Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Takmer polovica Slovákov si myslí, že je dôležité hovoriť o téme homosexuálnych partnerstiev

Voliči, ktorí v roku 2020 v parlamentných voľbách volili strany Progresívne Slovensko/Spolu, Sloboda a Solidarita a Za ľudí si častejšie myslia, že o tejto téme je potrebné hovoriť.


Tragédia zo Zámockej ulice, kde zomreli dvaja mladí ľudia z LGBTI+ komunity, rozprúdila debatu o zrovnoprávnení partnerov rovnakého pohlavia.

Takmer polovica (49 percent) Slovákov je názoru, že je dôležité o téme homosexuálnych partnerstiev hovoriť. Pred útokom na Zámockej ulici malo tento názor 40 percent populácie. Tragédia tak zmenila názor deviatim percentám populácie. Prieskum robila agentúra NMS Market Research Slovakia online formou od 18. do 22. novembra na vzorke 1 027 respondentov starších ako 18 rokov.

V októbri pred tragédiou robila agentúra prieskum, kde sa pýtali respondentov, či by sa malo alebo nemalo v spoločnosti hovoriť o homosexuálnych partnerstvách. 40 percent opýtaných súhlasilo, aby sa o téme rozprávalo, 38 percent opýtaných s tým nesúhlasilo a zvyšných 22 percent nevedelo odpovedať. Po tragédii na začiatku novembra prieskum zopakovali a počet ľudí, ktorí súhlasia s rozprávaním o homosexualite sa zvýšil na 49 percent. 32 percent opýtaných stále nesúhlasí a 19 percent nevedelo odpovedať.

Shutterstock

Prieskum odhalil, že sa o homosexuálnych partnerstvách nechcú rozprávať a počúvať najmä muži. Tento názor zastáva 36 percent mužov a 28 percent žien. Voliči, ktorí v roku 2020 v parlamentných voľbách volili strany Progresívne Slovensko/Spolu, Sloboda a Solidarita a Za ľudí si častejšie myslia, že o tejto téme je potrebné hovoriť. Opačný názor majú častejšie voliči strán Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a strany Vlasť.

Respondentov sa v prieskume tiež pýtali, o ktorých témach v spoločnosti by sa malo hovoriť. Až 93 percent ľudí tvrdí, že by sa malo rozprávať o chudobe, o sexuálnom zneužívaní a domácom násilí (92 percent), o korupcii a alkoholizme (91 percent), rasizme (87 percent), sexuálnej výchove (85 percent), o psychických ochoreniach (84 percent), neplodnosti (71 percent), rodovej rovnosti (65 percent), menštruácii (55 percent) a na chvoste rebríčka s 49 percentami skončila téma homosexuálnych partnerstiev.

NMS Market Research je česká výskumná agentúra. Okrem výskumu trhu skúma aj politické a spoločenské témy. Na Slovensku má samostatnú pobočku NMS Market Research Slovakia. NMS je členom medzinárodnej organizácie Európskej spoločnosti pre výskum názorov a marketingu (ESOMAR) a národnej organizácie Slovenskej asociácie výskumných agentúr (SAVA).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť