Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.11.2023
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Po nejakom čase sa ti opäť hlásime s pokračovaním o strašidelných miestach Slovenska (prvú časť nájdeš tu). Aj dnes sa spolu pozrieme na miesta, ktoré majú nezameniteľnú a špecifickú atmosféru, prípadne sa na ne dokonca viaže niekoľko mrazivých legiend, povestí a špiritistických príbehov.

1. Moravanský kaštieľ

Moravanský kaštieľ zo 16. storočia kedysi patril k pýche obce Moravany nad Váhom. Dnes je to však už len schátraná stavba, o ktorú nemá nikto záujem. Denník N síce informoval, že ho noví majitelia plánujú opraviť a využívať na rôzne kultúrne podujatia, ale či sa tak naozaj stane, to nevieme.

Jeho terajší stav však priťahuje všetkých milovníkov tajomna a záhad. Moravanský kaštieľ naozaj pôsobí strašidelne a po zotmení by návštevníkom asi nebolo všetko jedno. Uvidíme, či sa kaštieľ opäť podarí obnoviť.

Moravanský kaštieľ v čase, keď ešte bol kaštieľom. Júl 1994.Foto: Ján Galo.

Gepostet von Piešťany – History am Freitag, 19. Dezember 2014

2. Lesopark Brezina

Lesopark Brezina nájdete v meste Trenčín. Už dlhé roky sa tento park využíva na rôzne rekreačné aktivity, má však veľmi temnú a krvavú históriu. Počas druhej svetovej vojny tu totiž nacisti zavraždili takmer 70 ľudí, medzi ktorými boli civilisti, ale aj domáci či zahraniční vojaci. Telá následne pochovali v masových hroboch. Preto môže byť pobyt v parku pre mnohých nepríjemný a naháňať skutočnú husiu kožu.

3. Mariánska Čeľaď

Mariánska Čeľaď sa nachádza v okrese Nové Zámky. Ide o bývalý kláštor. Začal sa stavať v roku 1512 a podľa niektorých ľudí je to vôbec najstrašidelnejšie miesto celého Slovenska. Čím si táto polorozpadnutá stavba vyslúžila takýto titul? Tento bývalý kláštor sa nachádza v lesoch a kolujú o ňom rôzne povedačky a legendy.

Podľa týchto príbehov v kláštore záhadne mizli ženy a už nikdy sa nenašli. Niektoré príbehy hovoria, že muži v kláštore znásilňovali ženy, ktoré potom zavraždili. Mnohí ľudia tiež tvrdia, že steny kláštora skrývajú nepokojné duše jeho niekdajších obyvateľov.

Na toto miesto sa dokonca vybralo aj niekoľko samozvaných lovcov duchov, ktorí vyhlásili, že Mariánska Čeľaď je skutočne plná prízrakov. Dokonca sa im malo podariť nahrať hlasy údajných duchov. Tie im prezradili, že toto miesto je temné a stalo sa tu mnoho zlého. Či im ale budeš veriť, to je už len na tebe.

Gepostet von Eva Musilová am Samstag, 16. November 2019

4. Sklabinský hrad

Zrúcaninu Sklabinského hradu nájdeš tesne nad obcou Sklabinský Podzámok, 9 kilometrov od Martina. Vznik hradu spadá do prvej polovice 13. storočia. V súčasnosti je hrad už len odleskom svojej niekdajšej slávy. Niekoľko častí sa však stále zachovalo.

Aj okolo Sklabinského hradu koluje množstvo legiend. Podľa jednej z nich pod ním v zemi žije obrovský had, ktorý sa živí vínom a krvou. Kto sa naň pozrie, ten na mieste skamenie. Mnohí návštevníci tiež rozprávali mrazivé historky o tom, ako v noci na chodbách počuť rinčanie zbraní a možno dokonca vidieť aj samotných duchov. Jeden sa údajne objavuje v podobe rytiera bez tváre.

Gepostet von Sklabinský Hrad am Donnerstag, 15. März 2018

5. Krvavé Šenky

Krvavé Šenky je názov časti obce Lehota pri Nitre. História Krvavých Šenkov je vskutku podivná. Dnes je táto časť obce opustená a nájdeš tu len schátrané domy. Historici sa pre Pravdu vyjadrili, že práve v krčme v Šenkoch okolo roku 1848 vymysleli zbojníci krutý a krvavý biznis.

Pocestní, ktorí sa tam zastavili, dostali najesť, napiť a následne ich obyvatelia podrezali. Ich majetok si vzápätí rozdelili. Rozpráva sa, že v šenkoch sa zastavil aj istý urodzený pán Dobrovodský, ktorého pred smrťou zachránila nemá slúžka. Tá mu podstrčila lístok, v ktorom ho varovala, aby nepil ponúknuté víno, lebo je otrávené. V tú noc sa Dobrovodského pokúsili zabiť sekerou, ale v tej chvíli mu prišli na pomoc jeho sluhovia. Zbojníkov sa teda podarilo chytiť.

Hovorí sa dokonca, že títo zbojníci mali hľadať dievčatá pre samotnú Alžbetu Bátoriovú, nechválne známu krvavú grófku z Čachtického hradu. Desivé príbehy sa v Krvavých Šenkoch odohrávali pravidelne. Dochádzalo tam napríklad k vraždám mladých žien. Obyvatelia však mesto napokon opustili. Nie kvôli krvavej histórii, ale hlavne preto, že nemali prácu. Približne 50 obyvateľov sa tak presťahovalo do okolitých miest, najmä do Nitry.

Gepostet von Frenkie Urbex am Freitag, 12. April 2019

Zdroje: dennikn.sk, dennikn.sk, topky.sk, dnes24.sk, spravy.pravda.sk


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.