Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Takmer tri štvrtiny škôl realizovali jazykové kurzy pre ukrajinských žiakov

Kurzy väčšinou zabezpečovali interní učitelia.


Takmer tri štvrtiny základných a stredných škôl (73 percent) realizovali jazykové kurzy na odstránenie jazykových bariér ukrajinských žiakov. Kurzy väčšinou zabezpečovali interní učitelia. Vyplýva to z prieskumu Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), ktorý realizovala s riaditeľmi škôl.

Zo zistení podľa vedúcej oddelenia metodických činností ŠŠI Moniky Ružekovej vyplýva, že o kurzy prejavilo záujem a zúčastňovalo sa ich okolo 71 percent zo všetkých ukrajinských žiakov. „Samozrejme, realizácia týchto kurzov prináša pre riaditeľov rôzne výzvy, a to nielen finančného charakteru, ale napríklad aj zvýšený nárast administratívnych záležitostí, ktoré s tým majú,“ povedala Ružeková.

Najväčšou výzvou je podľa Ružekovej personálne zabezpečenie týchto kurzov. Zároveň poukázala na to, že ich viedli najmä učitelia slovenského jazyka. „Treba si však uvedomiť, že vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka nie je metodicky rovnaká záležitosť ako vyučovanie slovenského jazyka,“ povedala s tým, že problémom bol aj nedostatok metodických materiálov.

TASR

ŠŠI realizovala prieskum v školách medzi riaditeľmi škôl od 18. apríla do 13. mája. Podľa Ružekovej bolo v tomto období na Slovensku 31.000 detí odídencov, z toho viac ako 23.000 bolo vo veku povinného predprimárneho vzdelávania. „Situácia je taká, že v máji bolo do vzdelávacieho systému začlenených okolo 11.000 žiakov,“ povedala Ružeková.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že k 31. marcu malo priemerne 14 percent škôl skúsenosť s tým, že prijali aspoň jedno dieťa z Ukrajiny, ovplyvnená bola pätina škôl. Do prieskumu bolo zaradených takmer 50 percent základných škôl, ktoré vzdelávali deti odídencov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť