Všetci vieme, že Santa Claus žije v chladných severských končinách. Američania a Kanaďania mu listy posielajú na severný pól, Škandinávci sa dušujú, že jeho domov je v Laponsku. Bez ohľadu na to, kde sa jeho supertajné sídlo nachádza, ide o rozsiahly komplex pozostávajúci z útulného domčeka, v ktorom prebývajú Clausovci, veľkej dielne, skladových a ubytovacích jednotiek pre zamestnancov. V povestnej dielni vyrába darčeky, ktoré na Štedrý deň osobne distribuuje dobrým deťom z celého sveta.
Netreba opomenúť ani komfortne ustajnené soby na čele s Rudolfom. Moderné stajne majú dostatok miesta na odpočinok, letecké simulátory, bežecké pásy a plošiny na cvičenie riadenia.
Pod drobnohľadom Američanov
Cez najhektickejšiu noc v roku sa spolieha na supervýkonné sane s EKO pohonom, ktoré prekonajú 510 000 000 km pri rýchlosti 3 000 km za sekundu. Vzhľadom na rýchlosť, ktorou Santa cestuje, ich bežný radar nedokáže zachytiť. Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD) však disponuje najmodernejšou technológiu, ktorú používa aj NASA. Každý rok 1 500 vojakov a dobrovoľníkov usilovne sleduje trajektóriu jeho cesty.
Od roku 1955 verejnosti poskytujú informácie o jeho pohybe, odpovedajú na telefonáty ľudí dopytujúcich sa na jeho aktuálnu polohu. Sledovač je dostupný aj online. Operácia Santa začína, keď radarové sonary zachytia infračervený podpis z Rudolfovho nosa.
Odlož mu z večere
Aby sa ubezpečil, že všetci na jeho zozname dostanú nádielku včas, musí navštíviť 390 000 domácností za minútu, teda 6 424 za sekundu. V chladnom počasí preferuje vchod cez komín, v teplých oblastiach prichádza cez otvorené okno.
Pri pracovnom strese sa občas zabúda najesť a napiť, preto sa ľuďom odporúča, aby mu nechali nejaké jednohubky. Obľubuje sušienky s kúskami čokolády a pohár teplého mlieka, ale neohrdne ani alkoholickými nápojmi, ako je sherry, varené víno či pivo. I keď dobre vie, že pri šoférovaní by nemal. Predpokladá sa, že počas tejto zbesilej jazdy skonzumuje 71 764 000 000 kalórií.
Zvonku rustikálne, zvnútra hypermoderné
Vedci dlho špekulovali nad tým, ako je možné, že jeho sane sú schopné takej rýchlosti, nikdy sa neodchýlia z kurzu, nespôsobia búračku. Webová stránka HowStuffWorks vytvorila návrh jeho interiéru. Hlavný pohon zabezpečuje kombinácia hviezdneho prachu s antihmotovým reaktorom a hybridné soby.
Ďalšie vybavenie zahŕňa GPS systém, ktorý elfovia naprogramovali tak, aby sa trasa dala dôkladne naplánovať. To zaisťuje, že nikoho nevynechá, navyše je neustále aktualizovaný vlastným senzorom Naughty or Nice.
Rýchlomer na palubnej doske umožňuje sledovať tempo letu a najmodernejšie rádio ho udržiava v neustálom kontakte s manželkou a tímom. Posielajú mu aktuálne informácie o miestnom počasí a inventári hračiek.
Samozrejmosťou je autopilot, hoci si radšej užíva manuálne šoférovanie. Medzi ďalšie bezpečnostné prvky patrí systém sledovania mŕtveho uhla, aby mohol zostať skrytý pred lietadlami a vtákmi. Vďaka spätným a termovíznym kamerám sa ľahko vyhne prekážkam.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane