Neziskové organizácie Transparency International Slovensko a INEKO sa spolu pozreli na štátne inštitúcie a zostavili rebríček nezávislosti inštitúcií, v ktorom zohľadnili viaceré kritériá – aj výšku platu.
Organizácie uviedli, že manažéri, ktorí dostávajú primeranú odmenu, sú podľa ich predpokladov motivovanejší k profesionálnemu výkonu, ale aj odolnejší voči korupčným tlakom.
„Formálne najnezávislejšou slovenskou verejnou inštitúciou je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, v područí politikov sa najľahšie ocitne policajná inšpekcia. Medzi najnezávislejšie inštitúcie na Slovensku patrila až donedávna napriek spochybňovaniu koaličných politikov aj verejnoprávna RTVS,“ uviedla mimovládka.
„Nezávislosť inštitúcií sa v našom hodnotení odvíja od 58 indikátorov rozdelených do piatich oblastí od spôsobu obsadzovania a odvolávania vedúcich zamestnancov cez legislatívnu suverenitu inštitúcií až po platy a transparentnosť výberu na pozíciu jej šéfa,“ vysvetlila mimovládka.
Viac ako 27-tisíc eur
Do priemerného hrubého mesačného príjmu boli zarátané aj odmeny, paušálne náhrady a iné finančné plnenia. Najvyšší priemerný mesačný plat najvyššie postaveného vedúceho zamestnanca za rok 2022 majú v Národnej banke Slovenska (NBS), kde príjem dosahoval takmer 27 500 eur.
Na druhom mieste sa umiestnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť so sumou 13 305 eur mesačne a nasleduje Slovenská informačná služba s takmer 11 000 eurami.
Čo sa týka najnižších platov, najhoršie skončila Rada pre mediálne služby so sumou 1 362 eur. V Národnom bezpečnostnom úrade je to niečo cez 3 500 eur a v Úrade pre správu zaisteného majetku je to takmer 4 000 eur.