Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Jazerné či morské obludy patria zrejme k najznámejším kryptidom, teda k tajomným živočíchom, ktorých existencia nebola nikdy preukázaná. Ich štúdiom sa zaoberá kryptozoológia, ktorá je však vedeckou obcou považovaná za pseudovedu. Faktom ale je, že príbehy o morských či jazerných obludách nájdeme prakticky na celom svete. Za všetky môžeme spomenúť legendárnu Lochnesskú príšeru, ktorej sme sa venovali aj v samostatnom článku.

Dnes si ale predstavíme trochu podobnú obludu, nazývanú Mokele-Mbembe, ktorá má obývať povodie rieky Kongo a jej blízke pralesy.

Ten, ktorý zastavuje prúd rieky

Mokele-Mbembe, teda „ten, ktorý zastavuje prúd rieky“, má pevnú pozíciu v legendách obyvateľov Konga. Niekedy je opisovaný ako neznámy, dinosaurovi podobný živočích, iné príbehy ho líčia skôr ako ducha vôd a pralesov. Ľudia ho opisovali ako stvorenie podobné dinosaurovi z triedy sauropodov. Ide o obrovskú, asi 10-metrovú obludu s dlhým krkom a mohutným sloním telom. Niektoré svedectvá hovoria, že živočích má aj roh či zvláštny tvrdý pancier.

Shutterstock

Jeden z prvých oficiálnych záznamov o tomto tvorovi spadá do roku 1776. Práve vtedy si údajne jeden kresťanský misionár z Francúzska všimol v blízkosti rieky Kongo podivné stopy s priemerom približne jedného metra, ktoré nedokázal identifikovať.

Konkrétnejšie svedectvo je popísané v autobiografickej knihe Monštrá a ľudia od nemeckého lovca Carla Hagenbecka, ktorá vyšla v roku 1909. Hagenbeck v nej popisuje dve svedectvá o obrovskom tvorovi, ktorý žije v džungli. Popísaný je ako slon skrížený s drakom. Hagenbeck usúdil, že v džungli či v hĺbkach rieky by sa naozaj mohol skrývať nejaký dinosaurus (on sám tipoval, že by mohlo ísť o brontosaura). Našli by sme aj tvrdenia domorodcov, ktorí vyhlasovali, že na nich Mokele-Mbembe zaútočil a zničil im lode a plte.

Podobné správy, samozrejme, spôsobili značný záujem nielen medzi bežnými dobrodruhmi, ale aj medzi vedcami a zoológmi. Niektorí z nich dokonca pripustili, že sa v Kongu naozaj môže skrývať akýsi neznámy tvor. Našli by sme ale aj skeptickejšie názory. Podľa nich domorodci v lesoch či v rieke videli nejaké iné zviera, ktoré si pomýlili s Mokele-Mbembem. Do úvahy prichádzal napríklad hroch či aligátor.

Profimedia

Expedície

Do džungle Konga sa v 19. a 20. storočí vydalo viacero výskumníkov, ktorým príbehy o Mokele-Mbembem nedali spávať a boli odhodlaní ho vypátrať. Nenašli však po ňom žiadne stopy. Príbehy o tajomnom tvorovi boli síce medzi miestnymi veľmi rozšírené, ale tie samé osebe ako dôkaz nemohli stačiť. Mnoho vedcov teda celý prípad uzavrelo ako obyčajnú legendu, ktorých majú rôzne národy tisíce.

Bolo ale aj mnoho tých, ktorí sa nevzdali a ďalej po Mokele-Mbembem pátrali (či pátrajú). A možno ťa prekvapí, že veľa z nich spadá medzi náboženských fundamentalistov. Pokiaľ by totiž Mokele-Mbembeho našli a preukázalo by sa, že ide o dinosaura, v takom prípade by to spochybnilo celú evolučnú teóriu. Ako sme ale uviedli vyššie, o existencii tohto tvora neexistujú žiadne dôkazy.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mokele-mbembe#/media/File:Mokele-mbembe_ill_artlibre_jnl.png)

Napriek tomu sa našlo niekoľko výskumníkov, ktorí tvrdili, že ho videli. Medzi nich patrí Marcelin Agana, ktorý sa do Konga vydal v roku 1982. Mokele-Mbembeho sa mu ale nepodarilo nakrútiť na kameru, pretože mu práve došiel film.

Zaujímavým bol aj prípad, ktorý nezávisle od seba popísali hneď tri zdroje. Hovorili o podivnom zvierati, ktoré zabili Pygmejovia. Podľa domorodcov išlo o Mokele-Mbembeho. Malo ísť o tvora s tmavou kožou a rohom. Uvádza sa tiež, že keď neskôr domorodci toto mäso zjedli, mnohí z nich sa otrávili.

Je možné, že existuje?

Odborníci, ktorí podobné tvrdenia skúmali, poukázali na to, že z vedeckého a zoologického hľadiska je nezmyselné, aby takýto tvor vôbec existoval. Pokiaľ by malo ísť skutočne o veľkého živočícha či priamo dinosaura, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by po sebe zanechal tak málo stôp. Niektorí nadšenci tvrdia, že Mokele-Mbembe patrí k čeľadi sauropodov. Išlo o veľké bylinožravce, ktoré sa vyskytovali na Zemi od konca triasu do konca druhohôr.

Charles R. Knight/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Sauropoda#/media/File:Diplodocus_cknight.jpg)

Vedci si však dnes myslia, že sauropody boli suchozemské dinosaury a v hĺbkach riek nežili. Občas sa síce do vôd či močiarov ponárali, ale odborníci vylučujú, že by išlo o ich prirodzený životný priestor. Sauropody patrili k vôbec najťažším dinosaurom na svete, čo znamenalo, že na svoj rozvoj potrebovali dostatok živín a aj stabilnú klímu. Okrem toho sa v tomto prípade bavíme o tvorovi, ktorý mal prežiť viac ako 66 miliónov rokov.

Aby to ale vôbec dokázal, potreboval by na to minimálne niekoľko tisíc jedincov. A tí by, samozrejme, zase potrebovali dostatok potravy. V dôsledku dopadu meteoritu, ktorý znamenal vyhynutie pre dinosaury, je to však úplne nepredstaviteľné. Ak by sa to aj nejakým zázrakom podarilo, otázne potom ostáva, prečo sme dodnes nenašli žiadne ich fosílie.

Napriek všetkému vyššie povedanému aj dnes existujú vedci, ktorí sa možnosťou existencie Mokele-Mbembeho zaoberajú. Do Konga sa vydali tímy vedcov napríklad aj v rokoch 2016 či 2018. Žiadneho záhadného tvora ale neobjavili.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť