Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Takáto je v roku 2022 minimálna mzda vo svete. Kde sa z nej dá reálne vyžiť?

Ako je na tom Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami?


Analytici z Picodi.com zisťovali, ako sa zmenila minimálna mzda v 64 krajinách a či je dostačujúca na minimálny štandard života v danej krajine.

Rekordné nárasty mzdy

Štúdia pokrýva krajiny s vládou stanovenou minimálnou mzdou – spolu 64 krajín v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Afrike, Ázii a Austrálii. Tieto krajiny sa líšia v miere daňového zaťaženia.

V niektorých krajinách, ako napríklad Hongkong, Filipíny a Nigéria, je človek zarábajúci minimálnu štátnu mzdu oslobodený od dane z príjmu a príspevkov, kým v iných krajinách je rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou až niekoľko desiatok percent (na Slovensku – 19 %). Pre túto skutočnosť tento zoznam obsahuje iba mzdu v čistom, čiže peniaze, ktoré zamestnanec dostane na ruku alebo mu prídu na bankové konto.

Picodi

Zo 64 krajín v tomto reporte sa v 10 krajinách minimálna mzda v porovnaní s minulým rokom nezmenila. To zahŕňa Izrael, Filipíny, Thajsko, Vietnam a Peru, a v Slovinsku ešte v čase písania tohto reportu nebola prijatá finálna čiastka.

Najvyšší nárast v minimálnej mzde si môžete všimnúť v štáte Čierna Hora. Ako dôsledok, medzi inými, priaznivých daňových zmien. Štát, ktorý bol pôvodne súčasťou Juhoslávie, zvýšil minimálnu mzdu v čistom z 222 € na 450 € (103 % nárast). Tiež sme zaznamenali zásadnú zmenu minimálnej mzdy v Argentíne (55 %), Turecku (50 %) a Kazachstane (41 %).

Mohlo by ťa zaujímať:

Koľko na Slovensku stojí starostlivosť o domácich miláčikov?

Slovensko sa umiestnilo na 43. mieste v tomto rebríčku: minimálna mzda v našej krajine vzrástla o 2,9 % (z 508 € na 523 €). V Českej republike sa minimálna mzda zvýšila o 6,6 % z roka na rok (29. miesto), v Poľsku až o 14,6 % (11. miesto) a v Maďarsku až o 24,2 % (6. miesto).

Základné potraviny

Pre účel tejto štúdie sme vytvorili zoznam základných potravín a porovnali ceny týchto produktov s minimálnou mzdou. Zoznam pozostáva z 8 kategórií produktov: chlieb, mlieko, vajíčka, ryža, syr, mäso, ovocie a zelenina. Zoznam je veľmi limitovaný, ale sú to produkty, ktoré by mali spĺňať nutričné požiadavky priemerného dospelého človeka.

 • Mlieko (10 litrov) – 7,50 €
 • Chlieb (10 bochníkov; 500g každý) – 9,30 €
 • Ryža (1,5 kg) – 1,80 €
 • Vajíčka (20 kusov) – 3,13 €
 • Syr (1 kg) – 7,77 €
 • Hydina a hovädzie (6 kg) – 39,36 €
 • Ovocie (6 kg) – 9,00 €
 • Zelenina (8 kg) – 9,25 €

Cena košíka so základnými potravinami na začiatku roka 2022 je 87,11 €.

Picodi

Cena základných potravín, ktoré splnia nutričné požiadavky, je 16,7 % z minimálnej mzdy. Pred rokom tieto produkty tvorili 17,1 % z minimálnej mzdy. To znamená, že zvýšenie minimálnej mzdy je trošku vidieť aj cez zvýšenie cien.

Kde môžete vyžiť z minimálnej mzdy?

Keďže preferencie potravín a predstavy o pohodlnom živote sa líšia v závislosti od regiónu, a dokonca aj od človeka k človeku, rozhodli sme sa porovnať ceny základných potravinových produktov s minimálnymi mzdami, aby sme zistili, koľko z minimálneho príjmu musí človek minúť na potrebné produkty.

Picodi

TOP krajiny v tomto zozname sú Spojené kráľovstvo, Írsko a Austrália: porovnanie základných produktov a minimálnej mzdy je od 6,6 % do 7,3 %. V tomto rebríčku sa Slovensko umiestnilo na 23. mieste zo 64 krajín s výsledkom 16,7 % pred krajinami ako Grécko (17,6 %; 25. miesto), Maďarsko (20,2 %; 28. miesto) alebo Rumunsko (22,5 %; 32. miesto).

Situácia poberateľov minimálnej mzdy v Rusku, Kazachstane či Indii nie je jednoduchá. V týchto krajinách minimálna cena základných potravín spotrebuje asi polovicu ich platu. Na druhej strane v Nigérii minimálna mzda nestačí ani na skromný kôš produktov.

Zdroj: Picodi


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť