Tajuplné a strašidelné miesta na Slovensku, ktoré ti naženú husiu kožu

Milovníkom záhad a tajomna ponúkame tipy na výlet.

Zdroj: Wikimedia Commons

Po celom svete by sme našli obrovské množstvo miest, ktoré sa viažu so strašidelnými legendami či v ktorých má strašiť. Pre poriadnu porciu zimomriavok však nemusíš nutne cestovať za hranice Slovenska. Aj u nás sa totiž nájdu pozoruhodné miesta, ktoré ti naženú poriadnu husiu kožu. Dnes sa pozrieme na 5 z nich.

1. Čachtický hrad

O Čachtickom hrade sa iste netreba siahodlho rozpisovať. Zrúcanina stavby z 13. storočia sa dodnes teší veľkému záujmu turistov. Do histórie a pamäti ľudí sa zapísal ako jedno zo sídiel nechválne známej Alžbety Bátoriovej. Táto uhorská grófka je dodnes považovaná za najhoršiu vrahyňu v histórii.

S jej životom sa tiež spája mnoho mýtov a legiend. Podľa jednej z nich si mala večnú mladosť uchovávať tak, že sa kúpala v krvi zavraždených mladých dievčat. To však celkom určite nie je pravda. Podľa historikov je však takmer isté, že Bátoriová počas rokov 1585 -1610 vlastnoručne umučila a zavraždila mnoho mladých žien (hovorí sa o 600 obetiach, ale mohlo ich byť aj viac).

View this post on Instagram

🇬🇧 Cachtice castle is a castle ruin from 13th century built on the hill in Little Carpathian Mountains in Slovakia, next to the village of Cachtice and Visnove. Ill-famed Elizabeth Bathory lived here in 16-17th centuries. For her sadist habits she was called “the bloody countess”. She allegedly killed 600 young girls bathed in their blood in order to stay forever young and beautiful. 🇸🇰 Čachtický hrad je zrúcanina hradu z 13. storocia postavená na jednom z kopcov v Cachtickych Malých Karpatoch nad obcami Čachtice a Višňové. Na prelome 16 a 17. storočia tu žila negatívne známa Alžbeta Báthoryová. Pre jej sadistické zvyky bola nazývaná aj ako “krvavá grófka”. Údajne zabila až 600 mladých dievčat, v ktorých krvi sa zvykla kúpať, aby zostala navždy mladá a krásna. #cachtice #cachticecastle #visnove #cachtickyhrad #hradcachtice #hrad #hrady #castle #castles #castleruins #malekarpaty #littlecarpathians #carpathians #karpaty #zrucanina #ruina #ruins #bathory #elizabethbathory #povest #legends #slovakia #slovensko #dnescestujem #tipnavylet #hradyazamky

A post shared by Václav Sulek (@fotografieslovenska) on

Hovorilo sa o mučení rozpáleným železom, polievaním studenou vodou na mraze či vytrhávaním kusov mäsa zubami. Z pohľadu dnešných historikov trpela Bátoriová impulzívnym sadizmom, sexuálnymi deviáciami a sklonmi ku kanibalizmu. Príbehy o jej krutosti sa šírili ako požiar. V roku 1610 ju palatín Juraj Thurzo pristihol priamo pri čine na Čachtickom hrade.

Pomocníci Bátoriovej – Ján Ujvári, prezývaný Ficko, Helená Jóová a Dorota Sentéšová boli odsúdení na trest smrti. Katarína Benická bola pre nedostatok dôkazov oslobodená. Samotná Bátoriová sa pre svoj urodzený pôvod pred súd nikdy nepostavila a dožila vo väzení v Čachtickom hrade.

Zomrela v roku 1614 vo veku 54 rokov. Niektorí historici však tvrdia, že Bátoriová sa stala obeťou konšpirácie. Cieľom bolo získať jej majetky a celý súdny proces bol teda iba vykonštruovaný.

2. Tribeč

Aj pohorie Tribeč je medzi Slovákmi už dosť známe. Okrem legiend, ktoré sa s ním spájajú, za to môže hlavne spisovateľ Jozef Karika a jeho vydarený hororový triler Trhlina. Ten sme mohli pomerne nedávno vidieť aj sfilmovaný. Tribeč sa nachádza vo Fatransko-tatranskej oblasti v oblúku Vnútorných Západných Karpát.

