Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
Zdroj: ©Shutterstock

Takmer zomrel, verí v satanizmus a na koncerte roztrhal Bibliu. Príbeh o kontroverznom Poliakovi

Iný než všetci ostatní.

Volá sa Adam Darski a v súčasnosti má štyridsaťpäť rokov. Narodil sa v poľskom meste Gdansk, pričom vyrastal ako katolík. Osud mu zmenila láska k hudbe a ku gitare, na ktorú začal hrať od svojich ôsmich rokov. Má za sebou šesť rokov štúdia histórie vrátane jedného roka latinčiny na vysokej škole. Každý metalový fanúšik ho dnes pozná pod umeleckým menom Nergal. Ako tínedžer založil kapelu Behemoth, ktorá je dnes svetovou značkou.

Jeho život je prepletený množstvom zvratov, kontroverzií, vzostupov a pádov. Prečo si o ňom vlastne dovolíme tvrdiť, že patrí aktuálne k najkontroverznejším osobnostiam v Poľsku? Dôvodov je viac než dosť. Jeho pohŕdanie bohmi, trhanie posvätných kníh a vyhraté súdne spory so štátom z neho urobili mučeníka, ktorého nasleduje početný dav fanúšikov. Upozorňujeme ťa, že nasledujúci článok nie je biografia, ale príbeh o mužovi, ktorý je iný než všetci ostatní.

Našiel sa v hlbinách temnej hudby

Gdansk je jedno z najstarších a najväčších poľských miest, ktoré leží v Pomoransku na rieke Visla na brehu Baltského mora v Gdanskom zálive. Má rozlohu 262 štvorcových kilometrov a žije v ňom takmer pol milióna obyvateľov. Medzi osobnosťami, ktoré sa v ňom narodili, sú napríklad fyzici, astronómovia, športovci alebo politici či spisovatelia. Máloktorý (možno žiadny) z nich je však vo svete taký populárny ako Nergal.

Adam Darski, Nergal, Behemoth, satanizmus, Poľsko, Poliak, fakty a zaujímavosti, kontroverzia, black metal
Shutterstock

Poľsko na severe nepriamo susedí s krajinami ako Dánsko, Nórsko a Švédsko. Hoci prvá kapela, ktorá použila výraz „black metal“, pochádza z Anglicka, hudobne ho silno ovplyvnila nórska vlna black metalu. Čo je metal, ti zrejme vysvetľovať nemusíme. Ten „čierny“ je o niečo tvrdší, striktnejší, texty sú zamerané na prírodu, satanizmus, individualizmus a ďalšie témy, ktoré robia z tohto žánru jedinečný zážitok. Veľa ľudí si myslí, že ide len o nezrozumiteľné škriekanie do mikrofónu a nekvalitné nahrávky, avšak je za tým oveľa viac. Buď ťa pohltí, alebo ti nesadne.

Fanúšikovia, ktorí sa v ňom našli, ho povýšili ešte na niečo vyššie. Nešlo len o hudbu, ale o vzdor proti tradičnému a zároveň návrat k historickým koreňom. Či už to budeš pokladať za mladícke rebelanstvo, či totálnu hlúposť, v 90. rokoch tento žáner spôsobil doslova vražedný ošiaľ. Vypaľovali sa kostoly, zabíjali sa členovia kapiel. Média boli pohltené správami o black metale, vďaka čomu sa masovejšie rozšíril do celého sveta.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť