Tajomný Motýlí muž mal stáť za zrútením mosta v roku 1967. Existuje táto bytosť?

Pozorovania neznámej entity spadajú do rokov 1966-1967.

Zdroj: © Shutterstock

Motýlí muž je záhadnou postavou, ktorá má svoje korene v oblasti mestečka Point Pleasant v Západnej Virgínii v USA. Nejde však len o bežnú legendu, nájdeme totiž niekoľko ľudí, ktorí tvrdili, že Motýlieho muža na vlastné oči videli. Navyše sa táto entita spája aj so skutočnou tragickou udalosťou, a síce zrútením mosta Silver Bridge, ku ktorému došlo v roku 1967.

V samotnom Point Pleasant sa Motýlí muž stal obľúbeným strašidelným príbehom a miestni si ho pripomínajú aj každoročným festivalom. V tomto článku sa bližšie pozrieme na celý podivný príbeh, svedectvá a názory o tom, či Motýlí muž naozaj existuje.

Prvé svedectvá

Motýlí muž sa mal začať objavovať v blízkosti mestečka Point Pleasant v novembri 1966. Prvé dochované svedectvá pochádzajú z 12. novembra 1966, keď päť hrobárov na cintoríne blízko mesta Clendenin videlo humanoidnú postavu s veľkými krídlami, ktorá preletela nad ich hlavami.

Tim Bertelink/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mothman#/media/File:Mothman_Artist’s_Impression.png)

Krátko nato začali svedectvá o Motýľom mužovi prichádzať častejšie. Podľa nich išlo o vysokú bytosť (podľa popisov mala viac ako dva metre) s obrovskými krídlami, ktorej oči svietili načerveno. Šerif George Johnson a predstavitelia polície boli voči týmto svedectvám skeptickí a špekulovali, že svedkovia možno videli nejaké zviera, ktoré si v zníženej viditeľnosti splietli s človekom.

Zaujímavým svedectvom bolo to od dvoch manželských párov Lindy a Rogera Scarberryovcov a Stevea a Mary Malletteovcov, ktorí videli podivného tvora s krídlami v blízkosti opustenej elektrárne. Priblížili sa k nemu, aby lepšie videli, ale vtom ich bytosť spozorovala. Oba páry nasadli do auta a dali sa na útek, ale podľa ich slov ich lietajúci tvor nejakú dobu prenasledoval.

Spojenie s tragédiou?

Všetky tieto udalosti zaujali aj miestnu tlač, a boli to práve novinári, ktorí tajomnú bytosť pokrstili menom Mothman (teda Motýlí muž). Policajti sa aj napriek skepticizmu snažili jednotlivé svedectvá overiť, ale o prítomnosti tohto tvora nenašli žiadne stopy ani dôkazy.

S tým, ako sa celý príbeh dostal do novín, sa ho chytili aj ufológovia a samozvaní experti na paranormálne javy. Tí tvrdili, že Motýlí muž je mimozemšťan, prípadne nejaká nadprirodzená bytosť z inej dimenzie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/mothman-cryptid-mythological-being-illustration-1473671720)

Ako sme ale napísali už vyššie, legenda sa neobmedzila len na očité svedectvá vydesených obyvateľov. Priamo sa totiž spája s jednou tragickou udalosťou: kolapsom mosta Silver Bridge, ku ktorému došlo 15. decembra 1967. Pri zrútení mosta zahynulo 46 ľudí. Oficiálnym záverom vyšetrovania bolo, že most sa zrútil v dôsledku poruchy v spojoch.

Jedným z prvých ľudí, ktorí tvrdili, že za pád Silver Bridge možno môže Motýlí muž, bol novinár a ufológ John Keel. Ten v roku 1975 vydal knihu The Mothman Prophecies, v ktorej zozbieral očité svedectvá a priamo spojil Motýlieho muža s pádom mosta.

To viacerých ľudí viedlo k tomu, že Motýlieho muža vnímali ako posla tragických správ, a jeho prítomnosť mala naznačovať blížiacu sa katastrofu. Dokonca máme k dispozícii tvrdenia, že k jeho pozorovaniu došlo aj v iných častiach sveta, a to tiež predtým, ako došlo k nejakej tragickej udalosti.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/point-pleasant-west-virginia-usa-04112019-1368336908)

Vidieť ho mali v Černobyle len niekoľko dní pred výbuchom jadrového reaktora, v nemeckom Freiburgu pri zavalení bane, ale napríklad aj 11. septembra 2001 počas teroristických útokov v New Yorku. Tieto svedectvá však nie sú doložené hodnovernými dôkazmi a väčšina skeptikov ich berie s veľkou rezervou.

Čo na to skeptici?

Aké je teda vysvetlenie tejto záhady? Naozaj obyvatelia Point Pleasant videli niečo, čo nepochádza z nášho sveta? Skeptici o tom pochybujú.

Mnoho z nich detailne celý prípad skúmalo a ich záverom bolo, že vystrašení ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou videli nejaké zviera, pravdepodobne vtáka. Podľa biológa Roberta L. Smitha mohlo ísť napríklad o žeriava kanadského, ktorý je vysoký približne ako dospelý človek.

Skeptik Joe Nickell, ktorý sa venuje skúmaniu najrôznejších záhad, paranormálnych javov a UFO, vyhlásil, že podľa jeho názoru mohli svedkovia vidieť druh nejakej veľkej sovy (napríklad plamienku driemavú), ktorú si vystrašení ľudia kvôli tme a vlastnej fantázii zamenili za nadprirodzenú bytosť.

Point Pleasant však z Motýlieho muža dokázalo vytĺcť slušný kapitál. V meste nájdete jeho sochu, každoročne sa tu usporadúva festival na jeho počesť a môžete si tiež kúpiť tričká, hrnčeky či plyšové hračky s jeho podobizňou. Legenda sa stala aj námetom pre mysteriózny horor Proroctvo z temnôt z roku 2002 s Richardom Gereom v hlavnej úlohe.

Jason W./Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mothman#/media/File:Mothman_statue_in_West_Virigina.jpg)
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zlatý retriever si adoptoval zajačikov. Na YouTube má už vyše 100 000 odberateľov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME