Užívanie liekov má niekoľko pravidiel, no asi by ti nenapadlo, akú dôležitú úlohu môže zohrávať to, čím ich zapíjaš. Niektoré tekutiny môžu byť dokonca nebezpečné.
Správne zapíjanie liekov výrazne ovplyvňuje ich účinnosť a bezpečnosť. Prieskum uskutočnený spoločnosťou DrugAgency v spolupráci s českou zdravotnou poisťovňou OZP ukázal znepokojujúce návyky pacientov, ktoré môžu viesť k zníženiu účinnosti liečby a možným zdravotným problémom, píše CNN Prima News.
Správnou tekutinou na zapíjanie liekov je čistá voda v objeme aspoň 200 mililitrov. Odborníci uvádzajú, že tekutina má poslúžiť k správnemu rozpusteniu lieku a zriediť žalúdočné šťavy. Lekári tiež odporúčajú nezapíjať lieky vodou s vyšším obsahom vápnika alebo horčíka. Ich vysoký obsah môže nepriaznivo ovplyvniť vstrebávanie liekov, a tým aj ich účinnosť.
Každý piaty Čech zapíja lieky alkoholom
„Pri užívaní lieku sa vyhýbajte grapefruitovej a brusnicovej šťave, ale aj jablčnému muštu, mlieku a čiernemu, zelenému a rooibos čaju. Nevhodné sú aj nápoje s kyselinou fosforečnou (napr. Coca-Cola), zeleninové šťavy a, samozrejme, nie alkohol. V nápojoch je obsiahnutých mnoho látok, ktoré môžu rôznym spôsobom ovplyvniť fungovanie liekov, a to je dôvod, prečo lekári uprednostňujú čistú vodu,“ vysvetlila doktorka Jana Ježková zo zdravotnej poisťovne OZP.
Ako sa vyššie spomína, lieky by sa nemali zapíjať alkoholom, čo je asi väčšine z nás jasné, no nájdu sa ľudia, ktorí zapíjajú lieky pivom, vínom alebo dokonca likérom. Prieskum odhalil, že to občas robí každý piaty Čech (osem percent pije pivo, päť percent víno a 1,5 percenta pije destiláty).