Elize Lutzová a Harrie Dekkers sa tešia zo svojho nového domova, ktorý im vyrástol v holandskom Eindhovene. Ide o prvý holandský dom, vyrobený pomocou 3D tlače. Výroba prebieha v neďalekej továrni, kde sú jednotlivé diely odlievané z betónu.
Domček má rozlohu 94m² a dve spálne. Síce zvonka vyzerá ako bunker a zvnútra pripomína kúpeľňu, ide o dôležitý pokrok v technológii, ktorá v dlhodobom horizonte môže pomôcť vyriešiť mnohé problémy, ktorým ľudstvo čelí.
Šetrí peniaze aj životné prostredie
Theo Salet, profesor z Eindhovenskej technickej univerzity, prezradil, že tento druh konštrukcie šetrí peniaze aj životné prostredie. Vďaka presnejšiemu dávkovaniu betónu môže vytlačená stavba ušetriť až 30 % stavebného materiálu. Technológia po svojom rozšírení môže predstavovať lacný a rýchly spôsob výstavby.
Dom je vyrobený z 24 betónových súčastí, ktoré sú dopravené na miesto nákladiakmi a následne poskladané ako veľké lego. Ich výroba trvá len 120 hodín. Rovnako ako pri 3D tlači drobných predmetov z plastu, aj tu môžeme na povrchu vidieť typické výrazné ryhy.
Riešenie na nedostatok bytov
Holanďania sa spoliehajú na to, že 3D tlač je jeden z nástrojov, ktorý im pomôže zabrániť prepuknutiu bytovej krízy. Najskromnejšie 3D domčeky môžu byť poskytnuté sociálne slabým obyvateľom (nemôžeš byť bezdomovec, ak máš dom, hoci aj vytlačený), luxusnejšie konštrukcie, ktoré čoskoro vzniknú, zasa ocenia milovníci moderných a ekologických riešení.
Nedostatok dostupného bývania je problém, ktorý intenzívne sužuje aj Slovensko. Bolo by preto fajn, ak by slovenskí vládni predstavitelia dôkladne sledovali vývoj nových trendov vo výstavbe obytných domov a pokúsili sa od Holanďanov niečo naučiť.
Zdroj: profimedia.sk