Zaspomínajme si na školské časy a predstavme si na chvíľu, ako by to asi vyzeralo, keby máme v práci pravidlá ešte zo základnej školy. Vo vchode by nás vítal školník a v bufete čakala Resanka… Ach, krásne časy.
Určite by to však malo aj svoje negatíva. Záleží aj na konkrétnych povolaniach, a preto treba brať tento článok s nadhľadom. Akúkoľvek prácu máš, dúfam, že už si užívaš voľno a s vyloženými nohami oddychuješ pri článku. A ak ešte chodíš do školy, tak tu je malý varovný prst, nech vieš, čo ťa čaká.
Veľké a malé prestávky
Boli väčšinou to, čo nás v škole bavilo najviac. A teraz si to predstav… Prídeš do práce, dve hodinky porobíš a môžeš si dať 10 minút prestávku, na ktorej si dáš desiatu alebo vybehneš na cigu. Mnohí by pravdepodobne takýto režim prijali, keďže v ich 8 až 12-hodinovom pracovnom čase existuje iba jediná, polhodinová prestávka na obed. A tí, ktorých pracovný čas je viac zložený z chodenia na cigaretky ako z práce, by asi nadšení neboli.
Prezuvky
Sú povolania, v ktorých sú “prezuvky“ vyžadované rovnako ako v škole, no my, kancelárske krysy sa väčšinou obujeme doma a vyzujeme najskôr zas až doma. Nedajbože, keď si spravíš výlet na návštevu ku kamoške priamo z práce. Ona sedí v kuchyni a ty v obývačke, aby nezomrela od toho smradu, ktorý sa ti šíri z nôh po celodennom sedení v kancli. Samozrejme obutý. Možno by bolo občas fajn, keby nás rovno pri vchodových dverách karhá pán školník ako kedysi, akonáhle nás jeho orlí zrak spozoroval bez prezuviek.
Desiata
Namiesto večerného Netflixu by sme si chystali desiatu na druhý deň, a potom vymieňali za lepšiu s kolegovcami. Možno by následne neboli potrebné ani teambuildingy a pracovný život by bol veselší. Pokojne by sme sa mohli najesť ako ľudia, nie rýchlo popri práci, či už za notebookom alebo narýchlo pomedzi jednu a druhú pracovnú povinnosť.
Pýtanie sa na wc
Toto by pravdepodobne neprešlo, lebo si neviem predstaviť, pýtať sa šéfa každých 20 minút, či môžem ísť na wc. Niektorí by sa však určite radšej pýtali na wc, ako zanedbávať svoj pitný režim len preto, lebo máš dovolené ísť 2 až 5-krát počas celej pracovnej zmeny na wc.
Prázdniny
Bolo by perfektné, keby máme dva mesiace prázdnin počas leta, voľno od začiatku Vianoc až do Troch kráľov. Háčik by bol v tom, či by boli prázdniny platené alebo nie. Samozrejme, platené prázdniny by určite nikto neodmietol. Ak by to však malo byť ako v škole, určite by sme dostali nejaké tie domáce úlohy. Dalo by sa to predýchať, ak by sme mali toľko plateného voľna, no nie?
Domáce úlohy
Keď už sme pri tých domácich úlohách… Toto by bolo pravdepodobne negatívum, no keď si to tak vezmeme, len málokto z nás si neberie robotu aj domov. S tými prázdninami by to bola celkom príjemná kompenzácia. Ak by sme za znamenite vypracované domáce úlohy dostávali lepší plat, rozhodne by nám to neprekážalo.
Namiesto teambuildingov koncerty
Nesedávali by ste po večeroch na povinných pivách pre utužovanie kolektívu, namiesto toho by ste si užili koncert nejakého zúfalca, ktorý nevie čo so životom, a preto spieva o tom, aké sú drogy zlé. Určite by to utužilo kolektív viac ako nejaké posedenia pri pive.
Bufet a jedáleň
Priznaj si to, boli to naše najobľúbenejšie miesta v škole a nehovor, že nie. Okej, ešte školský dvor. Nie všetci pracujúci majú to šťastie, že majú na svojom pracovisku jedáleň so štyrmi druhmi jedál na výber. Niektorí majú dokonca kombo: jedáleň a bufet tiež. Napríklad také učiteľky. Jednoznačne by sme radšej prešli v prezuvkach do jedálne a dali si obedík za drobné, ako chodiť do miestnej vývarovne, kde nevieš, čo si za tých 5-6 eur vybrať, lebo jedno je väčšie zlo ako druhé… Prípadne lepšie ako do desiatej stáť pri šporáku a variť si obed na druhý deň.
Titulná fotka: unsplash.com,