Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Takéto bývanie sa len tak nevidí. Holanďania postavili svoj prvý dom vyrobený pomocou 3D tlače

V dlhodobom horizonte môže technológia pomôcť vyriešiť mnohé problémy, ktorým čelí aj Slovensko.


Elize Lutzová a Harrie Dekkers sa tešia zo svojho nového domova, ktorý im vyrástol v holandskom Eindhovene. Ide o prvý holandský dom, vyrobený pomocou 3D tlače. Výroba prebieha v neďalekej továrni, kde sú jednotlivé diely odlievané z betónu.

Domček má rozlohu 94m² a dve spálne. Síce zvonka vyzerá ako bunker a zvnútra pripomína kúpeľňu, ide o dôležitý pokrok v technológii, ktorá v dlhodobom horizonte môže pomôcť vyriešiť mnohé problémy, ktorým ľudstvo čelí.

profimedia
profimedia

Šetrí peniaze aj životné prostredie

Theo Salet, profesor z Eindhovenskej technickej univerzity, prezradil, že tento druh konštrukcie šetrí peniaze aj životné prostredie. Vďaka presnejšiemu dávkovaniu betónu môže vytlačená stavba ušetriť až 30 % stavebného materiálu. Technológia po svojom rozšírení môže predstavovať lacný a rýchly spôsob výstavby.

Dom je vyrobený z 24 betónových súčastí, ktoré sú dopravené na miesto nákladiakmi a následne poskladané ako veľké lego. Ich výroba trvá len 120 hodín. Rovnako ako pri 3D tlači drobných predmetov z plastu, aj tu môžeme na povrchu vidieť typické výrazné ryhy.

profimedia

Riešenie na nedostatok bytov

Holanďania sa spoliehajú na to, že 3D tlač je jeden z nástrojov, ktorý im pomôže zabrániť prepuknutiu bytovej krízy. Najskromnejšie 3D domčeky môžu byť poskytnuté sociálne slabým obyvateľom (nemôžeš byť bezdomovec, ak máš dom, hoci aj vytlačený), luxusnejšie konštrukcie, ktoré čoskoro vzniknú, zasa ocenia milovníci moderných a ekologických riešení.

Nedostatok dostupného bývania je problém, ktorý intenzívne sužuje aj Slovensko. Bolo by preto fajn, ak by slovenskí vládni predstavitelia dôkladne sledovali vývoj nových trendov vo výstavbe obytných domov a pokúsili sa od Holanďanov niečo naučiť.

profimedia
profimedia
profimedia

Zdroj: profimedia.sk


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.