K pohoriu sa viaže množstvo príbehov o ľuďoch, ktorí sa v ňom záhadne a bez stopy stratili. Jedným z nich bol aj horár Štefan Samšal, ktorý bez stopy zmizol v roku 1929. Len o rok neskôr sa stratila iba 18-ročná Mária Švajzerová.

Pelex – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21064446)

V roku 1939 počas prechádzky zmizol robotník Walter Fischer. Toho sa však predsa len o niekoľko mesiacov podarilo nájsť. Bol nažive, ale v bezvedomí, a na celom tele mal množstvo popálenín. Fischer sa z toho, čo prežil (nech už to bolo čokoľvek), nikdy nespamätal, nekomunikoval s okolím a svoj život dožil v ústave pre duševne chorých v Žiline.

V roku 1980 bez stopy zmizol 76-ročný samotár Antonín Topil. V júni 2012 sa v lesoch Tribeča stratil hubár Jaroslav Buránsky, v roku 2017 zase 25-ročný Marek. Následne ho našli bez známok života neďaleko potoka v Skýcove. Aj napriek všetkým týmto strašidelným príbehom je Tribeč obľúbenou turistickou destináciou.

K jeho spopularizovaniu nepochybne prispeli aj spomenutý film/kniha Trhlina. Atmosféra v tamojších lesoch musí byť naozaj intenzívna. Vyrazíš na výlet?

3. Michalovský panelák

Michalovský panelák nazývajú aj Michalovský Černobyľ. Nájdeš ho v meste Michalovce a už na prvý pohľad je vidieť, že toto miesto má skutočne silnú atmosféru. Sídlisko sa začalo stavať v roku 1988 a malo sa stať domovom až pre 40-tisíc obyvateľov.

Michalovský Černobyľ, mesto duchov či panelák po vojne. Prečítajte si príbeh megalomanskej stavby, ktorá doplatila na…

Gepostet von Hospodárske noviny am Samstag, 25. Januar 2014

Kvôli nedostatku financií sa ho však nikdy nepodarilo uviesť do používania. Stavba tak chátra, ale pre milovníkov zimomriavok by mohla byť celkom vhodným miestom na návštevu.

4. Katov dom

Katov dom môžeš nájsť v Trenčíne. Ide o stavbu, ktorá zrejme existovala už v roku 1607. Svoje pomenovanie získala podľa príbehu o domove mestského kata v  17. storočí. Mala v ňom byť aj väznica. Nie je však jasné, či sa tieto tvrdenia zakladajú na pravde. Dnes v tomto dome môžete nájsť múzeum mečov, ktoré kati používali, dereš, okovy, repliku škripca či uniformu mestského policajného kapitána.

Na dom sa viaže aj niekoľko strašidelných príbehov. V roku 2005 sa aj do médií dostali mrazivé historky o tom, že v Katovom dome sa ozývali zvláštne zvuky a klada, ktorá sa používala na mučenie, sa začala sama od seba hýbať. Stavbu napokon musel vysvätiť miestny farár. Odvtedy už k žiadnym podobným udalostiam nedošlo.

5. Reštaurácia Fontána

Reštaurácia Fontána dodnes funguje a zájsť si do nej môžeš v Dunajskej Strede. Má za sebou poriadne mrazivú a krvavú históriu. 25. marca 1999 tu totiž došlo k brutálnej mafiánskej poprave. 10 mafiánov, vrátane vtedajšieho bossa Tibora Pápaya, bolo zastrelených maskovanými útočníkmi.

Podľa niektorých ľudí duše zavraždených nemajú pokoj a stále sa majú objavovať v okolí reštaurácie. Zrejme ide len o obyčajné povedačky, ale faktom ostáva, že keď človek vie, že sa vo Fontáne stala masová vražda, rozhodne sa mu tam nesedí práve najpohodlnejšie.

Zdroj: visit.trencin.sk, urbanexploration.sk, domov.sme.sk, union.sk, sk.wikipedia.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
17
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Miesta, ktoré by si nemal vynechať, ak sa chystáš do Barcelony

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME