Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Takmer polovica Slovákov si je schopná zo svojho príjmu niečo ušetriť

Ďalších takmer 36 percent opýtaných žije "od výplaty k výplate".


Takmer polovica ľudí si je v súčasnosti schopná zo svojho príjmu niečo ušetriť. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Prieskum zrealizovala v dňoch 4. až 10. mája na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.

Ďalších takmer 36 percent opýtaných žije „od výplaty k výplate“, teda ich príjem pokrýva len aktuálne výdavky. Cez 13 percent respondentov sa vyjadrilo, že pri pokrývaní výdavkov musí čerpať z rezervy, z ušetrených alebo požičaných peňazí. K téme sa nevedeli vyjadriť, resp. nechceli odpovedať takmer tri percentá oslovených.

Zo svojho príjmu sú schopní si viac ušetriť muži, ktorých sa takto vyjadrilo 56 percent. Naopak, zo svojho príjmu si vie niečo odložiť 41 percent žien. Z finančnej rezervy pri platení výdavkov čerpá 16 percent žien a 10 percent mužov.

Takmer polovica Slovákov si je schopná zo svojho príjmu niečo ušetriť
Shutterstock

Schopnosť niečo si z príjmu ušetriť pritom klesá so stúpajúcim vekom. Kým vo vekovej kategórii 18 až 33 rokov si dokáže niečo z príjmu odložiť 59 percent oslovených, vo veku 50 až 65 rokov je to 43 percent respondentov a vo veku nad 65 rokov 34 percent oslovených.

Schopnosť si niečo ušetriť rastie so stupňom vzdelania. Z respondentov s vysokoškolským vzdelaním si z príjmu niečo odloží 66 percent ľudí, kým pri základnom alebo učňovskom vzdelaní bez maturity je to 33 percent oslovených.

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci sa konečne dočkali. Štát im vráti stovky eur, niektoré Slovenky majú nárok na 830-eurový príspevok

Najväčšiu schopnosť si zo svojho príjmu niečo ušetriť majú voliči strán Sloboda a Solidarita a Progresívne Slovensko, ide o viac ako 70 percent voličov týchto strán. Na opačnej strane stoja voliči hnutia Sme rodina, OĽaNO a Smer-SD, u ktorých schopnosť si niečo zo svojho príjmu odložiť deklarovalo menej ako 40 percent voličov týchto strán.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje