôznejších záhad, paranormálnych javov a UFO, vyhlásil, že podľa jeho názoru mohli svedkovia vidieť druh nejakej veľkej sovy (napríklad plamienku driemavú), ktorú si vystrašení ľudia kvôli tme a vlastnej fantázii zamenili za nadprirodzenú bytosť.

Point Pleasant však z Motýlieho muža dokázalo vytĺcť slušný kapitál. V meste nájdete jeho sochu, každoročne sa tu usporadúva festival na jeho počesť a môžete si tiež kúpiť tričká, hrnčeky či plyšové hračky s jeho podobizňou. Legenda sa stala aj námetom pre mysteriózny horor Proroctvo z temnôt z roku 2002 s Richardom Gereom v hlavnej úlohe.

Jason W./Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mothman#/media/File:Mothman_statue_in_West_Virigina.jpg)

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť