Volá sa Adam Darski a v súčasnosti má štyridsaťpäť rokov. Narodil sa v poľskom meste Gdansk, pričom vyrastal ako katolík. Osud mu zmenila láska k hudbe a ku gitare, na ktorú začal hrať od svojich ôsmich rokov. Má za sebou šesť rokov štúdia histórie vrátane jedného roka latinčiny na vysokej škole. Každý metalový fanúšik ho dnes pozná pod umeleckým menom Nergal. Ako tínedžer založil kapelu Behemoth, ktorá je dnes svetovou značkou.
Jeho život je prepletený množstvom zvratov, kontroverzií, vzostupov a pádov. Prečo si o ňom vlastne dovolíme tvrdiť, že patrí aktuálne k najkontroverznejším osobnostiam v Poľsku? Dôvodov je viac než dosť. Jeho pohŕdanie bohmi, trhanie posvätných kníh a vyhraté súdne spory so štátom z neho urobili mučeníka, ktorého nasleduje početný dav fanúšikov. Upozorňujeme ťa, že nasledujúci článok nie je biografia, ale príbeh o mužovi, ktorý je iný než všetci ostatní.
Našiel sa v hlbinách temnej hudby
Gdansk je jedno z najstarších a najväčších poľských miest, ktoré leží v Pomoransku na rieke Visla na brehu Baltského mora v Gdanskom zálive. Má rozlohu 262 štvorcových kilometrov a žije v ňom takmer pol milióna obyvateľov. Medzi osobnosťami, ktoré sa v ňom narodili, sú napríklad fyzici, astronómovia, športovci alebo politici či spisovatelia. Máloktorý (možno žiadny) z nich je však vo svete taký populárny ako Nergal.
Poľsko na severe nepriamo susedí s krajinami ako Dánsko, Nórsko a Švédsko. Hoci prvá kapela, ktorá použila výraz „black metal“, pochádza z Anglicka, hudobne ho silno ovplyvnila nórska vlna black metalu. Čo je metal, ti zrejme vysvetľovať nemusíme. Ten „čierny“ je o niečo tvrdší, striktnejší, texty sú zamerané na prírodu, satanizmus, individualizmus a ďalšie témy, ktoré robia z tohto žánru jedinečný zážitok. Veľa ľudí si myslí, že ide len o nezrozumiteľné škriekanie do mikrofónu a nekvalitné nahrávky, avšak je za tým oveľa viac. Buď ťa pohltí, alebo ti nesadne.
Fanúšikovia, ktorí sa v ňom našli, ho povýšili ešte na niečo vyššie. Nešlo len o hudbu, ale o vzdor proti tradičnému a zároveň návrat k historickým koreňom. Či už to budeš pokladať za mladícke rebelanstvo, či totálnu hlúposť, v 90. rokoch tento žáner spôsobil doslova vražedný ošiaľ. Vypaľovali sa kostoly, zabíjali sa členovia kapiel. Média boli pohltené správami o black metale, vďaka čomu sa masovejšie rozšíril do celého sveta.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké kontroverzie spôsobil on a jeho kapela
- Vďaka čomu sa mu podarilo uniknúť smrti
- Ako prežíval toto temné obdobie
- Kedy sa stal svetovo známou osobnosťou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom